Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Donald Trump spotkał się z unijnymi przywódcami w Brukseli

Przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli Donald Trump spotkał się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Jak mówił po spotkaniu Donald Tusk, „jest pełna zgoda ws. walki z terroryzmem i ws. Ukrainy”. Szef RE nie był jednak pewien, czy jest wspólny głos ws. Rosji. Jego słowa interpretował w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Żurawski vel. Grajewski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Donald Trump NATO Unia Europejska Bruksela

"Polska ma talenty i potencjał w rewolucji cyfrowej"

Polskie duże firmy, w tym państwowe, powinny decydować się na innowacyjne ryzyko – mówił były szef PE, byly premier, Jerzy Buzek, pytany, jak poprawić status Polski, jeśli chodzi o innowacyjność gospodarki. Eurodeputowany Michał Boni z komisji przemysłu PE podkreślił, że Polska musi brać czynnie udział w projektach europejskich – wdrażać te same rozwiązania, starać się o infrastrukturę np. internet 5G, zeby polskie rozwiązania były konkurencyjne.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS innowacje Jerzy Buzek Michał Boni Unia Europejska

Brexit: to może być cios, ale nie nokaut naszych eksporterów

Brexit może uderzyć w naszych eksporterów, przestrzega część ekonomistów. Wielka Brytania to dzisiaj nasz drugi partner w eksporcie i jeśli Unia Europejska nie wynegocjuje nowej umowy handlowej przed Brexitem, kilka branż z Polski może wpaść w poważne tarapaty, bo ich eksport do Zjednoczonego Królestwa stanie się nieopłacalny.
Zobacz więcej na temat:  Brexit eksport Wielka Brytania żywność GOSPODARKA Błażej Prośniewski Sylwia Zadrożna Justyna Golonko Unia Europejska handel