Naukowcy potrafią czytać w naszych myślach?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 15:55
Okazuje się, że to, o kim myślimy, właśnie przestało być tajemnicą. – Jeśli zbadamy, jak dany człowiek reaguje na osoby łagodne, a jak na agresywne, będziemy w stanie ocenić, o kim myśli, na podstawie obszarów aktywności mózgu – twierdzą naukowcy.
Audio
  • Naukowcy potrafią odkryć, o kim myślisz - materiał Kamila Piechowskiego (W cztery oczy/Czwórka)
Naukowcy potrafią czytać w naszych myślach?
Foto: Glow Images/East News

Choć na razie jeszcze badanie toku naszych myśli wymaga specjalistycznego sprzętu i mnóstwa przygotowań, pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione.

"Naukowcy na podstawie obserwacji aktywności mózgu są w stanie powiedzieć o kim myślimy w danym momencie" – zawiadamia Cornell University na swojej stronie internetowej. Amerykańscy badacze dzięki zastosowaniu techniki funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego (fMRI) potrafią wskazać osobę, która zaprząta nam myśli, ponieważ każdy człowiek wywołuje u nas odmienną, specyficzną aktywność mózgu.

Żeby właściwie ocenić, o kim aktualnie myślimy, muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. – Należy określić wcześniejsze charakterystyki naszych myśli – tłumaczy dr Mateusz Gola, neurokognitywista z SWPS. – Musimy wcześniej stwierdzić, że jeśli nasz podmiot badań myśli o człowieku, który jest bardzo agresywny i ubiera się na czerwono, to aktywizowane są obszary mózgu związane ze strachem. Mając do dyspozycji kilka takich charakterystyk możemy określić, czy dany człowiek mysli o tej, czy o innej osobie.

Czy te badania okażą się przełomowe? – Kiedy spojrzeliśmy na uzyskane dane, byliśmy zszokowani - mówi neurolog Nathan Spreng, współautor badań. – Okazało się, że umiemy z powodzeniem zidentyfikować osobę, o której myśleli uczestnicy naszego badania, tylko na podstawie aktywności ich mózgów.

Dowiedz się więcej o tej metodzie i konsekwencjach wdrożenia jej w życie, słuchając nagrania materiału reporterskiego Kamila Piechowskiego z audycji "W cztery oczy"

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA
Czytaj także

Sztuczna ręka może czuć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 17:52
Cyborgi pojawiają się już nie tylko w filmach i książkach s-f. Co raz częściej pomagają osobom z dysfunkcjami w zwykłym życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-papieros jednak cię nie zabije?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 12:11
E-papierosy są w Polsce coraz bardziej popularne. I choć podobno nie zawierają substancji rakotwórczych i tak bardzo szybko można się od nich uzależnić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hacker nie włamuje się do systemu – on go ulepsza

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 09:00
Miejsca zwane "Hackerspace" można znaleźć na całym świecie, a powstały… wcześniej niż komputery. O założonej w Krakowie Fundacji Hackerspace i o tym, kim właściwie jest haker opowiadają na antenie Czwórki Maria Skrzypek i Mirosław Woźniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kabina 3D zmienia rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 13:02
O nowym urządzeniu, za pomocą którego można równie dobrze wyremontować dom, jak zrobić komuś krzywdę, opowiada jego twórca, Adam Bartoszewicz.
rozwiń zwiń