Polskie Radio
Section05
Bruksela

Komisja Europejska. Na Polaków czekają najniższe stanowiska

Polacy zajmują niewiele ponad 1400 stanowisk w Komisji Europejskiej. KE zatrudnia w sumie ok. 30 tys. urzędników. Procentowo nasi rodacy stanowią więc blisko 5 proc. kadry. O Polakach na europejskim rynku pracy mówili w Polskim Radiu 24 Natalia Matyba (urzędnik w Biurze Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli) i Paweł Stelmaszczyk (urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Transportu i Mobilności Komisji Europejskiej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Bruksela Komisja Europejska legislacja Polacy za granicą praca

Forum ONZ a perspektywa europejska

Trwa 72. sesja Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych. W środę, w imieniu Unii Europejskiej, przemówienie wygłosi szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jaką rolę odgrywa UE w ONZ i jaki wpływ ma Wspólnota na rozwiązywanie problemów i konfliktów lokalnych i tych globalnych? W audycji Świat w Powiększeniu mówiła o tym korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Donald Tusk Beata Płomecka Bliski Wschód Uniwersytet Jagielloński Bruksela Waszyngton

Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą obowiązuje już w całości

Umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą obowiązuje już w całości. 1 września weszła w życie jej polityczna część, natomiast handlowa jest w mocy od stycznia 2016 roku. Unijno-ukraińskie porozumienie ma dla Kijowa szczególne znaczenie. Odmowa podpisania tej umowy jesienią 2013 roku, przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza, zapoczątkowała rewolucję na Majdanie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Ukraina Bruksela Kijów Wiktor Janukowycz Majdan