Autoagresja. Jak nie "rozpaść się na kawałki"?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:25
- Przyczynami autoagresji jest nie tylko nielubienie samego siebie. To przede wszystkim nieumiejętność życia z samym sobą - mówi psychoterapeutka Małgorzata Randzio.
Audio
  • Skąd biorą się tendencje do autoagresji i jak sobie z nimi radzić? (Strefa Prywatna/Czwórka)
- Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy to, czego od siebie wymagam, to nie zbyt wiele. Może warto pozwolić sobie na błędy i pogodzić się ze sobą - mówią Małgorzata Randzio i Katarzyna Iwanicka
- Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy to, czego od siebie wymagam, to nie zbyt wiele. Może warto pozwolić sobie na błędy i pogodzić się ze sobą - mówią Małgorzata Randzio i Katarzyna Iwanicka Foto: Pixabay.com/Public domain

Jak przyznają w Czwórce ekspertki Małgorzata Randzio i Katarzyna Iwanicka, autoagresja zaczyna się "na poziomie zupełnie przez nas nieuświadomionym". - Tak trudno radzić sobie z emocjami, bólem psychicznym, że łatwiej doświadczać bólu fizycznego, na przykład w postaci cięć - mówiła Katarzyna Iwanicka. - Pozornie dzieci, które dokonują autoagresji często funkcjonują w środowisku szkolnym bardzo dobrze. Ból zadają sobie w miejscach mało widocznych, na udach, przedramionach. To ich próba walki o przetrwanie i o to, by "nie rozpaść się na kawałki" - wymieniała Iwanicka.

W programie rozmawialiśmy także o autoagresji psychicznej, czyli rozpamiętywaniu własnych błędów, nienawistnym myśleniu o sobie, obrażaniu siebie i trudnościach z wybaczeniem sobie najmniejszych nawet błędów. Próbowaliśmy także odpowiedzieć na pytanie, jakie mechanizmy w naszej psychice powodują, że ból fizyczny może - paradoksalnie - przynosić nam ulgę i radziliśmy kiedy i gdzie należy zacząć szukać pomocy, a słuchacze Czwórki odpowiadali na pytanie o to, czy lubią samych siebie.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Małgorzata Randzio, Katarzyna Iwanicka (psychoterapeutki, Centrum Psychoterapii Ben-Med)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 20.00

kd/kul

Czytaj także

Zazdrość - uczucie, z którym nie damy rady wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 13:00
Ci, którzy twierdzą, że nigdy nie doznali uczucia zazdrości, prawdopodobnie kłamią. Zdaniem psycholog Ewy Krawczyńskiej uczucie to dotyka nas wszystkich, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, w równym stopniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mobbing. Gdzie kończą się niewinne żarty?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 18:38
- Granica między komplementem, który wyraża uznanie, a molestowaniem jest bardzo wyczuwalna, choć trudno ją zdefiniować na poziomie prawnym - mówi Aleksandra Piotrowska, psycholog.
rozwiń zwiń