Polskie Radio
Section05
polityka

Emmanuel Marcon murowanym kandydatem do wygrania II tury

- W Hiszpanii na początku obecnego stulecia murowanym kandydatem wydawała się Partia Ludowa. Gdy doszło do zamachu na metro, wyniki były dokładnie odwrotne niż wskazywały sondaże – powiedział w audycji Punkt Widzenia europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Odniósł się w ten sposób do wyborów prezydenckich we Francji.
Zobacz więcej na temat:  polityka Piotr Wawrzyk Marine Le Pen Jean Luc Melenchon Francois Fillon Paryż wybory we Francji wybory prezydenckie we Francji

"Tusk chce wytworzyć wokół siebie aureolę męczennika"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przyjechał w środę do Warszawy gdzie przez ponad 8 godzin zeznawał jako świadek w Prokuraturze Okręgowej. Sprawa dotyczy podjęcia współpracy przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Tomasz Walczak (Super Express) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk prokuratura Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB Adrian Stankowski

"Przyjazd Donalda Tuska to początek kampanii prezydenckiej"

– Donald Tusk świetnie wyreżyserował swój przyjazd. Tusk pokazał, że potrafi na sobie skupić uwagę, te emocje pokazują, że nadal jest królem wyobraźni. Prokuratura i PiS pomagają odbudować się Donaldowi Tuskowi jako liderowi opozycji. Temat śledztwa zszedł na daleki plan – powiedział w audycji Debata Poranka Jan Śpiewak, aktywista miejski. Gościem debaty był także Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska prezydent wybory prezydenckie

Liczymy na nowych, uczciwych prokuratorów i sędziów

- W Polsce jeszcze wiele spraw jest do naprawienia. Mamy świadomość, że czas ucieka nieubłaganie. Ludzie oczekiwali, że szybko naprawimy wiele kwestii, więc wzięliśmy się za wiele spraw naraz. Uważam, że tak trzeba robić, niezależnie od tego, że będą jakieś potknięcia – mówił o rządach Prawa i Sprawiedliwości w audycji 24 Pytania poseł PiS Marek Suski.
Zobacz więcej na temat:  polityka PiS Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk Amber Gold POLSKA

Elektroniczny dozór sposobem na alimenciarzy

Krajowy Rejestr Długów informuje, że dług alimentacyjny przekroczył 10,5 miliarda złotych. Aż 96 proc. niepłacących alimentów to mężczyźni. - W 2016 roku 300 tysięcy osób pobierało pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Jednak wiemy, że znacznie więcej osób uprawnionych nie otrzymuje świadczeń. Problemem jest z egzekucją należności, ponieważ odzyskuje się tylko 20 proc. należności, a np. w Danii 80 proc. – mówił w audycji 24 Pytania Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Sprawiedliwości alimenty sąd PiS Prawo i Sprawiedliwość

"Reforma sprawiedliwości na pewno zostanie przeprowadzona”

– Dyskusję sędziowie mogą podejmować, ale po czasie pracy – mówił w Polskim Radiu Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. W czwartek w sądach na pół godziny przerwano wokandy. Sędziowie udali się na zebrania. Ponieważ nie mogą strajkować, swojej akcji nie nazywają protestem, a jedynie zebraniami, podczas których zajęli się "utworzeniem forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego". Akcja związana jest z planowaną reformą wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Sprawiedliwości Sąd Najwyższy Zbigniew Ziobro Patryk Jaki POLSKA

Reforma sądownictwa autorstwa PiS. "Zarzuty na wyrost"

Od kilku miesięcy trwa debata nad reformą sądownictwa. Jednym z budzących kontrowersje projektów jest ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada ona m.in utworzenie dwóch izb oraz wygaszenie kadencji 15 członków-sędziów KRS. Ich następców miałby wybrać Sejm. – Zwiększamy w ten sposób demokratyczną legitymizację tych członków i demokratyczną legitymację sądów – mówił w audycji Punkt Widzenia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  PiS polityka krs sąd Bartłomiej Wróblewski

Polacy nie angażują się w działalność polityczną

Aż 35 proc. Polaków nie czuje się reprezentowanymi przez żadną z partii. Tylko 1 proc. obywateli należy do jakiegoś ugrupowania. Z problemem braku zaufania do partii zmaga się wiele demokratycznych społeczeństw. Jednak u nas idzie ono w parze z niewielkim zaangażowaniem obywateli w partyjną działalność. Z czego to wynika? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Haman, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka