Wenecja tylko z biletem wstępu. Ruszył system opłat dla turystów. Ile kosztuje bilet? Kto i gdzie musi go kupić?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 11:20
W Wenecji ruszył system rezerwacji wizyt w mieście i wprowadzenia opłaty za wstęp do historycznego centrum w wybranych dniach dla tych turystów, którzy nie zatrzymają się tam na nocleg. To pierwsze miasto na świecie, które realizuje taki eksperyment. Władze miejskie tłumaczą, że ich celem jest opracowanie nowego systemu zarządzania napływem turystów i zniechęcenie do tzw. jednodniowej turystyki w szczycie sezonu. 
Wenecja wprowadziła system opłat dla turystów
Wenecja wprowadziła system opłat dla turystów Foto: Shutterstock/Pani Garmyder
  • W Wenecji ruszył system opłat za wstęp do historycznego centrum w wybranych dniach.
  • Bilet, który kosztuje 5 euro, można kupić wyłącznie na stronie internetowej władz miejskich w formie kodu QR.
  • Władzom miasta chodzi o zniechęcenie do jednodniowej turystyki w szczycie sezonu.
  • Jak się szacuje, do Wenecji średnio przybywa dziennie 20 tys. turystów, którzy nie zatrzymują się na noc. W weekendy i dni świąteczne jest ich dwa razy więcej.
  • Kara za brak biletu wynosi od 50 do 300 euro.

System opłat, który na razie obowiązuje do 5 maja, a potem we wszystkie weekendy do połowy lipca, wszedł w życie w szczególnym dniu. 25 kwietnia to uroczystość patrona miasta, świętego Marka, i zarazem Święto Wyzwolenia Włoch, upamiętniające oswobodzenie miast na północy z niemieckiej okupacji. Rozpoczyna ono sezon masowych podróży, który trwa do majówki.

Posłuchaj
06:21 PR1_mp3 2024_04_25-08-40-22.mp3 Wenecja od teraz tylko z biletem wstępu (Sygnały dnia/Jedynka)

Gdzie kupić bilet wstępu do Wenecji? 

Sercem systemu jest platforma w kilku językach, dostępna pod adresem: https://cda.ve.it. Po wejściu na tę stronę można otrzymać kod QR, który należy pokazać w przypadku kontroli w mieście. Zawierać on będzie zarówno informację o wniesieniu opłaty, jak i o zwolnieniu z niej.

Bilet kosztuje 5 euro. Nie są przewidziane żadne zniżki. Opłata wstępu do historycznego centrum Wenecji obowiązuje osoby w wieku powyżej 14 lat. Opłata nie jest wymagana w przypadku przyjazdu na weneckie Lido ani na wyspy, w tym Murano, Burano, Torcello, Sant’Erasmo, Mazzorbo, Mazzorbetto.

Czytaj też: Wenecja. Niepowtarzalna architektura wkomponowana w morze i wyspy

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro mówi, że miasto nie miało innego wyjścia. - Miliony ludzi chcą co roku odwiedzić Wenecję. Zaryzykuję stwierdzenie, że to może być jedno z głównych podróżniczych marzeń ludzi na świecie. My się z turystów bardzo cieszymy, ale nie pomieścimy ich wszystkich u siebie naraz. Dlatego podjęliśmy działania, które, mam nadzieję, sprawią, że ludzie wybiorą dłuższe pobyty u nas, a nie wpadanie na chwilę - mówi burmistrz.

Kto jest zwolniony z opłaty za wstęp do Wenecji? 

Zgodnie z przepisami z opłaty zwolnieni będą ci turyści, którzy zarezerwują miejsce w hotelu czy innej strukturze noclegowej, a także osoby pracujące, uczące się i studiujące w Wenecji. Ale również oni wszyscy muszą zarejestrować się na wymienionej wyżej stronie.

Jak się szacuje, do Wenecji średnio przybywa dziennie 20 tys. turystów, którzy nie zatrzymują się na noc. W weekendy i dni świąteczne jest ich dwa razy więcej. Burmistrz Luigi Brugnaro zapewnia, że sprzedaż biletów nie będzie limitowana.

Kara za brak biletu wstępu do Wenecji 

Zrezygnowano z montażu bramek przed wejściem do miasta. Kontrole będą prowadzone wyrywkowo. Kara za brak biletu wynosi od 50 do 300 euro.

Zgodnie z rozporządzeniem władz Wenecji opłata będzie obowiązywać na razie przez 29 dni: 25, 26, 27, 28, 29 i 30 kwietnia, 1, 2, 3, 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25, 26 maja oraz 8, 9, 15, 16, 22, 23, 29, 30 czerwca i 6, 7, 13 i 14 lipca.

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Daniel Wydrych

Autor materiału: Michał Strzałkowski 

Data emisji: 25.04.2024

Godzina emisji: 8.40

Jednka/IAR/PAP/kh/wmkor