Polskie Radio
Section05
Bruksela

Na szczycie UE o migracji. "Kontrowersyjna sprawa"

Kryzys migracyjny i sposoby walki z nim. To jedne z głównych tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy mają wyznaczyć kolejny termin na osiągnięcie porozumienia dotyczące unijnego prawa azylowego. Przewiduje ono automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców oraz kary za odmowę przyjęcia. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Tomaszem G. Grossem, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Unia Europejska Bruksela uchodźcy Europa Środkowo-Wschodnia Beata Szydło

Szczyt UE. Beata Szydło: dbamy o bezpieczeństwo Polaków

Kryzys migracyjny i sposoby walki z nim - to jedne z głównych tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy mają wyznaczyć kolejny termin na osiągnięcie porozumienia dotyczące unijnego prawa azylowego. Przewiduje ono automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców oraz kary za odmowę przyjęcia. W Polskim Radiu 24 pierwszy dzień szczytu UE - dotyczący głównie obronności - relacjonował Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela imigranci w Europie uchodźcy Beata Szydło

36-letni Marokańczyk sprawcą nieudanego zamachu w Brukseli

Mężczyzna zastrzelony we wtorek na brukselskim dworcu przy próbie zdetonowania ładunku, to 36-letni Marokańczyk. Dotychczas nie był podejrzewany o działalność terrorystyczną. Mężczyzna pochodził z dzielnicy Molenbeek w której mieszkało, bądź z niej pochodziło kilku terrorystów odpowiedzialnych za zamachy w Brukseli w ubiegłym roku i w Paryżu w 2015 roku. O ataku mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Belgia Bruksela terroryzm Maciej Milczanowski

Próba zamachu w Brukseli. Terrorysta zidentyfikowany

Mężczyzna zastrzelony we wtorek na brukselskim dworcu przy próbie zdetonowania ładunku, to 36-letni Marokańczyk. Dotychczas nie był podejrzewany o działalność terrorystyczną. Poinformował o tym belgijski prokurator. Wtorkowe wydarzenia w Brukseli komentowali w PR24 korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ekspert ds. bezpieczeństwa Wojciech Szewko i dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Belgia terroryzm Bruksela imigranci w Europie Beata Płomecka Wojciech Szewko