Czwórka

Pneumatyczne klocki lego

08.12.2011 13:10
- Zbudowanie takich zestawów z pneumatyki, jest jak budowanie zespołów z kloców lego - mówiła w Czwórce Dagmara Kiraga, która w Czwórce przedstawiła kolejny element nowej ekspozycji Centrum Nauki Kopernik.
Posłuchaj
02'53 Dagmara Kiraga o zasadach funkcjonowania maszyn pneumatycznych
więcej
Obejrzyj
Pneumatyczne klocki lego

W Centrum Nauki Kopernik rusza nowe laboratorium. Dzięki niemu z bliska poznamy osiągnięcia robotyki.

W kolejnym spotkaniu w Czwórce współtwórczyni centrum robotycznego Dagmara Kiraga, przedstawiała zasady funkcjonowania układów pneumatycznych. - Budowanie takich zestawów jest jak budowanie robotów z klocków lego- tłumaczy ekspertka. - Tu również z kilku elementów tworzymy jedną całość.

Urządzenia pneumatyczne znaleźć możemy właściwie na każdym kroku. Nezbędne są m. in. w autobusach po to, by skutecznie otwierać i zamykać drzwi.

Żeby zobaczyć jak działają urządzenia zastosowane m.in. w koparkach i autobusach, kliknij w ikonę filmu w boksie "Wideo".

(bch)

Zobacz więcej na temat: boks Centrum Nauki Kopernik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Zaprogramuj robota w CNK!

W Centrum Nauki Kopernik rusza nowe laboratorium. Dzięki niemu z bliska poznamy osiągnięcia robotyki. Jednym z mieszkańców laboratorium jest humanoidalny robot Robonova.
Posłuchaj
02'57 Laboratorium robotyczne w CNK
więcej
Obejrzyj
Laboratorium robotyczne w CNK

- Robonova potrafi chodzić, skakać, robić "jaskółkę". Ruch zapewnia mu 16 serwomechanizmów – mówi Dagmara Kiraga z laboratorium robotycznego CNK.

Jeśli zbierzemy drużynę robotów, bez problemu będziemy mogli rozegrać i robotyczny mecz piłki nożnej. Urządzenia wystarczy odpowiednio zaprogramować. – Jeden zachowuje się jak bramkarz, inny może strzelać gole – chwali Kiraga.

- W Centrum Nauki Kopernik będziemy uczyli programowania robotów. Każdy uczestnik zajęć będzie mógł wgrać pozycję, którą ma wykonać robot – podnoszenie ręki, kopanie, czy "jaskółka". Krok po kroku pokażemy co zrobić, by pięknie działał – mówi ekspertka.

Więcej o tym, jak działa robot dowiedzieć się można oglądając wideo z wizyty w CNK.

pg

Czytaj także

Centrum Nauki Kopernik zachęca: zbuduj sobie robota!

06.12.2011 13:37
W stołecznym Centrum Nauki Kopernik otwarto najbardziej oryginalną pracownię edukacyjną - pracownię robotyczną.
Centrum Nauki Kopernik zachęca: zbuduj sobie robota
Foto: fot. PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
00'26 Dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer: robotyka to przyszłość
więcej

Przy pomocy specjalistycznego sprzętu można budować i programować roboty. Warsztaty samodzielnego tworzenia robotów pozwalają zrozumieć specyfikę działania tych maszyn.

- Chcielibyśmy pokazać przede wszystkim, że robotyka nie jest trudna. Robotyka nas otacza, nie możemy żyć nie ucząc się jej - mówi Karolina Penar z pracowni robotycznej Centrum.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jak podkreśla dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, roboty już dawno wkroczyły w nasze życie. - My nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze życie zależy od różnych maszyn i urządzeń, które nam pomagają. Obecnie przede wszystkim wykonują za nas ciążką pracę. Przyszłością robotyki jest służenie ludziom w bardziej bezpośredni sposób, opieka nad człowiekiem, dostarczanie rozrywki - mówi Firmhofer.

Według profesora Łukasza Turskiego w przyszłości robotyka będzie miała bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. - Proszę sobie wyobrazić, że zrobimy lekki szkielet z włókna węglowego ważący pół kilo, który pomoże chodzić niepełnosprawnemu dziecku. Co będzie jak naprawimy ludziom ręce, naprawimy gałki oczne - mówi Turski.

Pracownia robotyczna w dni powszednie przeznaczona jest wyłacznie dla grup szkolnych (uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych). W soboty i niedzielę jest otwarta dla wszystkich.

IAR,kk

Czytaj także

Roboty do roboty

W warszawskim Centrum Nauki Kopernik robot przebrany za Mikołaja rozdaje dziś prezenty.
Posłuchaj
03'39 Roboty do roboty
więcej

CNK także otrzymało prezent mikołajkowy w postaci nowej pracowni robotycznej i powiększyło się o nowych mieszkańców: Terminusa, Mikromausa i Robonova.

– Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nasze życie zależy od automatyzacji – mówi dyrektor CNK Robert Firmhofer. – Przyszłością robotyki jest służenie człowiekowi w bardzo bezpośredni sposób, jak choćby opieka nad osobami starszymi, pomoc w pracach domowych czy zapewnianie rozrywki. Nie wszystkie roboty rzecz jasna muszą wyglądać jak człowiek – dodaje dyrektor. Jedni spośród mieszkańców pracowni robotycznej CNK malują portrety, drudzy grają w warcaby. Są małe robociki na kołach szwedzkich, roboty latające i te proste, które można własnoręcznie złożyć, albo też takie, które lgną do światła.

Karolina Penar, opiekunka pracowni robotycznej, wyjaśnia, jakiego typu zajęcia będą dostępne w nowej pracowni. – Między innymi będzie możliwe programowanie i konstruowanie robotów. Będzie można zobaczyć robota przemysłowego, a także zestawy klocków lego, z których budowane są roboty. Każdy, kto tu przyjdzie, będzie mógł nie tylko dotknąć, lecz także zobaczyć i złożyć swojego robota – zapewnia.

Młodym gościom Centrum Nauki Kopernik roboty bardzo się podobają. Mówią, że do nauki można się przekonać i że roboty "są po prostu super". A który jest najfajniejszy? Najlepiej sprawdzić samemu!

Nowo otwartą pracownię robotyczną w CNK odwiedziła Justyna Koć.

(ks)