Pakistan Malali Yousafzai

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 06:00
Malala Yousafzai wysyła jasny komunikat: wszyscy razem mamy iść do szkoły, bo to jest nasz obowiązek i nasze prawo, a także nasza przyszłość.
Audio
  • Magdalena Chodownik opowiada o książce "To ja, Malala" (Czwórka/Poranek OnLine)
Magdalena Chodownik
Magdalena ChodownikFoto: Wojciech Kusiński

Malala Yousafzai ma to szczęście, że jej rodzice nade wszystko ukochali córkę, mimo że żyją w społeczeństwie, w którym na pierwszy miejscu stawia się synów. Już jako czternastolatka przeżyła wiele, walcząc o prawo kobiet do edukacji została postrzelona przez talibów. Dziewczynka zawsze mogła liczyć na pomoc ojca, poety i dyrektora szkoły.

- Malala od kilku lat jest bardzo mocno zamieszana w politykę swego kraju - mówi Magdalena Chodownik, dziennikarka, twórczyni polskiej edycji programu "Dziewczynka z książką", tłumaczka książki "To ja, Malala". - Ta książka napisana jest fajnym językiem. Nawet ktoś, kto nie zna się na Pakistanie, jest w stanie bardzo dużo się o nim dowiedzieć, nie tylko o samej Malali.

Biografia Malali Yousafzai została napisana przez Pakistankę i Christinę Lamb, znaną dziennikarkę, korespondentkę, znawczynię Pakistanu. Dzięki temu dostajemy obraz życia Malali i opowieść o kulturze tego kraju, kodeksie pasztuńskim, o tym jak naradzał się Pakistan, który jest dość młodym państwem.

- Malala stała się twarzą walki kobiet o dostęp do nauki i walki o prawa człowieka - podkreśla Magdalena Chodownik. Gość Czwórki podkreśla, że ogromnie istotnym jest, że w walce Malalę mocno wspiera tata, który dosłownie bądź symbolicznie trzyma ją za rękę. - To po ojcu młoda Pakistanka odziedziczyła wytrwałość, siłę w dążeniu do celu i zapał do nauki.

Dziś wiele osób podając przykład Malali dowodzi, że jeden głos może zmienić świat. Jej się udało, ale warto pamiętać, że otrzymała też szansę by opowiedzieć swoją historię.

(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Pakistan
Czytaj także

Azerbejdżan: kraina kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 20:55
Azerbejdżan położony jest na tyle daleko od Polski, że rzadko wybieramy go na wakacyjny cel. Tymczasem to piękny i bardzo zróżnicowany zakątek świata. Czy wiedzieliście na przykład, że Baku to polskie miasto?...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aung San Suu Kyi: w życiu najważniejsza jest możliwość wyboru

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:00
- Wszędzie, gdzie jestem, staram się rozmawiać z młodymi ludźmi, bo jesteście naszą przyszłością. To wy walczycie o to, żeby było lepiej - mówiła Aung San Suu Kyi podczas wykładu na UW. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla od wizyty w Polsce rozpoczęła podróż po Europie Środkowo-Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malala Yousafzai - dziewczynka, która chce zmieniać świat

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 15:37
- To moje prawo, by decydować, czy chcę chodzić do szkoły. Talibowie myślą, że dziewczyna nie może się rozwijać, uczyć, ale ja uważam, że ma takie prawo - mówi Malala Yousafzai, 16-letnia aktywistka, która walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.
rozwiń zwiń