Czwórka

Następna taka impreza najwcześniej w 2024 roku

02.07.2012 16:59
Koniec Euro 2012 przynosi czas podsumowań. Nie da się ukryć, że dzięki Euro powstaje wiele obiektów, które w innych okolicznościach czekałyby na realizację jeszcze przez wiele lat. Jak to wygląda z finansowego punktu widzenia pytał Krzysztof Grzybowski.

Przez ostatnie 3 tygodnie Polska wyglądała trochę inaczej niż zwykle. Do Euro 2012 przygotowywaliśmy się 5 lat - w 2007 roku Polska i Ukraina zostały wybrane na organizatorów Euro 2012. Szansa, że poniesione nakłady się zwrócą jest niewielka. Wyzwaniem będzie zarządzanie tymi dziesiątkami obiektów, tak aby do nich nie dokładać i by nowe obiekty nie obciążały budżetów miast.

O koszta poniesione przy organizacji Euro 2012 Wojciecha Śmiecha z  Zespołu Doradców Gospodarczych TOR i Grzegorza Kitę, prezesa Sport Management Polska pytał Krzysztof Grzybowski.
- Odkąd dowiedzieliśmy się, że będziemy organizatorami Euro 2012. Polska realizowała największy plan rozwoju infrastruktury w historii Unii Europejskiej - mówią eksperci. - Nie możemy jednak powiedzieć, że to Unia nam sfinansowała Euro - dodają.

Wczoraj zakończyły się mistrzostwa i już trwają dyskusje ile nas to kosztowało. - Przy Euro mamy do czynienia z dwoma skrajnymi opiniami. Jedna to ta, że Euro nas nic nie kosztowało, druga mówi, że wydaliśmy na nie miliardy - oceniają specjaliści. Goście Krzysztofa Grzybowskiego zaznaczają też, że już wkrótce możemy zauważyć zahamowanie pewnych inwestycji w kraju. Na rok 2013 zaplanowano wybudowanie jedynie 16 km dróg, a nie tylko w kwestii budowy autostrad zauważymy spowolnienie.

Dla tych, którzy nie są zadowoleni z Euro 2012 jest też pozytywna wiadomość: imprezę podobnej skali - mundial, kolejne Euro czy którąś z olimpiad - będziemy mogli gościć dopiero w 2014 roku - wynika to z podstawy prawnej mówiącej o organizacji tego typu wydarzeń sportowych.

Karolina Mózgowiec sprawdziła jak dziś wyglądają koszty organizacji Euro 2012 - oficjalnie mówi się o wydanych 95 miliardach złotych. Jednak rzecznik PL 2012, Mikołaj Piotrowski przekonuje, że ta impreza nie kosztowała nas nawet złotówki.
- Zdecydowana większość projektów zrealizowanych na Euro 2012 to projekty, które i tak miałyby miejsce. Nie były one bezpośrednio związane z turniejem. Będą nam służyć przez wiele lat po zakończeniu turnieju. Tylko 4% kwoty wydanej to był koszt stadionów. Reszta to był rozwój Polski - w szczególności: infrastruktura transportowa.

Posłuchaj audycji "Pod lupą" i dowiedz się jak organizację Euro 2012 oceniają prezydenci polskich miast, kiedy Stadion Narodowy zacznie na siebie zarabiać i jaki jest łączny koszt utrzymania tych wszystkich nowych projektów.
(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń