Prof. Bieleń: cały świat płynie w jednej łodzi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 09:00
Wydana jesienią 2013 roku książka "Negocjacje w Stosunkach Międzynarodowych" prof. Stanisława Bielenia to ciekawy przewodnik po tej trudnej, niezwykle ważnej gałęzi polityki. - Obecnie mamy renesans klasycznej dyplomacji w wydaniu wielkich mocarstw - uważa autor.
Audio
  • Prof. Stanisław Bieleń uważa, że nastąpił powrót do klasycznej dyplomacji w wydaniu największych mocarstw (Czwórka/Pani tomu)
Trudna sztuka negocjacji
Trudna sztuka negocjacjiFoto: Glow Images/East News

Okł.
Okł. książki prof. Bielenia

Temat negocjacji w stosunkach międzynarodowych znany był już w starożytności. Na znaczeniu zyskał jednak szczególnie w ostatnich latach. Ma to oczywisty związek z dość napiętą sytuacją polityczną w wielu rejonach świata. - Moim zdaniem to nie jest nagły wzrost zainteresowania, ale raczej powrót do pewnych utartych wzorów zachowań wykształconych historycznie. Jest to wręcz renesans klasycznej dyplomacji, uprawiany przez największe mocarstwa - zauważył prof.

PRZECZYTAJ TEŻ: Amerykańska dyplomacja w gąszczu problemów <<<

Gość Czwórki uważa, że ów renesans związany jest z tym, iż ludzie są teraz w większości bardziej pozytywnie nastawieni do siebie niż miało to miejsce przed laty. - Parafrazując Gorbaczowa, można powiedzieć, że jest coraz więcej świadomości tego, że wszyscy płyniemy w jednej łodzi i kto w nią uderza, uderza też w samego siebie.

Iwona Wyciechowska, prowadząca audycję "Pani tomu", jest zachwycona nie tylko tym, ile wiedzy udało się prof. Bieleniowi zawrzeć i przekazać w najnowszej książce. Ujął ją również styl i polot. Dzięki temu po "Negocjacje w stosunkach międzynarodowycyh" z powodzeniem mogą też sięgnąć osoby, które na co dzień nie śledzą bieżących wydarzeń politycznych.

- Recenzje są bardzo przychylne i mam na myśli zarówno te czysto naukowe, jak i opinie chociażby moich studentów. Cóż, nie jest żadną tajemnicą, iż ten styl jest po prostu efektem i wypadkową wielu lat pracy, również dydaktycznej. Również dzięki studentom, dla których prowadzę zajęcia, udało się wypracować taką formułę, która jest atrakcyjna - przekonywał Bieleń.

Więcej o sztuce negocjacji w stosunkach międzynarodowych - w nagraniu audycji "Pani tomu" .
ac/kd

Czytaj także

Hongkong: ludzie na ulicach chcą demokracji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 16:00
Młodzi mieszkańcy Hongkongu wyszli na ulicę, protestują przeciwko chińskiej dominacji i domagają się demokratycznych reform. Czy stoimy w obliczu kolejnej rewolucji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny w książkach Yu Hua - szara codzienność niezłomnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:00
Książka "Chiny w dziesięciu słowach" jest na polskim rynku pierwszą powieścią autorstwa chińskiego pisarza Yu Hua. - To autor empatyczny, który pisze o swoich współobywatelach, kreśląc ich zmagania z potwornie ciężką rzeczywistością każdego dnia - mówi Elżbieta Brzozowska z Wydawnictwa Akademickiego Dialog.
rozwiń zwiń