Polskie Radio

Roaming: ostry spór o zniesienie opłat

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 10:23
Trwają spory wokół zniesienia dodatkowych opłat za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą. Pierwsza runda rozmów w sprawie zlikwidowania roamingu pokazała, że negocjacje będą bardzo trudne.
Audio
  • Spory wokół zniesienia dodatkowych opłat za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą. /Beata Płomecka z Brukseli/.IAR
Unijne rządy zaproponowały zniesienie opłat roamingu dopiero w 2018 roku
Unijne rządy zaproponowały zniesienie opłat roamingu dopiero w 2018 rokuFoto: Pixabay

Unijne rządy zaproponowały zniesienie opłat dopiero w 2018 roku. Parlament Europejski chce, by nastąpiło to pod koniec tego roku i ma wsparcie Komisji Europejskiej.

Wysokie rachunki telefoniczne po powrocie z zagranicy potrafią przyprawić o ból głowy. I choć opłaty roamingowe są od kilku lat redukowane, to perspektywa ich zniesienia jeszcze w tym roku wydała się kusząca.

Jednak unijne kraje wcale takie chętne do szybkiego znoszenia roamingu nie są, co nie podoba się Komisji Europejskiej, która rozpoczęła całą batalię o niższe ceny.

─ 2018 rok to jakiś żart - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip. ─ Jestem rozczarowany tą propozycją. Przecież obiecaliśmy ludziom, że zlikwidujemy stawki roamingowe pod koniec tego roku. Te dodatkowe opłaty to nie jest problem mniejszości, to duże utrudnienie dla wielu w Unii Europejskiej - powiedział Polskiemu Radiu wiceszef Komisji.

Z relacji uczestników pierwszej rundy negocjacyjnej wynika, że żadna ze stron nie chce ustąpić w sprawie terminu zniesienia roamingu. Unijne rządy obstają przy 2018 roku , a europosłowie zarzucają im złamanie wcześniejszych obietnic i krytykują mało ambitne podejście.

IAR, jk

/

 

Zobacz więcej na temat: roaming telefony komórkowe
Czytaj także

Kiedy Unia Europejska zlikwiduje opłaty za roaming?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 16:17
Miał zniknąć jeszcze w tym roku. Rozmowy telefoniczne wykonywane za granicą nie potanieją jednak tak szybko. Jakie nowe rozwiązania proponuje Unia?
rozwiń zwiń