Polskie Radio
Section05
USA

Weszła w życie umowa CETA. Co z małymi firmami?

W czwartek, 21 września, weszła w życie umowa CETA. Obawiają się jej polscy producenci, ponieważ umowa między Unią a Kanadą oznacza zniesienie prawie 98 proc. ceł, większości barier pozataryfowych i liberalizację handlu usługami między Unią Europejską i Kanadą. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Witold Orłowski z Akademii Biznesu i Finansów Vistula i Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
Zobacz więcej na temat:  CETA Stany Zjednoczone USA Unia Europejska Witold Orłowski

"Powstanie grupa integrująca działania wojsk Polski i USA"

- Została podjęta decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej, która będzie synchronizować działania armii Polski i USA oraz plany operacyjne obu krajów - poinformował szef MON Antoni Macierewicz po rozmowie z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem w Waszyngtonie. Dodał, że zaprosił Mattisa do Polski.
Zobacz więcej na temat:  USA Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone Ameryka Północna ŚWIAT

"Administracja amerykańska zrobiła ukłon w stronę Dudy"

Dobiega końca wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Prezydent wziął udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, spotkał się też z amerykańskimi biznesmenami i Polonią. Wizytę prezydenta w Stanach Zjednoczonych podsumował w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda USA Polonia Polonia w USA Stany Zjednoczone prezydent

Waszyngton: Szef MON spotka się z gen. Jamesem Mattisem

Minister obrony Antoni Macierewicz rozpoczął wizytę w Waszyngtonie. Jej głównym punktem będzie spotkanie z szefem Pentagonu generałem Jamesem Mattisem. Wcześniej Antoni Macierewicz weźmie udział w panelach dyskusyjnych dotyczących krajów Europy Środkowo-Wschodniej. O wizycie szefa MON w USA mówił w audycji Północ-Południe Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Waszyngton USA Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone

NASZ WYWIAD "Ukraina blokuje Rosję na południu. próbuje straszyć atomem"

Rosja zajęła Krym, po czym zaczęła operację w Donbasie. By uniknąć dyskusji o bezprawnej aneksji, próbuje zastraszyć Zachód użyciem broni atomowej. Ten sam scenariusz może zastosować i do innych terytoriów, które planowałaby zająć – uważa amerykański ekspert z Fundacji Potomac dr Phillip A. Petersen. Rozmówca portalu PolskieRadio.pl mówi, że politycy Zachodu powinni ostrzec Rosję, że każda jej agresja spotka się z ostrą odpowiedzią i występować w obronie Ukrainy i Białorusi.  
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD ŚWIAT Zapad 2017 USA NATO wojsko Krym Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Donbas Stany Zjednoczone