Polskie Radio
Section05
Ukraina

Kto stoi za cyberatakiem w Europie?

We wtorek doszło do zmasowanego ataku hakerskiego, który swoim zasięgiem objął instytucje i korporacje w wielu krajach. Zaatakowane zostały między innymi firmy amerykańskie, brytyjskie, rosyjskie, duńskie, francuskie, hiszpańskie i indyjskie. Najbardziej ucierpiała jednak Ukraina, której władze twierdzą, że za ataki odpowiadają rosyjskie służby specjalne. O atakach hakerskich mówił w audycji Świat w Powiększeniu Andrzej Kozłowski z portalu Cyberdefence24.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość cyberatak haker hakerzy Ukraina

Atak hakerów. Informatycy mają sposób na wirusa Petya?

Informatycy twierdzą, że znaleźli sposób na pokonanie wirusa Petya, który we wtorek zainfekował komputery w wielu krajach. Metoda ma jednak swoje ograniczenia.  Szczegóły publikuje informatyczny portal Bleeping Computer; zdaniem ekspertów wystarczy stworzyć jeden plik i zainstalować go w systemie Windows. Taki sposób chroni jednak tylko pojedyncze komputery i nie jest w stanie całkowicie zdezaktywować wirusa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberprzestępczość hakerzy cyberatak Ukraina Rosja atak hakerów atak hakerski

"Rosyjski ślad". Śmierć zasłużonego oficera w eksplozji

Główną wersją śledczą zamachu terrorystycznego na Maksyma Szapowała, 39-letniego szefa jednostki specnazu wywiadu wojskowego jest ”rosyjski ślad” – o tym powiedział mediom główny prokurator wojskowy Anatolij Matios. Służbowy mercedes Szapowała wybuchł wczoraj rano w Kijowie, oficer zginął na miejscu. Jak się okazało, Maksym Szapował był jednym z pierwszych obrońców lotniska w Doniecku, media podają, że jego podwładni zbierali informacje - dowody - na temat agresji Rosji na wschodniej Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Kijów wywiad Paweł Szeremet Donbas

Zmasowane ataki hakerski w wielu krajach Europy. Pierwsze przypadki w Polsce

Najbardziej ucierpiała Ukraina, gdzie ofiarą są m.in. rządowe serwery oraz serwery banków a także komunikacji kolejowej i lotniczej. Jednak mowa jest o atakach na firmy innych krajów: z Wielkiej Brytanii, Danii, Francji czy Hiszpanii. Rosyjska firma Rosnieft twierdzi, że powstrzymała cyberatak. Także kilka polskich firm zostało sparaliżowanych przez hakerów - wynika z informacji portalu PolskieRadio.pl
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT cyberprzestępczość internet hakerzy Ukraina

"Rosja znów straszy bronią jądrową, Europa potrzebuje USA"

W najbliższym czasie nie ma alternatywy dla relacji transatlantyckich - powiedział portalowi PolskieRadio analityk Ulrich Speck. Podkreślił, że dla wzmocnienia więzi z Waszyngtonem, Europa powinna budować potencjał konwencjonalny. Nie jest jednak w stanie zastąpić niczym nuklearnej mocy Waszyngtonu. Ekspert mówił też o możliwych rezultatach wizyty Donalda Trumpa w Polsce i o tym, że Warszawa to główny partner Niemiec - obok Francji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD NATO Ukraina Donald Trump USA Stany Zjednoczone wojsko

Atak hakerów. Premier zwołuje rządowy zespół kryzysowy

W godzinach popołudniowych doszło do zmasowanego ataku hakerskiego, który swoim zasięgiem objął instytucje i korporacje w wielu krajach. Zaatakowane zostały między innymi firmy amerykańskie, brytyjskie, rosyjskie, duńskie, francuskie, hiszpańskie i indyjskie. Najbardziej ucierpiała jednak Ukraina, której władze twierdzą, że za ataki odpowiadają rosyjskie służby specjalne. W Polskim Radiu 24 komentarze Mirosława Maja z fundacji "Bezpieczna Cyberprzestrzeń" i Jarosława Guzy - eksperta do spraw międzynarodowych oraz relacje naszych korespondentów. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina atak hakerów hakerzy

Zmasowany atak hakerski na Ukrainie. Relacja z Kijowa

Nieznany wirus komputerowy zaatakował we wtorek system bankowy i telekomunikacyjny Ukrainy, poważnie utrudniając pracę największego lotniska w kraju, metra w Kijowie oraz zakładów energetycznych i ciepłowniczych. - Nie działa wiele komputerów firmowych oraz najważniejsze strony rządowe - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Piotr, Polak pracujący w Kijowie. 
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Ukraina hakerzy atak hakerów