Polskie Radio

Duże zmiany w umowach na czas określony

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 10:53
- Maksymalnie na 36 miesięcy będzie można podpisywać umowy na czas określony . Nie może być tak, że umowa na czas określony jest umową wieczną - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Audio
  • Duże zmiany w umowach na czas określony (Sygnały dnia/Jedynka)
Duże zmiany w umowach na czas określony
Foto: Glow Images/East News

Wioletta Żukowska, ekspert pracodawców RP zwróciła uwagę na fakt, że pracodawcy często proponują umowy na czas określony, bo nie mają innej możliwości. - Jeżeli mają określone zamówienia, które trwają określony czas, to trudno oczekiwać, żeby zatrudniali pracowników na umowy bezterminowe. Te umowy są jakimś buforem bezpieczeństwa - zauważyła.

Co zrobić, żeby pracodawcy tych umów nie nadużywali? - Pracodawcy dużo trudniej jest wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony. Jeśli już do takiej sytuacji dojdzie, to zwykle te sprawy trafiają do sądu pracy. Tymczasem przy umowach terminowych problem mają pracownicy. Osoby te właśnie okres wypowiedzenia wymieniają jako największą z wad takiego zatrudnienia. - W ciągu dwóch tygodni nikt nie znajdzie pracy, jeśli pracodawca wypowie umowę - podkreślają eksperci.

Ponad 2 mln osób zatrudnionych jest na umowy na czas określony. Zmiany mają zmierzać do tego, aby umowy nie różniły się między sobą. Chodzi o zapewnienie stabilizacji zatrudnienia osobom, które mają umowy czasowe. Pracodawcy proponują, żeby okres wypowiedzenia był zależny od czasu trwania umowy.

Celem planowanych zmian jest przede wszystkim sprawienie, żeby pracodawca nie obawiał się zatrudniania na czas nieokreślony, bo nierzadko po dwóch umowach na czas określony pracownik  nie otrzymuje już trzeciej - stałej.

Materiał dla "Sygnałów dnia" przygotowała Katarzyna Pilarska.

to, pg

Czytaj także

Praca tymczasowa. Co piąta umowa łamie prawo

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:57
Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że tymczasowe zlecenia pełne są nieprawidłowości. Jak podkreśla rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, co piąta umowa między agencją a pracownikiem tymczasowym jest źle sporządzona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamiast umów o dzieło i zlecenia – kontrakt na pracę

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 22:06
Rząd chce ozusować umowy zlecenia i tym samym doprowadzić do płacenia składek emerytalnych. Eksperci twierdzą, że jest lepsze rozwiązanie – to nie umowa ale kontrakt na pracę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oskładkowanie umów zlecenia: trzymiesięczne vacatio legis zostanie wydłużone?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 14:59
Bez ustaleń, ale z dobrymi prognozami. Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy przyjrzała się proponowanym zmianom w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o oskładkowanie umów zlecenia. Najwięcej kontrowersji budził temat vacatio legis na wprowadzenie nowych przepisów w życie.
rozwiń zwiń