Prace sezonowe czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:15
Co roku tysiące młodych Polaków, uczniów i studentów wyjeżdża za granicę by podjąć różne sezonowe prace. Mimo szalejącego w wielu krajach bezrobocia i kryzysu ta praca wciąż jest.
Audio
  • Maciej Trędota opowiada o pracach sezonowych w Europie (Europejski Lunch/Czwórka)
Prace sezonowe czas zacząć
Foto: Glow Images/East News

Młodzi w wakacje jadą pomagać na budowach, zbierać truskawki, ogórki czy sortować warzywa. Okazuje się, że prace sezonowe można znaleźć też na wyższych stanowiskach.
- Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę. Do tej sezonowej, w rolnictwie jadą nie tylko młodzi. Liczą się tylko zdrowe plecy - mówi Maciej Trędota, ekspert z Eures Polska, Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej. - Jeśli chodzi o pracę sezonową to drugą gałęzią jest turystyka, czyli praca w obsłudze hoteli: kelnerzy, barmani, sprzątaczki, menadżerowie, szefowie zmian. Tu pracodawcy szukają pracowników na cały sezon letni, czyli około pół roku - dodaje.
Mimo że w Hiszpanii bezrobocie wśród młodych osób sięga 50%, we Włoszech czy Grecji wciąż nie jest łatwo to ofert pracy sezonowej nie brakowało. - Teraz jest już późno na szukanie ofert pracy sezonowej - większość już zaczęła pracę - mówi Maciej Trędota.
Portal Eures Polska pomaga szukać pracy na terenie Europy, prowadzi też rekrutacje. - Zdarzają się oferty bardzo ciekawe np. teraz prowadzimy rekrutację na stanowisko asystenta profesora na uniwersytecie w Czechach. Mieliśmy oferty pracy na Uniwersytecie na Słowenii - mówi Maciej Trędota.
Jakie plusy ma praca sezonowa i czy zbieranie truskawek może przynieść coś więcej niż tylko pieniądze i ból pleców dowiesz się słuchając załączonej audycji "Europejski Lunch".
(pj)

Czytaj także

Europa ćwicząca, czy zasiedziała?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 07:07
W "Śniadaniu europejskim" sprawdziliśmy jak to jest z tą kondycją fizyczną u mieszkańców Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa uczy się polskiego!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2012 15:00
30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Dlatego porozmawiamy o tym, jak wygląda specyfika pracy tłumacza ustnego i pisemnego w instytucjach UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elastyczni zarabiają więcej

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 13:20
Mieszkańcy Unii Europejskiej uczą się coraz chętniej i coraz dłużej, coraz bardziej też przywiązują wagę do poszerzania swoich kompetencji. Jak na tym tle wypadają Polacy - sprawdziliśmy w "Europejskim Lunchu".
rozwiń zwiń