Rój Perseidów i koniunkcja Księżyca z Marsem - warto obserwować niebo

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 08:00
W najbliższych dniach miłośnicy astronomii nie będą mogli narzekać na nudę. Czekają ich wyjątkowe atrakcje, m.in. spadające gwiazdy i wyjątkowo jasno świecąca Wenus.
Audio
  • Spadające gwiazdy, rój Perseidów, jasna Wenus - co jeszcze zobaczymy na niebie? - opowiada Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik (Czwórka/Czwarty wymiar)
Spadające gwiazdy i koniunkcja Księżyca i Marsa - sierpień to dobry miesiąc dla miłośników astronomii
Spadające gwiazdy i koniunkcja Księżyca i Marsa - sierpień to dobry miesiąc dla miłośników astronomiiFoto: Glow Images/East News

- Przede wszystkim będziemy mieli noce, które przez ostatnie dwa miesiące, z astronomicznego punktu widzenia nie występowały - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Dla astronomów bowiem noc jest zjawiskiem, które pojawia się, gdy słońce schodzi poniżej 18 stopni pod horyzont. Natomiast latem w Polsce takie coś nie ma miejsca. - Dotychczas noce były jasne i ciężko było obserwować gwiazdy - wyjaśnia Wójcicki. - Teraz to się zmienia i znów będziemy mogli cieszyć się ciemnym, klarownym niebem.

W niebo warto patrzeć zwłaszcza 3 sierpnia, gdy czeka nas koniunkcja gwiazd. - Księżyc w pierwszej kwadrze znajdzie się bardzo blisko Marsa - opowiada ekspert. - Z tą planetą jednak powoli się żegnamy, bo już teraz jest ona widoczna bardzo krótko po zachodzie Słońca.

Czytaj także Wycieczki w kosmos - nie tylko dla najbogatszych <<<

Perseidy/źr.wikimedia/fot.Brocken
Perseidy/źr.wikimedia
/fot.Brocken Inaglory

Chwilę uwagi warto też poświęcić, spoglądając na wschodni horyzont. - To tam coraz częściej będziemy mogli obserwować spadające gwiazdy, czyli meteory z roju Perseidów. To jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską. Ich aktywność cały czas rośnie, a jej apogeum przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia - mówi Wójcicki.

Dla nocnych marków na około godzinę przed wschodem słońca wyjątkowo jasno świecić będzie Wenus, która wciąż jeszcze jest dobrze widoczna.

Co jeszcze czeka miłośników astronomii w nadchodzących dniach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego z "Czwartego wymiaru".
Audycja startuje codziennie, od poniedziałku do piątku, po godz. 16.00.

(kd, ei)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby kosmos NAUKA
Czytaj także

Dr Tomasz Rożek: kosmos nie jest nieskończony, ale wciąż się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:00
Dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki i autor książki "Kosmos" przyznaje, że sam "nie ogarnia kosmosu". - Ale mimo to staram się go oswoić - opowiada w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmici istnieją? Hermaszewski: każda załoga w kosmosie widzi "coś"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 12:00
W czwartkowym "Poranku OnLine" sprawdzaliśmy, czy rzeczywiście kosmici istnieją, a jeśli tak, to dlaczego upodobali sobie właśnie nasz kraj? Okazuje się, że kontakt z nimi miało już wielu znanych z pierwszych stron gazet Polaków, a także niektórzy słuchacze Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17-letnia Polka pracuje nad lekiem na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 15:15
17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego jest nadzieją światowej medycyny. Joanna Jurek opracowała unikalną metodę dostarczania leku do komórek nowotworowych i została doceniona przez wybitnych lekarzy w Polsce i za granicą.
rozwiń zwiń