Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Nowe przepisy dotyczące danych biometrycznych

Charakter pisma, linie papilarne, głos, kształt żył na rękach, znaki i znamiona szczególne, rogówka, małżowina uszna, wizerunek – to przykłady danych biometrycznych. Nowa ustawa o ochronie danych osobowych, którą przygotowuje Ministerstwo Cyfryzacji, uznają je, zgodnie z rozporządzeniem unijnym, za szczególne kategorie danych podlegające szczególnej ochronie. O nowych przepisach mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, doradca w gabinecie minister cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  biometria Unia Europejska Ministerstwo Cyfryzacji ochrona danych osobowych

Zmiany w unijnych przepisach zatrzęsą polskim rynkiem pracy?

W Brukseli trwają prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników za granicę. Komisja Europejska chce, by pracownicy delegowani po przekroczeniu granicy mieli opłacane wszystkie składowe wynagrodzenia miejscowych specjalistów. To nie tylko podniesie koszty pracodawców, ale przede wszystkim zaangażuje ogromny czas i wysiłek w zapoznawanie się z jeszcze większą ilością zagranicznych przepisów. Większość z nich jest dostępna tylko w języku danego państwa, a inne w ogóle nie są powszechnie dostępne.
Zobacz więcej na temat:  pracownicy praca rynek pracy zatrudnienie Unia Europejska

Bez porozumienia ws. zjednoczenia Cypru

Fiaskiem zakończyły się kolejne rozmowy w sprawie zjednoczenia Cypru. Przy stole negocjacyjnym spotkali się prezydent Cypru Nikos Anastasiadis i Mustafa Akinci - przywódca nieuznawanej przez międzynarodową społeczność Tureckiej Republiki Cypru Północnego. O problemie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cypr Grecja Turcja Rosja Unia Europejska