Przegląd Sztuki "Survival" we Wrocławiu. Trwa nabór prac

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 19:48
Trwa nabór do organizowanego w czerwcu we Wrocławiu 22. Przeglądu Sztuki "Survival". - Przegląd odbędzie się na terenie wrocławskiego osiedla Brochów - mówi kuratorka Ewa Pluta. - "Frenezja i niepodległość" to hasło przewodnie, do którego powinny odwoływać się składane zgłoszenia.
22. Przegląd Sztuki Survival odbędzie się we wrocławskiej dzielnicy Brochów.
22. Przegląd Sztuki "Survival" odbędzie się we wrocławskiej dzielnicy Brochów. Foto: mat.pras. Przegląd Sztuki Survival
  • 22. Przegląd Sztuki Survival odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu. 
  • Tłem wydarzenia będzie wrocławskie osiedle Brochów. 
  • Hasłem tegorocznej odsłony Przeglądu jest "Frenezja i niepodległość". 
  • Organizatorzy chcą tym hasłem namówić twórców do przyjrzenia się polskiemu romantyzmowi w kontekście współczesności.

Już po raz 22. Wrocław zaprasza na Przegląd Sztuki "Survival", który odbędzie się w dniach 21-25 czerwca 2024 roku, w przestrzeniach wrocławskiego osiedla Brochów. Już można wysyłać zgłoszenia na to wydarzenie.

Przegląd Sztuki "Survival" - co to oznacza?

- Przegląd Sztuki "Survival" to promowanie i pokazywanie sztuki w ekstremalnych warunkach, stąd ta nazwa "survival" - mówi gość Czwórki. - Od ponad 20 lat angażujemy na kilka dni miejsca, które nigdy nie były przewidziane jako przestrzenie ekspozycyjne.

Jak tłumaczy kuratorka, często są to obszary opuszczone, a także takie, które są w przededniu jakichś zmian. - Są to stare szpitale, kotłownie wielkich fabryk, był też opuszczony stadion. To tam pokazujemy sztukę - opowiada. - Zawsze jest jakieś hasło przewodnie. Zwracamy uwagę na to, że miasto to zbitek różnych ciekawych miejsc i też chcemy pokazać sztukę właśnie w kontekście tych miejsc. Proponujemy więc zawsze hasło przewodnie, które w naszym odczuciu niejednokrotnie odpowiada jakimś współczesnym problemom czy bolączkom.


Brochów - miejsce jakich mało

Tym razem organizatorzy Przeglądu Sztuki "Survival" wybrali wrocławskie Osiedle Brochów. Jak podkreśla kuratorka, to bardzo specyficzne miejsce na mapie Wrocławia.

- Wrocław to bardzo duże miasto, miasto o bardzo metropolitalnym charakterze. Trzeba pamiętać, że to jest miasto, które przede wszystkim było budowane w momencie, kiedy jeszcze nie należało do Polski. Jest więc specyficzne na tle innych miast w Polsce - wyjaśnia.

 

- Wśród tych satelitów Wrocławia bardzo długo był m.in. Brochów. To jest osiedle, które dopiero od 1951 roku jest w granicach Wrocławia i część wrocławian rzadko kiedy tam się zapuszcza. Jednak jest ono znane wszystkim fanom kolejnictwa nie tylko w Polsce, ale i na świecie, bo znajduje się tam jeden z największych węzłów kolejowych w Europie - tłumaczy gość Czwórki. - Ta mała wrocławska mieścina pod koniec dziewiętnastego wieku po prostu zmieniła się w wielkie osiedle robotnicze. Pełne kontrastów, bo z jednej strony były osiedla robotnicze, a z drugiej strony w dalszym ciągu funkcjonowały rolnicze folwarki. Do dzisiaj ten klimat na Brochowie jest obecny.


"Frenezja i niepodległość" 

Głównym tematem tegorocznego Survivalu będzie "Frenezja i niepodległość" i ukryty pod nią romantyzm. Organizatorzy zadają artystom pytanie o to, jakie znaczenia i wartości wywodzące się z polskiej - oraz regionalnej i europejskiej - tradycji romantycznej przetrwały do dziś i jak kształtują nasze postrzeganie współczesności. Hasło "Frenezja i niepodległość" zapożyczone jest z "Gorączki romantycznej" Marii Janion.


Posłuchaj
18:28 CZWORKA/Stacja kultura = Przeglądzie Sztuki Survival 30.01.2024.mp3 O 22. Przeglądzie Sztuki "Survival" opowiada kuratorka wydarzenia Ewa Pluta (Stacja kultura/Czwórka)

 

- To będzie edycja o rozproszonym charakterze, co przede wszystkim oznacza, że w odróżnieniu od poprzednich Survivali wrócimy trochę do korzeni i zrobimy przegląd, który będzie w kilku punktowych miejscach na osiedlu Brochów - zaznacza Ewa Pluta. - Zatem będzie trzeba pokonać krótki dystans między kolejnymi punktami wystawy, a te przestrzenie są bardzo różne. Jeszcze nie mogę za bardzo zdradzić które, ale będą tam i budynki dziewiętnastowieczne, i budynki bardziej współczesne. Zachęcamy osoby artystyczne do udziału w wydarzeniu, bo rzadko kiedy jest też taka okazja, żeby pokazać swoje prace na ekspozycji, którą stanowi właściwie całe osiedle.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Pluta (kuratorka 22. Przeglądu Sztuki "Survival")

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 10.20

aw/DS/wmkor