Polskie Radio

Urządzenie błazeńskie, które rozsławiło Poznań

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 14:01
W kontrakcie z zegarmistrzem Bartłomiejem Wolfem z Gubina zapisano, że miejskiemu czasomierzowi towarzyszyć mają koziołki. Dziś dwie figurki, które bodą się punktualnie o godz. 12.00, są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania.
Audio
  • Dr Jarosław Mulczyński o okolicznościach powstania poznańskich koziołków (Lato z Radiem/Jedynka)
Codziennie o godz. 12.00 na wieży poznańskiego Ratusza pojawiają się dwa koziołki i bodą głowami 12 razy. To jedna z atrakcji turystycznych miasta
Codziennie o godz. 12.00 na wieży poznańskiego Ratusza pojawiają się dwa koziołki i bodą głowami 12 razy. To jedna z atrakcji turystycznych miastaFoto: Christopher John SSF/flickr/cc sa by 2.0

Dr Jarosław Mulczyński powiedział w Radiowej Jedynce, że genezy XVI-wiecznej decyzji włodarzy miasta do dziś nie udało się odkryć. - Myślę, że można przypuszczać, iż pewną rolę odegrało... poczucie humoru - opowiada kustosz miejskiego muzeum. A jeśli nie? - Symbolika kozłów jest bardzo szeroka, występują one w różnych mitologiach już od antyku. Nie wiemy czy te poznańskie miały mieszkańców pouczać, umoralniać, a może bawić? - zastanawiał się gość Jedynki.

W których miastach znajdziemy analogiczne figurki i co na temat koziołków mówią miejskie legendy? O tym, a także... drugiej parze poznańskich koziołków i innych atrakcjach miasta opowiadał dr Jarosław Mulczyński. 

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Jarosław Mulczyński (Muzeum Historii Miasta Poznania)

Data emisji: 6.08.2015

Godzina emisji: 9.15

asz/mc

Czytaj także

Nieoczywista Warszawa - miejsca, słowa i ludzie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 13:13
Stare Miasto, Trakt Królewski, Łazienki - to miejsca, które większości turystów kojarzą się ze stolicą Polski. Warszawa ma jednak do zaoferowania dużo więcej niż miejsca z pocztówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za co Bollywood pokochał Kraków?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 12:32
- Kraków może się pochwalić już dwiema produkcjami związanymi z kinem bollywoodzkim. Udało się w nich pokazać trochę "widokówek" - mówi Katarzyna Wodecka–Stubbs z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczebrzeszyn - miasto dwóch chrząszczy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 12:32
Wiersz Jana Brzechwy "Chrząszcz" zapewnił miejscowości na Lubelszczyźnie trwałą obecność w polskiej literaturze. Mieszkańcy upamiętnili ten związek dwoma pomnikami.
rozwiń zwiń