Polskie Radio
Section05
Bruksela

Debata Dnia: Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej

– Nie przedstawiliśmy propozycji reformy Unii Europejskiej, która wywołałaby szeroką debatę. W kontekście ostatniego szczytu w Brukseli mówimy głównie o stosunku polskich władz do Donalda Tuska – komentował w Debacie Dnia Michał Wróblewski z "Faktu". W Polskim Radiu 24 o sporze na linii rząd-szef Rady Europejskiej mówił również Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Bruksela Unia Europejska Donald Tusk

"Wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne"

Unijni liderzy odnowili mandat szefowi Rady Europejskiej przy sprzeciwie Polski. Premier Beata Szydło odmówiła przyjęcia wniosków ze szczytu. W Brukseli na zakończenie spotkania przywódców z 28 krajów doszło do mocnej wymiany zdań między polską premier, prezydentem Francji i premierem Belgii.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka Beata Szydło Rada Europejska Donald Tusk uchodźcy imigranci w Europie Francois Hollande Francja Belgia

Kulisy Spraw: patologie Parlamentu Europejskiego

Gościem audycji Kulisy Spraw był dr Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Były europoseł w Polskim Radiu 24 mówił o patologiach, którymi obarczone jest funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego. Niedawno ukazała się książka „Parlament Antyeuropejski”, w której Marek Migalski opisuje nieprawidłowości w strukturach PE.
Zobacz więcej na temat:  Marek Migalski Parlament Europejski Kulisy Spraw Michał Majewski Strasburg Bruksela Europarlament

Reelekcja Donalda Tuska wbrew polskiemu rządowi

- To jest wielki dzień dla Polski w tych trudnych chaotycznych czasach, czasach wielu zagrożeń i  napięć. Dzięki temu dziś możemy czuć się bezpieczniejsi - uważa poseł PO Robert Tyszkiewicz. Z kolei poseł Konrad Głębocki z PiS przekonywał, że wybór Donalda Tuska nie rozwiązuje żadnych problemów unijnych. - Donald Tusk zawsze prezentuje stanowisko rządu Niemiec - podkreślił w "Pulsie Trójki" poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Donald Tusk Bruksela ŚWIAT Trójka Łukasz Walewski

Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”

Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli wybrali Donalda Tuska na drugą, dwuipółletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Przeciwna kandydaturze byłego szefa polskiego rządu była obecna premier, Beata Szydło. W Debacie Dnia sprawę komentowali Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i Wojciech Przybylski z „Res Publiki”.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Bruksela Beata Szydło Rada Europejska Unia Europejska Jacek Saryusz-Wolski Wojciech Przybylski Viktor Orban PiS

Wybór szefa RE i Europa dwóch prędkości. Trwa szczyt UE

Wybór szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję i dyskusja ws. przyszłości UE to główne tematy unijnego szczytu w Brukseli. Spotkanie przywódców odbywa się za zamkniętymi drzwiami. O wyborze szefa RE a także przyszłości Unii Europejskiej mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Rada Europy Unia Europejska Donald Tusk Bruksela Jacek Saryusz-Wolski

„Wybór szefa RE drugoplanowy z punktu widzenia Unii"

Unijni dyplomaci w Brukseli - pytani o krytyczny wobec Donalda Tuska list premier Beaty Szydło - odpowiadają, że jest to potwierdzenie stanowiska Warszawy, które już znają. Premier Beata Szydło w liście do unijnych liderów skrytykowała Donalda Tuska za wspieranie opozycji i tłumaczyła powody poparcia dla Jacka Saryusz-Wolskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Jacek Saryusz-Wolski Bruksela Donald Tusk Rada Europejska Unia Europejska

Unijny szczyt w Brukseli. Rada Europejska wybierze nowego przewodniczącego

"Nic bez nas, bez naszej zgody" - tak o ewentualnym ponownym wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej mówiła w Brukseli premier Beata Szydło. Około godziny 16.00 rozpoczął się w czwartek szczyt Unii Europejskiej. Pierwszym punktem obrad jest decyzja o wyborze szefa Rady. Sytuację komentowali w audycji Gorący Temat Agaton Koziński (Polska The Times) i Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Donald Tusk Bruksela Agaton Koziński Beata Szydło Komisja Europejska Jacek Saryusz-Wolski Wielka Brytania