Polskie Radio
Section05
reportaż

"Łąka życia". Reportaż Aleksandry Sadokierskiej (PR Białystok)

Pani Agnieszka porzuca duszną pracę w urzędzie i po latach wraca do rodzinnego domu na kolonii Knyszewicze. W starej siedzibie, wśród łąk i lasów niedaleko Sokółki, tworzy wyjątkowe miejsce - Zielską Kolonię, królestwo roślin i zwierząt. Tam jej wieloletnia pasja, zielarstwo, staje się dla niej nie tylko pracą, ale czymś znacznie cenniejszym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż łąka natura Aleksandra Sadokierska

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura socjologia książki

Akcja aktywistek klimatycznych: warszawska Syrenka w Dzień Kobiet – to był idealny wybór

Do zdarzenia doszło 8 marca, w Dniu Kobiet. Dwie młode kobiety z inicjatywy "Ostatnie Pokolenie" oblały pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki. Całość relacjonowały w mediach społecznościowych. Ich działanie, już kolejne, miało być zwróceniem uwagi na to, co dzieje się z klimatem i przyszłością na ziemi młodego pokolenia. Urszula Żółtowska poświęciła temu reportaż "To jest alarm", który stał się podstawa do dyskusji w Klubie Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ostatnie Pokolenie Urszula Żółtowska-Tomaszewska aktywiści Warszawa kryzys klimatyczny Klub Trójki pr poleca Michał Nogaś

Do szczęścia mimo przeciwności. "Lepszy świat" Ewy Michałowskiej

"Lepszy świat" to reportaż z lat 90. XX wieku autorstwa Ewy Michałowskiej, ukazujący różne aspekty życia ludzi upośledzonych umysłowo i jest efektem wieloletniego poznawania tego środowiska. To wielokrotnie nagrodzony dokument pozwalający w szczególny, miejscami niemal intymny sposób, przyjrzeć się życiu osób o szczególnych potrzebach. Gośćmi audycji są Ewa Szałkowska, reżyser dźwięku z Teatru Polskiego Radia i Wiesław Paszta, wieloletni partner Ewy Michałowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reportaż media publiczne niepełnosprawność

"Przeżycie Marka Edelmana". Reportaż Bożeny Navickiej w Jedynce

Marek Edelman był ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie pracował jako kardiolog. To właśnie traumatyczne doświadczenia wojenne popchnęły go do podjęcia studiów medycznych w Łodzi. W latach 70. XX wieku Hanna Krall przyjechała do Łodzi, aby przygotować reportaż o operacjach serca. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Bożeny Navickiej "Przeżycie Marka Edelmana".
Zobacz więcej na temat:  Marek Edelman getto warszawskie reportaż Bożena Navicka pr poleca

"Hejnalista". Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Jednym z charakterystycznych, stałych punktów codziennej anteny Programu 1 jest nadawanie hejnału z wieży mariackiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż radio Polskie Radio Kraków pr poleca Dorota Boniecka-Górny

Ratownictwo górskie w Polsce. "To są takie promyki" - reportaż Moniki Chrobak

Wśród celów statutowych Fundacji GOPR znajduje się nie tylko rozwój ratownictwa górskiego w Polsce, ale również wszechstronna pomoc ratownikom GOPR i ich rodzinom w każdej trudnej sytuacji życiowej. Obecnie fundacja wspiera m.in. leczenie córki ratownika Roberta Dziedziny z Piwnicznej-Zdroju. 14-letnia dziewczynka przez połowę swojego życia zmaga się z nieuleczalną chorobą. 
Zobacz więcej na temat:  Fundacja GOPR reportaż reportaż w Jedynce Monika Chrobak ratownik górski choroba pr poleca

Klub piłkarski, który daje szczęście. "Słodka Polska" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Słodka Polska to reprezentacja Polski dla dzieci i młodzieży z cukrzycą, występująca oficjalnie pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tworzą je młodzi piłkarze chorujący na cukrzycę typu 1. Powstała przede wszystkim po to, aby innym chorującym na cukrzycę młodym ludziom pokazać, że choroba jest trudna w codziennej terapii, ale nie jest i nie powinna być przeszkodą w uprawianiu sportu również na wysokim poziomie. Pomysłodawcą i założycielem Słodkiej Polski jest Mikołaj Illukowicz. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska aktywność fizyczna aktywność

Klub, który daje szczęście. Reportaż "Słodka Polska" Joanny Bogusławskiej

Słodka Polska to reprezentacja Polski dla dzieci i młodzieży z cukrzycą, występująca oficjalnie pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tworzą je młodzi piłkarze chorujący na cukrzycę typu 1. Powstała przede wszystkim po to, aby innym chorującym na cukrzycę młodym ludziom pokazać, że choroba jest trudna w codziennej terapii, ale nie jest i nie powinna być przeszkodą w uprawianiu sportu również na wysokim poziomie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Joanna Bogusławska aktywność fizyczna aktywność cukrzyca