Polskie Radio
Section05
KSIĄŻKA

Antoni Lange. Zapomniany poeta i wielbiciel Dalekiego Wschodu

17 marca 1929 roku w Warszawie zmarł Antoni Lange. Był twórcą wszechstronnym: pisał m.in. wiersze i eseje, a także zajmował się tłumaczeniami. W swoich utworach chętnie odwoływał się do religii i filozofii Orientu, pełnymi garściami czerpał również z wielu nurtów artystycznych. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest powieść "Miranda", w której można znaleźć nawiązania do okultyzmu oraz literatury staroindyjskiej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poezja literatura Bolesław Leśmian KSIĄŻKA

"Notatniki" Józefa Łobodowskiego - rozmowa z prof. Aleksandrem Wójtowiczem

Józef Łobodowski od wydania "Trylogii ukraińskiej" i dylogii "Dzieje Józefa Zakrzewskiego" to nie tylko przywracany do naszej pamięci pisarz emigracyjny, ale także pisarz doceniony, popularny. I oto dostaliśmy, co dla wielu było zaskoczeniem, trzytomową niespodziankę, opracowane naukowo "Notatniki" tego świetnego pisarza. Autorami publikacji są prof. Aleksander Wójtowicz i prof. Dariusz Pachocki.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Józef Łobodowski Wacław Holewiński Aleksander Wójtowicz KSIĄŻKA Dwójka

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska literatura polska KSIĄŻKA opowiadanie Justyna Grabarz Trójka

"Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski"

Marian Lalewicz, jeden z najbardziej pracowitych architektów swoich czasów. Do tego wykładowca, działacz społeczny, erudyta i podróżnik. W Polskim Radiu 24 o postaci wybitnego architekta mówiła Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, autorka książki "Marian Lalewicz. Architekt petersbursko-warszawski".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Charles Bukowski. Pisarz, który stał się własną postacią literacką

– Bohaterem jego dzieł jest on sam - pisarz. Często występuje pod własnym imieniem i nazwiskiem, czasem jako Henry Chinaski. Powtarzał za Hemingwayem, że należy pisać tylko o tym, co się zna, co się osobiście przeżyło – mówił o Charlesie Bukowskim krytyk literacki Tadeusz Nyczek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Charles Bukowski literatura Ameryka Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone książki KSIĄŻKA kontrkultura

"Franciszek Pieczka. Portet intymny" Katarzyny Stoparczyk: książka, dzięki której pozostał ślad

Katarzyna Stoparczyk tę książkę miała napisać razem z jej bohaterem. Niestety, nie zdążyli. Zatem po jego śmierci, aby dotrzymać zobowiązania, wyruszyła z mikrofonem do bliskich artysty. Rozmawiała z synem Piotrem i córką Iloną, z najbliższymi krewnymi i sąsiadami aktora, a także z przyjaciółmi z artystycznego świata, jak Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski czy Kazimierz Kaczor. Tak powstała książka "Franciszek Pieczka. Portret intymny".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA biografia wspomnienie Franciszek Pieczka premiera Katarzyna Stoparczyk Tomasz Miara Trójka

Sylwia Chutnik: "Dintojra". Książka o - nieoczywistej - zemście

- Czasami najbardziej bolesną zemstą dla osoby, która nas krzywdziła, jest to, że my żyjemy dalej, że nas to nie złamało, że nadal jesteśmy wierni swoim zasadom, wartościom. Wbrew temu, jak bardzo skrzywdził nas świat, najbliżsi, społeczeństwo, trwamy w sobie. Czasem to jest największa zemsta, którą możemy zaproponować, spełnić. W której my sami możemy odnaleźć coś, słodką satysfakcję - powiedziała Sylwia Chutnik w audycji "Moje książki".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Sylwia Chutnik KSIĄŻKA książki literatura KULTURA

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Oscary Michael Schulman Oscarowe wojny kino Hollywood

Italianista: trudno, żebyśmy makaron al dente nazywali makaronem "na ząb"

- Italianizmy, zarówno te, które trafiły do polszczyzny w minionych wiekach i dekadach, jak i te, które trafiają współcześnie, kreują pewną niszę. To jest nisza silna i istotna, gdyż funkcjonuje dosyć mocno w konkretnych obszarach społeczeństwa. W przeszłości była to muzyka, sztuki piękne, sztuki kulinarne. W tej chwili to właśnie gastronomia wydaje się najbardziej dominującym obszarem oddziaływania - mówił w Dwójce Łukasz Jan Berezowski, współautor książki "Italiano vero. Leksyka włoska w polszczyźnie XXI wieku".
Zobacz więcej na temat:  Włochy KSIĄŻKA Jakub Kukla italianistyka KULTURA Dwójka język polski Uniwersytet Łódzki kuchnia włoska

Eksplodujące wiersze. Julian Przyboś, wojna i poezja [POSŁUCHAJ]

123 lata temu, 5 marca 1901, urodził się Julian Przyboś, awangardowy poeta, eseista, teoretyk literatury, a także członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  Julian Przyboś wiersze eseistyka pisarz pisarze i poeci poezja literatura literatura polska KSIĄŻKA książki II wojna światowa Tadeusz Peiper PZPR PRL Dwudziestolecie międzywojenne Lwów wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

"W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach". Polskie ślady na Ukrainie

Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Gościem Polskiego Radia 24 był Sławomir Koper, autor książki "W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń historia Polski

Marcin Wicha o "Gościnnych występach..." w rozmowie z Maksem Cegielskim

Marcin Wicha jest projektantem, ale również wykładowcą, pisarzem i felietonistą. Właśnie ukazała się jego nowa książka "Gościnne występy. Kawałki o projektowaniu". I właśnie ta książka była pretekstem do rozmowy, na którą autora zaprosił do "Trzech stron dźwięku" Max Cegielski. Rozmowy, która sięgała zarówno do dzieciństwa obu rozmówców i wspomnień o "Teatrzyku Zielone Oko", jak i do projektowania w ostatnich ośmiu latach, ale i w Rosji przed i po rewolucji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura projektowanie Marcin Wicha Trójka