Polskie Radio

"Ciemność" - historia ocalonych górników, o których mówił cały świat

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 15:27
5 sierpnia 2010 roku w kopalni miedzi i złota w San José zostało zasypanych 33 górników. Chociaż akcję ratunkową śledził cały świat, pisarz Héctor Tobar zaskakuje wieloma faktami na temat tych niezwykłych wydarzeń.
Audio
  • Héctor Tobar opowiada o książce "Ciemność" (Do południa/ Trójka)
Matka jednego z zaginionych górników podczas akcji ratunkowej czekała z portretem syna przy zasypanej kopalni
Matka jednego z zaginionych górników podczas akcji ratunkowej czekała z portretem syna przy zasypanej kopalni Foto: PAP/EPA/GERALDO CASO

Akcja wydobywania mężczyzn trwała do połowy października. Powiodła się, bo górnicy podjęli próbę przeżycia w bardzo trudnych warunkach.

O wstrząsających wydarzeniach opowiada w książce "Ciemność" Héctor Tobar. Tylko on miał możliwość porozmawiania z wszystkimi górnikami i ich rodzinami. Miał też wgląd w dziennik pisany przez jednego z uwięzionych.

- Na początku wszyscy byli bardzo wystraszeni, niektórzy ukradli część zapasów jedzenia przeznaczonych dla całej grupy - opowiadał w Trójce Tobar. Z czasem mężczyźni się zorganizowali, codziennie jedli i modlili się razem. Raz nawet udało im się urządzić piknik…

W obliczu dramatu byli zjednoczeni, ale kiedy ratunek okazał się być blisko, nagle coś się zmieniło… Héctor Tobar opowiadał w Trójce o nieznanej stronie wydarzenia, o którym mówił cały świat. Pisarz zdradził też jak to się stało, że właśnie z nim rozmawiali górnicy.

Oto lista osób nagrodzonych książkami "Ciemność":

Magdalena, Szczecin
Czarek, Zaniemyśl
Justyna, Kluczbork
Jarek, Czeladź
Danuta, Siedlce

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorka rozmowy: Wioletta Myszkowska
Gość:
 Héctor Tobar (pisarz)
Data emisji: 19.01.2016  
Godzina emisji: 11:35

ei/mp

Czytaj także

Fenomen inicjatywy "Humans of New York"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 14:42
Brandon Stanton, autor książki "Humans of New York", został uznany przez magazyn "Time" za jedną z tych osób przed 30-tką, która zmienia świat...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietuzinkowe spojrzenie na niewolnictwo w "Ptaku dobrego Boga"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 17:00
- W tej książce humor jest głęboko ukryty w postaci ironii. Chodziło o to, by nie kłaść kawy na ławę - mówi o książce "Ptak dobrego Boga" Jamesa McBride'a jej tłumacz - Maciej Świerkocki.
rozwiń zwiń