Polskie Radio
Section05
polityka

Spór o Obamacare. "Donald Trump zagrał va banque"

Prezydent Donald Trump skrytykował konserwatywne skrzydło partii republikańskiej za obstrukcję podczas próby anulowania programu ubezpieczeń zdrowotnych Obamacare. Doradcy prezydenta USA sygnalizują gotowość do współpracy z umiarkowanymi Demokratami nad kolejnymi bataliami w Kongresie. O reformie mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump polityka Barack Obama USA

"Szef MSZ podważa mechanizmy funkcjonowania UE"

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski stwierdził w TVN 24, że Donald Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego. Dodał, że Polska nie podjęła jeszcze decyzji czy podważy wybór szefa Rady Europejskiej na drugą kadencję, ponieważ „ranga tej pozycji jest nieduża”. O słowach polskiego szefa dyplomacji mówił w programie Punkt Widzenia prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Donald Tusk Witold Waszczykowski MSZ Rada Europejska Unia Europejska Kazimierz Kik

"UE bez wspólnej polityki zagranicznej nie zatrzyma Putina"

- Unia Europejska bez wspólnej polityki zagranicznej nie zatrzyma Putina, nie wprowadzi pokoju w Syrii, nie pomoże Afryce i nie będzie mogła chronić Ukrainy. Środki rozbite na 28 budżetów obronnych to marnotrawstwo. Jako Europa mamy większą armię niż Stany Zjednoczone, ale jej siła jest 10 razy mniejsza – powiedział w programie 24 Pytania poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki. Odniósł się także do referendum w Legionowie dotyczącego przyłączenia tej gminy do Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Brexit Marcin Święcicki Platforma Obywatelska Legionowo

"Rządowi polskiemu nie chodzi o wywoływanie awantury w UE"

- Płynięcie Polski w głównym nurcie, w momencie gdy Angela Merkel zapraszała imigrantów, doprowadziło do sytuacji, do której doprowadziło. Gdybyśmy wtedy bardzo stanowczym głosem powiedzieli, że to jest błąd i droga donikąd, gdyby Donald Tusk zwołał posiedzenie Rady Europejskiej to być może Europa tak daleko by nie zabrnęła. Niestety zabrnęła, bo m.in. rząd premier Ewy Kopacz siedział cicho – powiedział w programie 24 Pytania europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Odniósł się także do wyników referendum przeprowadzonego w podwarszawskim Legionowie dotyczącym planów przyłączenia gminy Legionowo do Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Zbigniew Kuźmiuk Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska Angela Merkel uchodźcy kryzys w Unii Europejskiej Niemcy imigranci w Europie Ewa Kopacz Legionowo

Premier Beata Szydło: to dopiero pierwszy krok

Zdaniem premier Beaty Szydło podpisanie Deklaracji Rzymskiej jest wstępem do umocnienia jedności Unii Europejskiej. W stolicy Włoch unijni przywódcy podpisali dokument podsumowujący 60 lat integracji europejskiej i określający wizję przyszłości Wspólnoty po Brexicie. W dokumencie podkreślono, że Unia Europejska jest "niepodzielona i niepodzielna". W imieniu polskiego rządu pod deklaracją podpis złożyła premier Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Beata Szydło Rzym

„Europa jest w kryzysie i nie wie co ze sobą zrobić”

- 60 lat temu w Europie mieliśmy za sobą straszliwe doświadczenie II wojny światowej i mieliśmy wtedy ludzi, którzy doszli do wniosku, że trzeba z tym skończyć. Z perspektywy Niemca czy Francuza, którzy po wojnie mieli usiąść do stołu i razem wyobrażać sobie wspólną przyszłość, to trzeba było naprawdę być wielkim. Dzisiaj nie mamy na szczęście tego doświadczenia, ale mamy do czynienia z pewną małością. Z perspektywy 60 lat można powiedzieć, że Europa to coś więcej niż trwanie w dobrobycie –mówił o unijnym szczycie w Rzymie w audycji Gorący Temat profesor Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rzym polityka Brexit

Szczyt UE w Rzymie. "Nadal widoczny jest podział Wspólnoty"

Premier Beata Szydło przybyła w piątek po południu do Rzymu na szczyt UE, upamiętniający 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Tuż przed wylotem do Włoch szefowa rządu oświadczyła, że pod przygotowaną z tej okazji deklaracją podpiszą się wszystkie 27 państw. O spotkaniu przywódców Wspólnoty mówili w Debacie Dnia Anita Gargas (TVP) i Wojciech Krzyżaniak (dziennikarz radiowy i prasowy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Polityka PR24 Beata Szydło