Gdy znajdziemy się po ciemnej stronie monitora...

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 12:58
Młodzieżowa grupa teatralna "Parasol" z Chełmna zdobyła Grad Prix V Festiwalu "Popatrz" w Inowrocławiu. Nagrodzony spektakl "Pass" podejmuje temat uzależnienia nastolatków od komputera.
Audio
  • Gdy znajdziemy się po ciemnej stronie monitora... (Na cztery ręce/Czwórka)
Gdy znajdziemy się po ciemnej stronie monitora...
Foto: sxc.hu

Młodzi aktorzy z grupy "Parasol" i ich opiekunowie mówią w radiowej Czwórce, że zdobycie nagrody na konkursie w Inowrocławiu to wielki sukces. O Grad Prix walczyło dziewięć zespołów, większość z nich funkcjonuje od lat. Zespół z Chełmna powstał niedawno. Spektakl "Pass" to ich debiut.

Scenariusz do przedstawienia "Pass" powstał w jedną noc. Napisała go jedna z uczennic. - Chciałam zwrócić uwagę na coraz częstszy problem uzależnienia młodzieży od komputerów. Moja koleżanka była uzależniona - opowiada w audycji "Na cztery ręce" scenarzystka.
Aktorzy, którzy wzięli udział w projekcie, przyznają dziennikarce Czwórki, że mają nadzieję, że poprzez swój spektakl nagłośnią problem, pokażą, że uzależnienie od komputera niszczy relacje z innymi ludźmi. - Przedstawienie niesie też nadzieję. Główny bohater pod koniec spektaklu uwalnia się od nałogu. My też w walce z uzależnieniem od komputera nie jesteśmy skazani na porażkę - zaznaczają aktorzy.
Festiwal "Popatrz" narodził się w roku 2009 jako idea mająca zintegrować młodzieżowe grupy aktorskie, poszukujące na scenie nie tylko doznań estetycznych, ale również możliwości wpływania na rzeczywistość. Zamysłem organizatorów festiwalu było działanie młodzieży, z młodzieżą i dla młodzieży, aby "mówić ze sceny" o zagrożeniach, z jakimi może sie spotkać młody człowiek.
Wysłuchaj całego reportażu "Ciemna strona monitora” Ewy Michałowskiej

Czytaj także

Ewa Bułhak: w aktorstwie trzeba łamać samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 16:42
Czerwone dywany, okładki kolorowych czasopism i błysk fleszy nigdy jej nie interesowały. – To nie jest to, co pociąga mnie w aktorstwie – mówi Ewa Konstancja Bułhak. – Najbardziej fascynujące w aktorstwie jest to, co dzieje się przed premierą spektaklu, dochodzenie do pewnych rzeczy i łamanie samego siebie kołem zębatym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Art Brut - sztuka surowa, nieokrzesana i gorzka

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:20
- Podoba mi się definicja, że Art Brut to sztuka cienia. Bo ona nie jest ze światła, jak sztuka naiwna. Pokazuje cień człowieka. Jego drugą stronę – mówi Beata Jaszczak w reportażu Doroty Bonieckiej-Górny "Oto ja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cieszyn - miejsce magiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 14:50
- Ma mało mieszkańców i mnóstwo czaru. Dla jednych to wada, dla mnie zaleta - deklaruje bohaterka reportażu "Ula z magicznego miasta", która postanowiła odmienić swoje życie.
rozwiń zwiń