Polskie Radio

"Radiowy Dom Kultury" w trasie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 14:08
Na mapie naszej kulturalnej podróży nie mogło zabraknąć Krakowa, gdzie dobiega końca festiwal Sacrum Profanum. Koniec bywa początkiem - rozmawiamy o tym co przed nami!
Jesteśmy dzisiaj w zapłakanym deszczem Krakowie
Jesteśmy dzisiaj w zapłakanym deszczem Krakowie!Foto: PR

Szczęśliwie, koncerty festiwalu Sacrum Profanum odbywają się pod dachem - pierwszy raz odwiedzanego przez nas - Centrum Kongresowego ICE. W październiku minie rok od otwarcia tej nowoczesnej przestrzeni, która wybudowana została z myślą o konferencjach i wydarzeniach kulturalnych. Nowoczesna bryła kryje w sobie trzy sale - Audytoryjną, Kameralną i Teatralną, które mogą (łącznie) pomieścić prawie 3000 osób.

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji >>>

Naszym gościem był Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Sacrum Profanum. Udało nam się namówić go na zdradzenie planów na przyszłość...

Zaczęliśmy jednak od naszych poleceń. Agnieszka Szydłowska wybrała wystawę Agaty Endo Nowickiej "I am the sea and nobody owns me". Oprowadziła nas po niej kuratorka - Beata Konarska.

Mieliśmy też książkę. Być może, w dzisiejszych czasach, powinna być to lektura obowiązkowa? Michał Nogaś polecał - ukazującą się właśnie po polsku - książkę Tahara Ben Jellouna, wielkiego pisarza języka francuskiego urodzonego w Maroku. "Co to jest islam? Książka dla dzieci i dorosłych" porządkuje pojęcia, podaje podstawowe informacje na temat historii islamu, jego doktryny i odłamów, zawiera też rzeczowy komentarz do ostatnich wydarzeń związanych z narastającym fundamentalizmem religijnym. Jednym słowem: ważne!

A Agnieszka Obszańska polecała Pomnik Chłopa...

Daniel Rycharski - nasz Kulturystka - wraca z nową realizacją, tym razem proponuje mobilny obiekt poświęcony współczesnej wsi polskiej, jej tożsamości i aktualnym problemom. Jego konstrukcja zwieńczona realistyczną rzeźbą wykonana została przy użyciu starych maszyn rolniczych, dzięki wydatnej pomocy mieszkańców Kurówka. Jutro w Kurówku, a do 25 września Pomnik wyruszy w trasę z północnego Mazowsza do Małopolski.

Zapraszamy na "Patrzę na Islam" - przegląd filmowy i debaty w czterech miastach: Białymstoku, Łomży, Lublinie i Warszawie - już od dziś!

To projekt, którego celem jest przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz przełamanie stereotypu postrzegania osób wyznających islam jako ludzi zagrażających ładowi społecznemu, który to obraz dominuje w obecnym dyskursie publicznym. Przegląd jest próbą ukazania, za pomocą filmu, wieloaspektowości islamu, różnic międzykulturowych, bogactwa kultury, ale przede wszystkim ukazania muzułmanów i muzułmanek jako jednostki z ich lękami, problemami, a także marzeniami i sukcesami. O projekcie opowiadał Kamil Kamiński.


Tu można posłuchać drugiej godziny audycji >>>

Sięgneliśmy też po album zatytułowany "Tadeusz Rolke". Znów mamy okazję podziwiać pracę jednego z najważniejszych i najwybitniejszych polskich fotografów wieku XX i... XXI. Jak to zwykle bywa, gdy mówimy o twórczości pana Tadeusza, i tym razem najważniejsze są... kobiety. O wydawnictwie, w którym oprócz zdjęć znalazły się także krótkie eseje Andy Rottenberg, opowiedział Michałowi Nogasiowi wieloletni przyjaciel mistrza - fotoedytor Marek Grygiel.

W telefonicznym skrócie przemknęliśmy przez Tarnów, Lublin i Katowice. Rico Jaźwiński wprowadził nas w świat filmu "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej. A muzykę do niego napisały siostry Wrońskie :) Odwiedziły nas także Monika Drożyńska i Kamil Kuitkowski w zwiazku z wystawą (i otwarciem nowego semestru) w szkole haftu Złote Rączki. Wpadli do nas też: Cecylia Malik (pierwsza Kulturystka, wzorzec, protoplasta), Jakub Wesołowski i Bartolomeo Koczenasz. A na deser Natalia Zaczecka zdradziła, jak działa i jak sobie radzi Cricoteka.

na FB jesteśmy non stop :)

szydłowska&obszańska&nogaś

Czytaj także

Wybieramy przyszłość, chroniąc przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 14:55
W sobotę 12 września w Elblągu wystartowała kampania społeczna pod hasłem: "Chroniąc zabytki - wybierasz przyszłość". Trójka była na miejscu!
rozwiń zwiń