Magdalena Nowak: Ustawa adopcyjna wspiera rodziny biologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 10:55
W audycji "Pod lupą" rozmawialiśmy o przepisach, które 1 stycznia weszły w życie, a które zobowiązują marszałków województw do przejęcia placówek adopcyjnych, co w praktyce oznacza likwidację wielu ośrodków.
Audio

- Według nowych przepisów ważne jest, aby jak najrzadziej "wyciągać dziecko do systemu", czyli do domów dziecka czy rodzin zastępczych. Rodziny biologiczne mogą liczyć na pomoc asystentów: psychologów, pedagogów – wylicza zalety ustawy Magdalena Nowak, psycholog pracująca do ubiegłego roku w Ośrodku Rodzinnej Opieki Zastępczej Towarzystwa "Nasz Dom", który od stycznia przestał funkcjonować. Ośrodek od 2003 roku przeszkolił ponad 700 osób, utworzył 265 rodzin adopcyjnych, 74 rodziny zastępcze i 11 rodzinnych domów dziecka. Koordynował też ogólnopolski program szkoleniowy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych PRIDE, najbardziej popularny w Polsce, wielokrotnie rozbudowywany i unowocześniany w oparciu o potrzeby setek grup szkoleniowych.

Według nowej ustawy kluczowa jest ilość adopcji w poszczególnych ośrodkach, dla publicznych wyznaczono 10, a dla niepublicznych 20 adopcji rocznie. - Nasz ośrodek miał 19 i kilka rozpoczętych i w grudniu zostaliśmy zamknięci – wyjaśnia gość Justyny Dżbik. Ośrodek złożył wniosek o ponowne otwarcie. Ekspert w stiudiu Czórki wyjaśniła poszczególne etapy, przez które muszą przejść rodziny ubiegające się o adopcję oraz jak wygląda system adopcyjny w Polsce.

Zwycięski
Zwycięski projekt plakatu Jana Bajtlika możemy oglądać w witrynach przystankowych w 27 miastach Polski

W audycji także o właśnie rozstrzygniętym konkursie artystycznym, który odbył się w ramach kampanii "Miłość nie cukierki", mającej na celu promocję idei rodzicielstwa zastępczego. Na ogrodzeniu Łazienek Królewskich możemy oglądać wystawę prac finalistów 12. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS. Na konkurs napłynęło ponad 500 prac. - Wygrał projekt Jana Bajtlika, który możemy oglądać w witrynach przystankowych w 27 miastach Polski - opowiada Grażyna Gołębiowska z Galerii Plakatu AMS. Na zwycięskim plakacie są tylko dwa słowa: "Dom Dziecka" w tym jedno przekreślone - po przyjrzeniu się odbiorca rozumie, że to dom jest najważniejszy, a nie inne formy opieki. Sylwester Soćko z Towarzystwa "Nasz Dom", pomysłodawcy kampanii, opowiada o tym, czego ze świata dorosłych potrzebują dzieci. - Wystawa ma za zadanie zwrócić uwagę na problem dzieci przebywających w domach dziecka - przekonuje gość Czwórki.

Jak przebiega procedura adopcyjna, ile trwają poszczególne szkolenia i oczekiwanie na dziecko już po spełnieniu wszelkich formalności, dowiesz się słuchając całej rozmowy w audycji "Pod Lupą" - 26 stycznia 2012.

(ed)

Czytaj także

Brak partnerstwa szkodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 11:53
Nierówny podział ról w związku może przynieść bolesne konsekwencje zarówno partnerom, jak i ich dzieciom – ostrzega ekspert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Bosak – aktor, który potrafi znaleźć czas dla syna (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2011 16:39
Choć jednocześnie gra w serialach, teatrze i filmach, to zdecydował się odłożyć to wszystko na bok i wziąć urlop wychowawczy. – Teraz w życiu Władka dużo się dzieje i nie chcę tego przegapić – tłumaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobro dziecka przede wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 16:15
Magdalena Kochan (PO): Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w sposób absolutnie jednoznaczny stoi po stronie dziecka i jego rodziny.
rozwiń zwiń