Polskie Radio
Section05
Daniel Wydrych

Zadebiutował w Ekstraklasie, mając 15 lat i 19 dni. Młody piłkarz pobił blisko 60-letni rekord zawodnika Cracovii

Igor Pieprzyca zadebiutował w piłkarskiej Ekstraklasie w wieku 15 lat i 19 dni, natomiast Lamine Yamal w wieku 15 lat, 9 miesięcy i 16 dni został najmłodszym piłkarzem w historii klubu FB Barcelona. Czy coraz młodsi zawodnicy będą odgrywać ważne role w swoich zespołach? Jak na tle zagranicznych kolegów prezentują się polscy piłkarze?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Puszcza Niepołomice Igor Pieprzyca Lamine Yamal Tomasz Kowalczyk

Andrzejki dawniej i dziś. Jak zmieniały się zwyczaje związane z tym obrzędem?

Lanie wosku, ustawianie butów czy rzucanie za siebie skórki z jabłka - to niektóre z wróżb towarzyszących obchodom andrzejek. Ludowy obrzęd przypadający na noc z 29 na 30 listopada obecnie jest przede wszystkim okazją do zabawy. Pewne zwyczaje z nim związane wciąż jednak nam towarzyszą podczas obchodów.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Klaudia Wasiek Andrzejki święta tradycja zwyczaje

Akcja "Oddaj Rower" - jednoślady jako prezent świąteczny dla potrzebujących

Kolejny raz ruszyła akcja "Oddaj Rower" - kilkanaście serwisów rowerowych w całej Polsce zbiera stare rowery, remontuje je i przekazuje przed świętami potrzebującym. Jak mówią, "jeden rower to jedno spełnione marzenie". Rowery dostają dzieci z biednych rodzin. W zeszłym roku jednoślady pojechały też na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej rower akcja charytatywna Boże Narodzenie Patryk Michalski

Oddaj stare klucze, wesprzyj klinikę "Budzik" oraz Fundację "Akogo?"

Masz w domu stare, niepotrzebne klucze, które już niczego nie otwierają? Przynieś je do zakładów Polskiego Stowarzyszenia Serwisów Kluczowych. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się zalegającego "żelastwa", ale także wesprzesz działalność Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?".
Zobacz więcej na temat:  Ewa Błaszczyk Fundacja Akogo? zdrowie klucz pomoc społeczna społeczeństwo niepełnosprawność Karolina Rożej Daniel Wydrych

Skoki narciarskie: początek w Ruce i polski turniej. Puchar Świata 2023/2024 czas zacząć!

Po kilku miesiącach oczekiwania i przygotowań skoczkowie powrócą do walki o Puchar Świata. Inauguracją zmagań będą zawody w fińskiej Ruce, a finał tradycyjnie zostanie rozegrany w Planicy. Nadzieje na sukces naszych skoczków, a zwłaszcza jednego z nich, są spore. Oprócz tego w tym sezonie zobaczymy kilka zmian, a jedną z nich będzie turniej rozegrany w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Katarzyna Gójska Andrzej Grabowski Skoki narciarskie Dawid Kubacki sporty zimowe

Ze szkoły średniej w samodzielne życie. Z czym wiąże się wkraczanie w dorosłość?

Dla wielu osób okres nauki w szkole średniej był wejściem w dorosłość, a jednym z pierwszych w nią kroków była ostatnia klasa. Wtedy, przynajmniej przez chwilę, trzeba było się zastanowić nad swoją przyszłością, która - o czym warto przypominać - nie zawsze okazywała się zgodna z wyobrażeniami młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Izabela Kostyszyn szkoła liceum

Jak przygotować samochód na zimę? Kierowco, pamiętaj o wymianie opon

To już ten czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu auta do sezonu zimowego. Chodzi m.in. o wymianę płynów eksploatacyjnych, zabezpieczenie uszczelek i wymianę opon na zimowe. W warsztatach samochodowych na wolny podnośnik trzeba czekać przynajmniej tydzień. O czym jeszcze musimy pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy bezpieczeństwo na drodze bezpieczeństwo Filip Karman zima Krzysztof Świątek Daniel Wydrych

"Choinki Jedynki 2023". Jeszcze tylko kilka dni czekamy na prace dzieci

- To już ostatni dzwonek. Do 20 listopada do godz. 23.59 przyjmujemy zdjęcia i skany prac wykonanych przez młodych artystów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Kunikowska. Trwa XXII Charytatywna Akcja Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023" na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". W tym roku fundusze trafią także do Fundacji "Wspólnota Nadziei".
Zobacz więcej na temat:  Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Agnieszka Kunikowska Daniel Wydrych

Premia za wiek, czyli specjalne świadczenie ZUS dla stulatków. Co warto wiedzieć?

Rośnie liczba osób, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie z tytułu ukończenia stu lat. Obecnie otrzymuje je blisko 3 tysiące seniorów, a ta liczba rośnie. W zależności od obowiązującej w danym roku kwoty bazowej, dodatkowe świadczenie może wynieść nawet 5,5 tys. złotych.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn Grzegorz Jankowski ZUS emerytura świadczenia ZUS

Trudne warunki turystyczne w Tatrach. Ratownicy apelują o rozwagę

W Tatrach panują trudne warunki turystyczne. W ostatnich dniach nie tylko w wyższych partiach gór, ale też w okolicach Zakopanego spadło kilkadziesiąt centymetrów śniegu, w związku z czym na tych terenach wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Nadejście zimy nie zniechęca turystów, jednak niektórzy wyruszają w góry bez odpowiedniego wyposażenia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Zakopane Tatry zima turystyka TOPR Tatrzański Park Narodowy