Polskie Radio
Section05
SZTUKA

Fenomen Big Book Festivalu. "Dobrze rozpoznaliśmy oczekiwania ludzi"

To będzie międzynarodowe święto czytania, książek i wydarzeń inspirowanych literaturą: "(...) trzy dni refleksji nad zwodniczością świata, fałszywymi wyobrażeniami i pozorami, jakich doświadczamy i jakie współtworzymy". Pod hasłem "Jesteśmy iluzją" rozpocznie się 12. edycja Big Book Festivalu. O fenomenie tego wydarzenia opowiedziała w "Wybieram Dwójkę" Anna Król - dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka t Big Book Festival t książki t SZTUKA t Jakub Kukla t Anna Król t

Arkadius. "Projektant, który stał się odkryciem nowego milenium"

Arkadiusz Weremczuk urodził się w 1969 roku w Parczewie i jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. W 2001 roku "The Independent" umieścił go w dziesiątce największych mistrzów brytyjskiej mody. - Arkadius był odkryciem nowego milenium - mówi Marcin Różyc, kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t KULTURA t SZTUKA t moda t wystawa t Kasia Dydo t Łódź t

Archiwum Kultury XXI wieku. Typespotting i kroje pism w przestrzeni miejskiej

Fundacja Bęc Zmiana tworzy Archiwum Kultury XXI wieku. W tym roku bada kroje pism inspirowane miastem, jego przestrzenią i historią. W Czwórce o projekcie opowiadają Bogna Świątkowska z fundacji i prof. Artur Frankowski, projektant, twórca krojów pism i kurator wystaw poświęconych projektowaniu graficznemu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t KULTURA t SZTUKA t Akademia Sztuk Pięknych t Kasia Dydo t litery t

Festiwal Widoki - artyści przybliżają swoją sztukę w Warszawie

Festiwal Widoki to nowe wydarzenie na kulturalnej mapie stolicy. To efemeryczne pracownie artystyczne wplatające sztukę w tkankę miasta. - Wypuszczamy się trochę na głęboką wodę, przecieramy szlaki, ale jesteśmy pewne, że to będzie naprawdę coś ciekawego - mówią w Czwórce Eliza Krakówka i Julia Pucis, inicjatorki wydarzenia. - Nam zależy bardzo na tym, żeby festiwal poruszając miasto przybliżał sztukę.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t SZTUKA t Warszawa t Ula Kaczyńska t

Jedzenie w sztuce - jak patrzą na nie artyści? Zajrzyj na wystawę w MOCAK-u

- Jedzenie jest ważnym elementem, ponieważ może łączyć lub dzielić. Może stanowić o tożsamości danych grup, może też być kwestią polityczną - mówi Weronika Stasińska z MOCAK-u. - Aspekt nierównego dysponowania dobrami, kryzys głodu, ale również konsumpcjonizm czy złe nawyki żywieniowe są, były i będą tematami obecnymi w społeczeństwie. Te wszystkie aspekty podejmujemy na naszej wystawie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka t jedzenie t SZTUKA t malarstwo t wystawa t społeczeństwo t Kasia Dydo t Katarzyna Dydo t Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK t

Paul Landowski. Polak, który stworzył posąg Chrystusa w Rio de Janeiro

1 czerwca 1875 roku urodził się rzeźbiarz Paul Landowski. Był autorem między innymi Pomnika Reformacji w szwajcarskiej Genewie oraz sarkofagu francuskiego bohatera I wojny światowej gen. Ferdynanda Focha. Przede wszystkim zasłynął jednak jako współtwórca statui Jezusa Chrystusa górującego nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski t historia Europy t SZTUKA t rzeźba t Rio de Janeiro t Brazylia t Paryż t pomniki t artysta t