Polskie Radio
Section05
USA

Nie żyje Zbigniew Brzeziński. "Był dany Polsce"

- Był człowiekiem, który spinał epoki. Dany Polsce, jak Jan Paweł II, czuwał nad skonfliktowaną ojczyzną - wspominał wybitnego Polaka Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy'ego Cartera (1977-1981). Jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA miał 89 lat.
Zobacz więcej na temat:  polityka polityka zagraniczna USA Polskie Radio 24 Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Jan Karski USA historia Polski

Gwarancje NATO dla wschodniej flanki do 2022 roku. Komentarz

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że sojusznicy w NATO potwierdzili realizację planów wzmacniania wschodniej flanki. Takie deklaracje padły na szczycie Sojuszu w Brukseli. W ubiegłym roku zdecydowano o wysłaniu do krajów bałtyckich i do Polski czterech batalionów po tysiąc żołnierzy każdy. – Możemy się cieszyć – mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z DoRzeczy.pl.
Zobacz więcej na temat:  NATO wojsko Bruksela USA

"Donald Trump nauczycielem dyscyplinującym uczniów"

Donald Trump negatywne uwagi pod adresem sojuszników wypowiedział przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli. – 23 kraje z 28 nie płacą tego co powinny. To nie jest uczciwe wobec amerykańskiego społeczeństwa i podatników. Przez ostatnich 8 lat Stany Zjednoczone przeznaczyły więcej na obronę niż wszystkie pozostałe kraje – mówił amerykański prezydent. O kwestiach obronności w Polskim Radiu 24 mówili prof. Weronika Jakubczak (Społeczna Akademia Nauk) i dr Maciej Milczanowski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania).
Zobacz więcej na temat:  NATO Donald Trump USA