Polskie Radio
Section05
Kraków

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa PRL Kraków Maciej Zdziarski malarstwo muzeum Muzeum Narodowe w Krakowie KULTURA SZTUKA

Reprywatyzacja w Krakowie. "Metody jak w Warszawie"

Tropieniem przypadków dzikiej reprywatyzacji w Krakowie zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Miasto Wspólne. – Badamy przejęcia, w których właściciele nieruchomości dostali odszkodowania za mienie jeszcze za czasów PRL-u. Okazuje się, że podobnie jak w Warszawie te nieruchomości trafiały potem w ręce osób fizycznych czy spółek – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.
Zobacz więcej na temat:  Kraków reprywatyzacja Warszawa

"Hanna Gronkiewicz-Waltz jest to winna wyborcom"

– Hanna Gronkiewicz-Waltz nie została wybrana urząd prezydenta Warszawy przez PO ani przez PiS, a przez mieszkańców miasta. Teraz warszawiacy mogą na własne oczy zobaczyć, jak ich okradano w kontekście reprywatyzacji – mówiła w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Agnieszka Ścigaj, posłanka Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hanna Gronkiewicz-Waltz Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Warszawa Kraków Kukiz'15

"Nie wszyscy mają prawo do osądu polskich dziejów"

Dźwięk dzwonu Zygmunta poprzedził w niedzielę mszę świętą w Katedrze Wawelskiej z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Metropolita krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski, który przewodniczył homilii, powiedział, że nie wszyscy mają prawo do osądu polskich dziejów. Jego zdaniem przysługuje ono tym, którzy zasłużyli sobie na nie dojrzałością własnych decyzji i czynów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Kraków Marek Jędraszewski POLSKA