Mundial 2014. Czarne chmury nad FIFA?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:00
Chociaż do zakończenia mundialu w Brazylii jeszcze kilka tygodni, wiemy doskonale, kto będzie ich największym zwycięzcą. - Na organizacji imprezy FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) zarobi co najmniej 2 mld dolarów - powiedział w Czwórce dziennikarz Adam Godlewski.
Audio
  • Adam Godlewski uważa, że FIFA to nazbyt potężna organizacja, aby ktoś poszedł z nią na wojnę (Czwórka/4 do 4)
Sepp Blatter - Prezydent FIFA
Sepp Blatter - Prezydent FIFAFoto: PAP/EPA

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to dużo więcej niż święto dla kibiców futbolu z całego świata i zmagania reprezentacji 32 krajów na pięknych, zielonych murawach. To przede wszystkim wielki biznes, generujący ogromne zyski. W większości trafiają one do kieszeni FIFA, czyli organizacji, która z jednej strony przyczynia się do promocji piłki nożnej na całym świecie, ale jest zarazem instytucją przeżartą korupcją. - Przychód za mundial w Brazylii wyniesie ok. 4 mld dolarów. Biorąc pod uwagę poniesione przez FIFA wydatki, które liczy się na dwa miliardy, wciąż zostaje drugie tyle zysku. Mało która organizacja potrafi wypracować taki dochód w cztery lata, bo taki okres dzieli kolejne mistrzostwa - powiedział w "4 do 4" dziennikarz tygodnika "Piłka Nożna" Adam Godlewski.

ZOBACZ: Miłosz Brzeziński: wspólne oglądanie mundialu dobrze nam robi [wideo]

Nie zgodził się on z opinią, że jest to odrobinę niesprawiedliwe, w sytuacji, gdy tak ogromne koszty ponosi Brazylia, zmagająca się z wieloma innymi problemami i towarzyszącymi im zamieszkami. - FIFA wyznaczyła gospodarza i jej zadaniem było wypromowanie sportowej rywalizacji, a w tym są bezbłędni. Rozmach mistrzostw jest ogromny. Nie zapominajmy też, że ogrom wydatków Brazylii nie jest związany z samą piłką nożną, ale bezpieczeństwem, infrastrutkurą. Dzięki mundialowi w kraju kawy nigdy wcześniej nie było tak bezpiecznie, a za sprawą inwestycji doszły 4 miliony miejsc pracy - wyliczył ekspert.

To wszystko nie zmienia jednak faktu, że nad FIFA od dłuższego czasu gromadzą się czarne chmury. Związane one są z przyznaniem dwóch kolejnych turniejów państwom, które nie budzą powszechnej sympatii. - W przypadku Rosji chodzi o łamanie praw człowieka i zachowania imperialistyczne. Z tym nie można spekulować. Ale dla takich organizacji jak FIFA to nie ma aż takiego znaczenia, bo liczy się to, że Rosja jest bogata i zagwarantuje, że wszystko będzie przygotowane na czas - uważa Godlewski. Jednocześnie przyznał on, że znacznie większy problem jest w przypadku Kataru, w którym ma się odbyć mundial w 2022 roku. Mistrzostwa zostaną zorganizowane w kraju bez żadnych piłkarskich tradycji, a kolejne raporty prasy i sygnały od krajowych federacji piłkarskich z całego świata donoszą, że do wyboru przyczyniła się korupcja. - Zapewne tak było, ale Katarczycy na pewno wszystko robili w białych rękawiczkach i nikt nie odbierze im mistrzostw. Dla FIFA wiązałoby się to z olbrzymim odszkodowaniem dla tego kraju. Problem jest trochę inny - mistrzostwa trzeba będzie po raz pierwszy zorganizać zimą, bo latem w Katarze temperatury są tak wysokie, że odradza się ludziom... spacerowanie po ulicach. Co dopiero zaś mówić o graniu w piłkę i masowych przyjazdach turystów? - pyta retorycznie dziennikarz. Rozwiązaniem będzie całkowita reorganizacja sezonu piłkarskiego, a FIFA będzie zmuszona dogadać się z europejskimi klubami piłkarskimi, co tanie nie będzie. Należy więc przypuszczać, że Katar w tych rozmowach i ewentualnych odszkodowaniach pomoże.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdy piłka nożna idzie w parze z polityką

Jeszcze jedna niezwykle istotna uwaga w przypadku FIFA odnosi się do sędziowania na turnieju. Panowie z gwizdkiem wypaczyli już kilka wyników, ale wciąż nie skłania to organizacji do zmiany w przepisach, za sprawą których arbitrzy mogliby chociażby posiłkować się zapisem wideo. - FIFA jest najbardziej skostniałą i konserwatywną organizacją z możliwych. Z pewnością działacze zdają sobie sprawę z tego, jaka krytyka na nich spływa, ale od lat nic się nie zmienia - podsumował Godlewski.

Więcej o kontrowersjach związanych z FIFA - w zapisie audycji.

ac, kd

Czytaj także

Etnoliga - piłka nożna ponad wszelkimi podziałami

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 11:00
Ponad 40 narodowości, mieszane drużyny, rozgrywki również dla dzieci - powołana do życia w 2004 roku w Warszawie Etnoliga to przykład, w jaki sposób sport może przełamywać bariery i łączyć ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto futbolu czas zacząć!

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 17:30
Na najbliższy miesiąc świat wstrzymuje oddech. Mistrzostwa świata w piłce nożnej to wydarzenie, które przyciąga uwagę miliardów ludzi ze wszystkich kontynentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Speleologia pozwala odkryć zupełnie nowy świat

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 16:00
- Speleologia jest kobietą - przekonuje Jola Sikorska, uczestniczka wyprawy do Meksyku, do jednej z najgłębiej na świecie położnych jaskiń. - Namawiam dziewczyny, żeby spróbowały jak smakuje ten sport. To jak odkrywanie zupełnie nowego świata.
rozwiń zwiń