Polskie Radio
Section05
edukacja

Młodzież korzysta ze stypendiów pomostowych

Stypendia pomostowe niwelują dysproporcje między młodzieżą mieszkającą na wsiach i w małych miasteczkach a ich rówieśnikami z dużych miast. O programie skierowanym do ambitnych i zdolnych maturzystów z niezamożnych rodzin, którzy chcą podjąć naukę na studiach dziennych mówiły w audycji Wolontariusz Potrzebny od Zaraz dr Zofia Sapijaszka z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości i Eliza Łuczyńska z Instytutu Francuskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja Francja młodzież szkoła

Konferencja o kwalifikacjach zawodowych

Czy inżynier mechanik z Brzeźnicy ma taką samą wiedzę i umiejętności jak jego kolega po fachu z Trondheim? Czy recepcjonista z Palermo poradzi sobie z pracą w hotelu w Mielnie? Na te pytania odpowiedzą europejscy eksperci, którzy na dwa dni przyjeżdżają do Warszawy na konferencję PLA (Peer Learning Activity). Przez dwa dni będą dyskutować o kwalifikacjach. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Trepczyński z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska edukacja

Kształcenie nauczycieli do poprawki

– Nauczyciele to podstawa dobrej reformy – przekonuje dr Stanisław Kowal ze Studium Kształcenia Nauczycieli Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło wdrażanie reformy edukacji. W dyskusji wiele mówi się o sytuacji uczniów, niewiele jednak o nauczycielach. Sytuacja tej grupy zawodowej była tematem rozmowy w Polskim Radiu 24. Gościem był również dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel edukacja reforma szkolnictwa reforma edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Wirtualna rzeczywistość zwiększy bezpieczeństwo na drogach

Liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci od lat nie uległa radykalnemu zmniejszeniu. Do poprawy sytuacji mogą się przyczynić nowoczesne technologie, które poprzez grę i zabawę będą edukować najmłodszych. Na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego wystartował właśnie program „Autostrada do szkoły”, organizowany przez spółkę Autostrada Wielkopolska SA, który swym zasięgiem obejmie docelowo 200 szkół. Dzięki okularom do wirtualnej rzeczywistości i specjalnie w tym celu stworzonej aplikacji uczniowie będą ćwiczyć zachowania na drodze i znajomość zasad ruchu drogowego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci transport edukacja wirtualna rzeczywistość

"Miejsce dzieci ze specjalnymi potrzebami jest w szkole"

- Robimy wszystko, by dzieci ze specjalnymi potrzebami były włączane do społeczności szkolnej – zapewniła w Poznaniu szefowa MEN Anna Zalewska.  MEN chce od 1 września wprowadzić cztery nowe rozwiązania jeśli chodzi o naukę dzieci z niepełnosprawnościami, następnie opracować nową ustawę, która miałaby obowiązywać od 2019 roku. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Anna Zalewska POLSKA edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej