"Trzeba przywrócić godność i pamięć zapomnianym bohaterom Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 08:03
W Paryżu rozpoczyna się dzisiaj konferencja "Godność, Pamięć, Solidarność" poświęcona Solidarności. O celach projektu mówił w "Sygnałach dnia" Krzysztof Drażba, z oddziałowego Biura Edukacji Naukowej IPN w Gdańsku.
Audio
  • Krzysztof Drażba o potrzebie przywrócenia pamięci o zapomnianych bohaterach "Solidarności" (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Godność, a w przedsięwzięcie zaangażowały się NSZZ Solidarność, IPN i TVP. Konferencja odbędzie się w Pałacu Monako - siedzibie Ambasady RP w stolicy Francji.

Krzysztof Drażba tłumaczył w radiowej Jedynce, że celem tego projektu jest przywrócenie godności i pamięci bohaterom Solidarności dzisiaj często zapomnianym, a "wartym podkreślenia". Zwracał uwagę, że jest to projekt o charakterze edukacyjnym mający przybliżyć, zwłaszcza młodemu pokoleniu, "tamtych bohaterów, często z niepamięci wyciągnąć postacie, które dzisiaj nie są na pierwszych stronach gazet, czy nie są pokazywane w telewizjach, a które po prostu zasłużyły się w latach 80. i dzięki nim mamy wolną Polskę".

- Paradoksalnie czasami jest tak, że w szkołach nauczycielom brakuje czasu na przypominanie wydarzeń z najnowszej historii i młodzi ludzie o nich nie wiedzą. Wiedzą czasem więcej o II Rzeczpospolitej niż o niedalekiej przeszłości. My chcemy w ten sposób to zmienić – powiedział.

Jakie tematy zostaną podjęte podczas konferencji? O tym posłuchaj w dźwięku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Krzysztof Drażba (oddziałowe Biuro Edukacji Naukowej IPN w Gdańsku)

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 7.16

pp/mg

Czytaj także

IPN o dekomunizacji Powązek: przeniesienie grobów komunistycznych dygnitarzy uniemożliwiają przepisy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:55
- Dekomunizację Cmentarza Wojskowego na Powązkach uniemożliwiają przepisy, które przeniesienie grobów komunistycznych dygnitarzy, np. Bolesława Bieruta, uzależniają od zgody ich rodzin - tłumaczy w rozmowie z PAP szef pionu upamiętnień w IPN Adam Siwek.
rozwiń zwiń