Miłosz Brzeziński: każdy z nas ma swojego wewnętrznego kota

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:30
- Życie, z tego co wiemy na dziś, jest jedno, drugiego nikt nam nie da. Warto więc wiedzieć, które rzeczy są ważne, a które mniej ważne. Pytania, "co zrobiłbym wówczas, gdybym wiedział to, co wiem teraz", są nieuniknione, ale trzeba wypróbować w życiu jak najwięcej rzeczy - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
Audio
  • Jak żyć? Co robić, a czego unikać? Dlatego warto być szczęśliwym? - odpowiada Miłosz Brzeziński (Czwórka/Poranek OnLine)
  • 40 sposobów na zmarnowanie sobie życia - rozmowa z autorami prześmiewczego portalu Zmemlani.pl (Czwórka/Poranek OnLine)
Warto żyć w zgodzie z samym sobą
Warto żyć w zgodzie z samym sobąFoto: Glow Images/East News

Na czym warto się w życiu skupić? Na autorozwoju. Tak, by umieć się we właściwym momencie "postawić", odłożyć kilka spraw na potem, robić cokolwiek, bez sensu, by móc odpocząć od codziennego pędu. - My to wszystko na co dzień wiemy, ale nie potrafimy znaleźć tzw. złotego środka między codzienną rutyną, a tymi rzeczami - mówi Brzeziński. - A najgorsze jest to, że ten złoty środek cały czas się przemieszcza, ciągle się kalibruje. Raz wystarczy nam siedem godzin snu, a za drugim razem już nie.

Miłosz
Miłosz Brzeziński w Czwórce/fot. W.Kusiński

 

Dlatego warto być elastycznym i umieć zmieniać własne nastawienie do świata. - Gdybym miał szukać najważniejszej rzeczy, jaką musimy zrobić w życiu, byłaby to funkcja, którą instaluje się w GPS-ach: przeliczanie trasy - tłumaczy gość "Poranka OnLine". - Wyobraźmy sobie, że jedziemy samochodem i nagle trafiamy na korek. Wtedy zmieniamy drogę, a komputer "przelicza trasę". Za każdym razem więc wszystko sprowadza się do tego, by skalibrować, która z życiowych dróg jest aktualnie najbardziej korzystna.

Zobacz także: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Tak samo jest, jak przyznaje ekspert, z noworocznymi postanowieniami. - Znaczenie lepiej spełnianie ich wychodzi ludziom, którzy po prostu cierpliwie obserwują własne reakcje i potrafią się dostosować do tego, co podpowiada im własne ciało - mówi Brzeziński i dodaje, że każdy z nas ma swojego "wewnętrznego kota", który jest niereformowalny. - Trzeba sprawdzić, jakie środki działają na tego kota. Na przykład: postanawiamy, że rzucimy palenie, więc zaczynamy rzuć gumy. Jeśli nie działa, odstawiamy gumy i zaczynamy biegać. Jeśli to również nie przynosi efektu, wymyślamy kolejny sposób. I za szóstym, albo siódmym razem uda nam się rzucić palenie.

(kd)

Czytaj także

Przebaczanie. "To długotrwały proces, a nie jednorazowy akt"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 09:31
Czasem trudno wybaczyć. Nie potrafimy wyciągnąć ręki na zgodę nawet, jeśli bardzo chcemy to zrobić. Tymczasem zdaniem Andrzeja Mieleckiego, psychologa, wybaczanie jest dla nas korzystne. - To jeden z elementów naszego rozwoju - mówi ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie zrealizować noworoczne postanowienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 17:03
Nowy rok, nowe plany. Jak wyznaczać sobie cele i planować działanie, by odnosić sukces i realizować założenia? - Trzeba wyjść poza sferę mrzonek, a marzenia zamienić w konkretne cele - mówi Rafał Mirkowski, specjalista ds. zarządzania czasem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Aksamit: jeśli jesteś w życiu ogarnięty, na ulicy też sobie poradzisz

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:00
Co jedzą i piją bezdomni? Gdzie śpią? Jak dbają o swoją higienę? Jaki mają stosunek do życia? Czy żebrząc można zarobić więcej niż pracując? Na te pytania postanowił odpowiedzieć aktor, Paweł Aksamit, w realizacji Projekt Bezdomny.
rozwiń zwiń