Polskie Radio
Section05
Ukraina

"Historia w wielu wymiarach dzieli Polskę i Ukrainę"

– Zarówno Polska, jak i Ukraina dużą wagę przykładają do historii oraz polityki historycznej – powiedział dr Wasyl Rasewicz, politolog ze Lwowa. Wraz z dr. Jerzym Sokalskim, publicystą z Berdyczowa, byli gośćmi magazynu „Świat w Powiększeniu”. Głównym tematem audycji była rozmowa na temat aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie, polityki historycznej tego kraju, a także jej oddziaływaniu na relacje polsko-ukraińskie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ukraina polityka historyczna

"Nie było poranka, aby nie opłakiwano ofiar komunistów"

W Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości poświęcone 80 rocznicy stalinowskich represji. W ramach tzw. akcji polskiej NKWD w latach 1937 - 1938 na ówczesnych terenach ZSRR zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Przy miejscowym pomniku ofiar stalinowskich czystek odprawiono ekumeniczną modlitwę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Syberia Ukraina

Memoriał: operacja polska to była szczególna zbrodnia

Dziś mija 80 lat od wydania przez władze radzieckie rozkazu, który zapoczątkował masowe mordy Polaków mieszkających w ZSRR. O tamtych zbrodniach nie zapominają historycy z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, którzy poszukują śladów stalinowskich represji, aby świat poznał nazwiska osób, które straciły życie, tylko dlatego, że były Polakami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Syberia Ukraina

Polski menadżer traci pracę na Ukrainie. "Względy osobiste"

Ukraiński rząd zatwierdził dymisję Wojciecha Balczuna. Od kwietnia zeszłego roku Polak kierował Ukrzaliznycią - ukraińskimi kolejami. Były już szef komentując swoje ustąpienie ze stanowiska zwrócił uwagę na odniesione sukcesy. Z kolei ukraiński minister infrastruktury zasugerował, że w ślad za Wojciechem Balczunem powinno odejść całe kierownictwo ukraińskich kolei. O kulisach dymisji Polaka opowiadał w PR24 korespondent Polskiego Radia na Ukrainie Paweł Buszko. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina kolej

"Ostra Brama i Cmentarz Orląt nie są symbolami rewizjonizmu"

MSZ Ukrainy uznało za "nieprzyjazny krok" umieszczenie w projektowanym przez MSWiA nowym polskim paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt Lwowskich i wręczyło ambasadorowi Polski w Kijowie Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie. - Nie wszystko co robimy w Polsce musi się wszystkim podobać – powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Lwów Wilno Litwa MSWiA Piotr Wawrzyk

"Amerykanie chętnie sprawdzą swoją broń na Ukrainie"

Dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy pomogłyby w powstrzymaniu rosyjskiej agresji w Donbasie, na wschodzie naszego kraju – powiedział Wołodymyr Horbacz, analityk z kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej. W ubiegłym tygodniu dziennik „Wall Street Journal” napisał, że eksperci Pentagonu opracowali plan, który przewiduje przekazanie Ukrainie broni pola walki, w tym przeciwpancernej. O możliwych dostawach amerykańskiej broni na Ukrainy mówił w audycji Świat w Powiększeniu Juliusz Sabak z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  USA Ukraina Barack Obama wojsko wojna na Ukrainie Rosja