Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Polska ma propozycję ws. pracowników delegowanych

Sprawa dyrektywy o pracownikach delegowanych podzieliła kraje Unii Europejskiej. Jej zmianie w kształcie obecnie proponowanym przez Komisję Europejską budzi mocny sprzeciw Polski i części państw Europy Środkowo-Wschodniej. Transport międzynarodowy powinien być wyjęty z dyrektywy o pracownikach delegowanych i powinien być odrębnie negocjowany, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Zobacz więcej na temat:  praca pracownicy pracodawcy Unia Europejska rynek pracy

Niepewny los katalońskiego referendum

Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych. O niepewnej przyszłości katalońskiego referendum mówił w Polskim Radiu 24 Jaume Cassanyer, koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania katalonia Madryt Unia Europejska

Spór o pracowników delegowanych. „To walka o głosy i pracę”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska udaje się do Paryża na rozmowy w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych. Planowane jest spotkanie minister z jej francuską odpowiednik na tym stanowisku Muriel Pénicaud. Premier Beata Szydło powiedziała, że polski rząd liczy na kompromis. O forsowanej przez Francję dyrektywie mówili w audycji Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa (Drawbridge), Marek Zuber (ekonomista) i Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBanku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emmanuel Macron Beata Szydło Unia Europejska Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska Francja

Jaka współpraca UE i Wielkiej Brytanii po Brexicie?

Brytyjski rząd zadeklarował zamiar podpisania z Unią Europejską nowego traktatu, który będzie regulował współpracę wymiaru sprawiedliwości oraz koordynację działań przeciwko terroryzmowi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania terroryzm Unia Europejska Europol

Czy UE ma szanse wygrać z terroryzmem?

Po zeszłotygodniowym zamachu w londyńskim metrze na nowo odżyła dyskusja o walce z terroryzmem w Europie. – Na poziomie Brukseli możemy mówić, że wszyscy się przejmujemy, ale percepcja zagrożenie terrorystycznego ze strony Państwa Islamskiego w Estonii, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Polsce jest inna – ocenia Kacper Rękawek z GLOBSEC Policy Institute.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń Unia Europejska bezpieczeństwo terroryzm Kacper Rękawek Londyn

Strefa Schengen zawieszona? "Nawet do czterech lat"

Brytyjski dziennik „The Times” podał, że grupa państw - w tym Niemcy i Francja - domaga się możliwości przywrócenia kontroli granicznych i zawieszenia zasad strefy Schengen na cztery lata w razie zaistnienia „wyjątkowych okoliczności”. Ponadto Niemcy, Austria i Holandia zdecydowanie sprzeciwiają się przyjęciu Bułgarii do strefy Schengen. O przyszłości Schengen mówił w Polskim Radiu 24 europeista Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Schengen Unia Europejska Niemcy Francja terroryzm

"Relacje między Junckerem a Tuskiem są wyjątkowo szorstkie"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaproponował połączenie stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej. Kandydat miałby być znany w trakcie wyborów do europarlamentu. Juncker zastrzegł, że sam nie będzie się starał o tę nominację. Drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady sprawuje od marca były premier Donald Tusk. O propozycji Junckera i zmianach w UE mówili w audycji Debata Poranka Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i publicysta Michał Matys.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Claude Juncker Donald Tusk Rada Europejska Komisja Europejska Unia Europejska