Polskie Radio

Z kranu czy z butelki? Radzimy, jaką wodę pić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:37
Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca ma przypominać nam, jak cennym dobrem jest dostęp do wody pitnej. W tym właśnie dniu rozmawiamy więc o tym, jaka woda jest dla nas najbezpieczniejsza i czy powinniśmy pić tylko tę butelkowaną.
Audio
  • Z wizytą w Filtrach Warszawskich (Cztery Pory Roku/Jedynka)
  • Czy kranówka nadaje się do picia? (Cztery Pory Roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ArtMast/freeimages.com/cc

Gazowana, smakowa, z kranu, butelki lub źródła oligoceńskiego - choć wydaje się, że nie ma nic bardziej uniwersalnego niż woda, to może ona dostarczać różnych doznań smakowych, a także w różny sposób oddziaływać na nasze zdrowie.

Znaczna część słuchaczy pamięta na pewno czasy, gdy najlepszym sposobem na letnie upały była silnie gazowana woda z syfonu. Dla wielu jest to smak dzieciństwa i najlepszy rodzaj wody, jaką kiedykolwiek pili. Czy można jednak na tej podstawie stwierdzić, że kiedyś woda była w Polsce lepsza?

Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, że bardziej działa tu sentyment, bo taka gazowana woda w czasach PRL-u wydawała się po prostu dużo smaczniejsza. - W tej chwili woda w naszych kranach jest zdecydowanie lepsza niż w tamtych czasach - podkreślił.

W jego ocenie nie ma więc powodów, by negować walory "kranówki" i w wielu przypadkach może ona zastąpić wodę butelkowaną.

Gość Jedynki odpowiedział także na pytanie, czy warto stosować w domu filtry do wody. Ekspert wytłumaczył, od czego zależy jakość wody w naszych kranach i w jakich okolicznościach może się ona popsuć.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Marek Posobkiewicz (Główny Inspektor Sanitarny)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 9.12

bk/mg

Czytaj także

Na zakwasie, bez glutenu czy jasne. Nasz chleb powszedni

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:45
- Żadna skrajność nie jest dobra. Jeśli rano zjemy dwie kanapki i wieczorem kolejne dwie, to są to dobre proporcje, ale nie może być tak, że dwie trzecie talerza to pieczywo - mówi dietetyczka, Alicja Kalińska.
rozwiń zwiń