Polskie Radio
Section05
IPN

Nieznana historia. W operacji polskiej zabito 111 tys. osób

Operacja polska to biała plama w świadomości polskiego społeczeństwa. Na mocy tzw. operacji polskiej, zapoczątkowanej rozkazem szefa NKWD Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku zginęło ponad 111 tysięcy osób. Rozmiar zbrodni wciąż nie jest dokładnie znany, odkrywane są dopiero twarze i nazwiska ofiar. W Polsce prawie nikt nie słyszał o tej zbrodni, ale wkrótce ma się to zmienić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN KGB Jarosław Szarek operacja polska NKWD

"Atmosfera w Warszawie była gorąca i nerwowa"

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. O tym, czy powstanie rzeczywiście musiało wybuchnąć w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Patryk Pleskot II wojna światowa IPN Armia Czerwona

Nieznana historia strajków lipcowych w 1980 roku

Lato 1980 roku to nie tylko strajki w stoczniach na Wybrzeżu. Protest trwał intensywnie cały czas. Strajki w zakładach Mielca, Poznania, Świdnika i Żyrardowie nie są tak znane jak protesty w stoczniach w Gdańsku i Szczecinie. O fali protestów w czasie lata 1980 roku mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 strajki historia Polski PRL komunizm Grzegorz Majchrzak IPN

Będzie dekomunizacja Powązek? „Jest konieczność takich działań”

Od 1 września 2016 roku w Polsce obowiązuje ustawa dekomunizacyjna. Sukcesywnie likwiduje się nazwy ulic i pomniki osób, związanych z reżimem komunistycznym. W ostatnim czasie pojawiła się również inicjatywa, w myśl której dekomunizacji powinny podlegać również cmentarze. Sprawą zajął się reporter Polskiego Radia 24, Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm Powązki Warszawa dekomunizacja IPN Bolesław Bierut

"Manifest PKWN to była zasłona dymna"

22 lipca 1944 roku Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego ogłosił odezwę do narodu polskiego. Manifest głosił, że jedynym legalnym źródłem władzy w Polsce jest Krajowa Rada Narodowa. Rząd RP na uchodźstwie uznano za „władzę samozwańczą, władzę nielegalną”, a konstytucję z 1935 roku „bezprawną”. O manifeście PKWN w audycji Historia Na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm II wojna światowa ZSRR Patryk Pleskot IPN