Czy nasi rodzice rozumieją co robimy w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 14:20
Prawie połowa Brytyjczyków nie rozumie, na czym polega praca ich dzieci, a tylko 8 proc. z nich kojarzy branżę w której są zatrudnieni. Z dziwnie brzmiącymi słowami mają problemy także polscy rodzice...
Audio
  • Czy nasi rodzice rozumieją co robimy w pracy? (Poranek OnLine/ Czwórka).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Na pytanie o specjalistów do spraw social media możemy usłyszeć: "ja nie mam komputera i się na tym nie wyznaję", natomiast "PR menadżer chyba PIJAnymi się zajmuje”.
To dość oryginalne rozumienie obcobrzmiących słów sprawia, że porozumienie między rodzicami i ich dziećmi jest coraz trudniejsze.
- Problemem jest słownictwo, którym się obudowujemy. Dla wielu rodziców pojęcia "trzeciego sektora" są nowe i niezrozumiałe. Utykamy na poziomie językowym, chociaż praca którą wykonujemy, jest taka sama jak ta, którą oni kiedyś wykonywali - mówi Katarzyna Ścieżka, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
Wiele różnic wynika również z przemian jakie dokonały się po 1989 roku.
- Dzieci w nowym układzie gospodarczym często funkcjonują w zupełnie innej organizacji pracy niż ich rodzice. Mają więcej samodzielności ale i większą odpowiedzialność za efekty pracy. I posługują się nowymi narzędziami, które są obce dla starszego pokolenia - wyjaśnia Krystyna Lewkowicz, Uniwersytet Trzeciego Wieku SGH.

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka młodzież praca
Czytaj także

Zdolny, bezrobotny, na utrzymaniu rodziców – obraz młodego Polaka?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 10:00
W Polsce, wśród osób do 25 roku życia poziom bezrobocia sięga ponad 28 proc. To nie jest rekord, bo na przykład w Hiszpanii, czy Grecji bez pracy pozostaje ponad połowa młodych ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Staż: niewolnictwo czy szansa na dobrą pracę?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:59
Staże bywają cennym doświadczeniem... ale bywają też zabójcze. Śmierć 21-letniego brytyjskiego praktykanta wywołała dyskusję i lawinę zwierzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Społeczeństwo na drugim etacie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 14:14
Coraz częściej szukamy dodatkowej pracy. Zarobionych pieniędzy nie wydajemy na przyjemności, ale podstawowe potrzeby. Z drugiej strony jednak kolejne zajęcia mogą być odskocznią od codziennej rutyny i dawać poczucie niezależności.
rozwiń zwiń