Polskie Radio
Section05
edukacja

Rośnie liczba dzieci z autyzmem

Autyzm jest coraz częściej diagnozowany przez specjalistów. Statystyki wskazują, że w ostatnich latach liczba dzieci z tym schorzeniem wzrosła nawet dziesięciokrotnie. Jakie są przyczyny autyzmu, jak go rozpoznać, co jest mitem, a co faktem i jak radzą sobie dorośli dotknięci autyzmem wyjaśniali goście audycji O sobie samych: Renata Werpachowska z Fundacji Synapsis oraz Zofia Borska-Mądrzycka i Marcin Bonaszewski z Centrum Terapii Autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja zdrowie autyzm asperger dzieci

"PiS musi zgadzać się na niezależność Gowina"

Wicemarszałek Sejmu wątpi w poparcie parlamentarzystów PiS dla reformy szkolnictwa wyższego, autorstwa ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Wicepremier Gowin prezentuje jej założenia podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Przewodniczący klubu PiS – Ryszard Terlecki zastrzegł w radiowej Trójce, że nie zna projektu, ale jego zdaniem, propozycje Jarosława Gowina, mogą budzić wątpliwości. O Ustawie 2.0 w Polskim Radiu 24 mówił Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Gowin Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego edukacja reforma szkolnictwa

Reforma szkolnictwa wyższego. "Jest spore napięcie"

Zmiany sposobu wyboru rektorów, większa autonomia uczelni, możliwość wprowadzenia egzaminu na studia, czy wydłużenie studiów niestacjonarnych o jeden semestr - to tylko niektóre założenia reformy szkolnictwa wyższego. Według szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego nowe propozycje wicepremiera Jarosława Gowina są "dziwne". O reformie szkolnictwa wyższego mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski, ekspert ds. szkolnictwa wyższego z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin edukacja studia

Robot Photon uczy dzieci programowania

Dzięki polskiemu robotowi edukacyjnemu o nazwie Photon dzieci mogą uczyć się programowania. Urządzenie, dzięki udanej kampanii crowdfundingowej, uczy kodowania, a od postępów dziecka w nauce zależą jego możliwości, które z czasem się rozwijają. W wyprodukowaniu robota swój udział miały także polskie drukarki 3D. O Photonie w audycji 24. Poziom – Magazyn Nowych Technologii mówili Damian Traczyk (Photon Entertainment) i Marcin Niedzielski (Zortrax).
Zobacz więcej na temat:  robot edukacja

"Dajemy większe i lepsze możliwości nauki"

Nowe przepisy dot. kształcenia dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mają przede wszystkim służyć edukacji włączającej dzieci z niepełnosprawnością - zapewniła w Sejmie wiceminister edukacji Marzena Machałek. Dodała, że MEN będzie pilnować, by kształcenie ich było organizowane właściwie. - System opieki nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest spójny - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej