Stres w pracy? To dobry motywator

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 09:00
- Stres w pracy jest jak surykatka po lobotomii, która w nas siedzi: jest permanentnie czujna, a jak coś się nie uda, wpada w panikę - mówi psycholog, trener osobisty Miłosz Brzeziński. - I każe nam uciekać, albo zmieniać to, co nas wyprowadziło z równowagi.
Audio

Polacy są jednym najbardziej zestresowanym narodem w pracy. Zdaniem gościa Czwórki, Miłosza Brzezińskiego, taki stres jest potrzebny, choćby po to, by motywował nas do działania.

- Kłopot polega na tym, że nasz organizm ma ograniczone możliwości ekspresji – mówi Brzeziński. – Jeśli coś nas boli, natychmiast nasz mózg otrzymuje informację o tym. Ale jeśli jesteśmy zestresowani, objawy są podobne jak przy zakochaniu i organizm gubi się w bodźcach, które otrzymuje.

W pracy, zdaniem eksperta, denerwuje nas po prostu to, że ludzie zachowują nie tak, jak zaplanowaliśmy, że zachowywać się będą. Nie jest jednak możliwe, by zdystansować się do współpracowników do tego stopnia, by nie denerwowali nas w ogóle. - Jest taki mechanizm: spodziewasz się czegoś, oczekujesz efektów swojej pracy, a kiedy coś nie idzie po Twojej myśli, wpadasz w stres. Zwłaszcza, jeśli ci na czymś zależy – mówi Brzeziński. - Żeby do tego nie dopuścić, musiałoby przestać ci zależeć na wszystkim, a to społecznie nieakceptowane, a poza tym niemożliwe.

Fot.
Fot. W.Kusiński

Zdaniem gościa Czwórki, nie warto próbować uodparniać się na stres. – Jeśli zaczynasz dostrzegać, że coś złego się dzieje, to jest to najlepszy znak, by coś w swoim życiu zacząć zmieniać – mówi Brzeziński. – te sygnały są ważne. Oczywiście zdarza się, że nasz organizm jest źle skalibrowany i denerwuje nas wszystko, ale wtedy pozostaje psychoterapia…

Posłuchaj rozmowy z Miłoszem Brzezińskim, klikając w pliki dźwiękowe, załączone do materiału.

(kd)

Czytaj także

Wszystkie gatunki szefów - jak nie dać się zjeść podwładnym?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 18:00
Na szefa narzekamy z reguły niezależnie od tego, czy rzeczywiście sobie na to zasłużył, czy nie. Tymczasem bycie szefem nie jest wcale łatwe. Są różne typy przełożonych: od niekonsekwentnych, przez kaowców, aż do skutecznych menadżerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy dzień w pracy? Możesz mieć depresję pourlopową

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 11:00
Bezsenność, zmęczenie i apatia – to nie objawy ciężkiej depresji, ale zwyczajnego stresu, związanego z powrotem do pracy po urlopie. Czy taki syndrom rzeczywiście istnieje? – Depresji można dostać od wszystkiego – mówi psycholog i trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyźni boją się wyzwolonych kobiet

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 14:50
Jaka jest rola kobiety, a jaka mężczyzny we współczesnym świecie? Odpowiada: Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń