Plazma jako czwarty stan skupienia - czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:00
W szkole uczyliśmy się, że są trzy stany skupienia. Gazowy, stały i ciekły. Czy czwartym może być plazma?
Audio
  • Plazma jako czwarty stan skupienia - czy to możliwe? (Czwórka/W cztery oczy)
Plazma jako czwarty stan skupienia - czy to możliwe?
Foto: Glow Images/East News

- Plazmę można zobaczyć wszędzie. Najbardziej spektakularnym, a jednocześnie najczęściej spotykanym przykładem obiektu z niej zbudowanego jest nasze Słońce. Każda gwiazda jest zbudowana z plazmy. To są obiekty, w których znajdują się tak wysokie temperatury, że atomy w takim stanie, w jakim znamy je tutaj na Ziemi, już nie występują - mówi fizyk, Jacek Błoniarz-Łuczak.

Czytaj także: Żarówka - wynalazek, który zmienił świat<<<

Chcąc sobie lepiej wyobrazić, jak taka plazma wygląda, wystarczy spojrzeć w niebo podczas burzy. Łatwiej jednak będzie wybrać się do kuchni, lub zapalić światło.

Ekspert wyjaśnia, że plazma to jest fragment powietrza, w którym dokonuje się wyładowanie elektryczne. Mamy wtedy do czynienia ze zjonizowanymi cząsteczkami albo atomami. Plazma występuje w wyładowaniach atmosferycznych, czyli piorunach, zapalarkach kuchenek gazowych lub w świetlówkach energooszczędnych, w których świeci się gaz.

Według fizyka plazma może być tylko umownie czwartym stanem skupienia.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całego materiału Karola Pawłowickiego z audycji "W cztery oczy".

(bc/kd)

Czytaj także

Telewizor Rubin - okno na świat PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:00
Produkowany w Związku Radzieckim telewizor marki Rubin był za czasów PRL-u prawdziwym oknem świat milionów Polaków i narzędziem integracji mieszkańców wielkich blokowisk. Co prawda lubił się psuć, czasem wybuchał, ale i tak wspominamy go z nostalgią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pioruna nie złapiesz "z ręki"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 13:00
Letnie burze sprzyjają fotograficznym polowaniom na pioruny. Jednak uwiecznienie ich na zdjęciu wcale nie jest łatwą sprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczne oko z możliwościami prawdziwego - już niedługo

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 17:00
Okazuje się, że jeszcze nie wynaleziono oka, które miałoby możliwości prawdziwego narządu. Jednakże naukowcy są bardzo blisko znalezienia takiego substytutu. Jeśli im się to uda, będzie to milowy krok dla rozwoju medycyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:28
Wydawać by się mogło, że współcześnie wakacyjna podróż autem to sama przyjemność. Ilość dostępnych na rynku systemów nawigacji samochodowej GPS, może przyprawić o ból głowy. Szkopuł w tym, że często ta ilość nie idzie w parze z jakością.
rozwiń zwiń