Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Niekorzystna dla Polski decyzja sądu UE ws. gazociągu OPAL

Sąd oddalił wniosek PGNiG dotyczący wstrzymania decyzji Komisji Europejskiej. Chodzi o zgodę, wydaną jesienią ubiegłego roku, na większe wykorzystanie przez rosyjski Gazprom rurociągu OPAL. To lądowa odnoga Gazociągu Północnego, poprowadzonego po dnie Bałtyku, omijającego Polskę. O sprawie w Magazynie Europejskim Beaty Płomeckiej.
Zobacz więcej na temat:  gazociąg północny PGNiG Unia Europejska Rosja Gazprom bezpieczeństwo energetyczne Bałtyk

„Słowa Fransa Timmermansa to próba zastraszenia Polski”

- To ewidentna próba pewnego szantażu medialnego, która wcale nie oznacza, że jakiekolwiek sankcje wobec Polski są możliwe – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Gość odniósł się w ten sposób do słów wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na temat ewentualnego rozpoczęcia procedury przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Frans Timmermans Unia Europejska Komisja Europejska Bruksela Rada Europy Prawo i Sprawiedliwość

„Należy przywrócić sens recyclingowi”

- Gdy popatrzymy na statystyki i porównamy stolice europejskie widzimy, że Warszawa wyprzedza tylko Sofię i Bukareszt jeśli chodzi o ilość odpadów, które pochodzą z selektywnej zbiórki i które trafiają do recyclingu – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. – Przed nami duże wyzwanie – dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 segregacja śmieci recycling ministerstwo środowiska Unia Europejska

"Macron nauczył się, by nie dziwić się zachowaniom Trumpa"

– Świat, a także sam Emmanuel Macron, nauczył się, jak odpowiednio zachowywać się wobec Donalda Trumpa – powiedział Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej. Skomentował w ten sposób przygotowanie hucznych obchodów święta narodowego we Francji, które przypadło na dzień 14 lipca i połączyło się z wizytą w Paryżu prezydenta USA Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Emmanuel Macron Francja Donald Trump USA Roman Rewald Niemcy Unia Europejska Angela Merkel