71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 14:30
Wystartowaliśmy już z samego rana. W audycji "Tędy po trendy" gościem był historyk Tomasz Leszkowicz, a po godz. 14.00 ruszymy na ulice Warszawy.
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania Maciek batalionu Zośka po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką. Zofia Dąbrowska Zośka zginie 3 dni później na Czerniakowie
Zdjęcie zrobiono 2 września 1944 roku. Kompania "Maciek" batalionu "Zośka" po przejściu kanałami do Śródmieścia na ulicę Warecką. Zofia Dąbrowska "Zośka" zginie 3 dni później na CzerniakowieFoto: Jerzy Tomaszewski [Public domain], via Wikimedia Commons

Jak co roku kulminacyjnym punktem obchodów będzie godzina "W" - zawyją syreny, cała Warszawa zatrzyma się, aby oddać hołd powstańcom. Uroczystości będą trwały kilka dni, a program obchodów jest bardzo bogaty. Chętni wiedzy i dyskusji na temat Powstania Warszawskiego uaktywniają się też w internecie, nie brakuje tam stale rosnącej społeczności miłośników historii - pasjonatów, studentów, nauczycieli, naukowców.

Naszym gościem w audycji "Tędy po trendy" był Tomasz Leszkowicz redaktor naczelny portalu "Histmag". Porozmawiamy o społecznym fenomenie Powstania Warszawskiego.

Tego samego dnia będzie można wysłuchać audycji "Zmiennicy", upamiętniającej wybuch Powstania Warszawskiego, ale kładącej nacisk na udział młodych w zrywie. Reporterzy Radiowej Czwórki przygotują specjalne relacje z miejsc, które odegrały ważną rolę w Powstaniu Warszawskim, m.in. ze Starego Miasta, z mokotowskiego Parku Dreszera, a także przy wejściu do kanałów pod Rotundą.

***

Na "Tędy po trendy" zapraszamy w sobotę (01.08) w godz. 10.00-12.00. Audycję prowadzą Aleksandra Jasińska i Kamil Jasieński. Program "Zmiennicy" w godz. 14.00 - 16.00 poprowadzą Katarzyna Węsierska i Patryk Kuniszewicz.

kd/kul

Czytaj także

Jan Ołdakowski: pokolenie powstańców należy do najwspanialszych w XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 06:26
- Oni byli bardzo aktywnymi patriotami, którzy poszli do boju tylko dlatego, że zmusiła ich do tego historia. Oni chcieli być inżynierami, poetami, lekarzami, nauczycielami. Wierzyli, że będą tworzyć nową Polskę. Przekleństwem PRL było to, że właśnie to pokolenie, które być może było najwspanialszym w XX wieku nie dość, że nie mogło wziąć udziału w rządzeniu, to jeszcze było prześladowane - mówi portalowi polskieradio.pl dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń