Polskie Radio

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos: jak opanować rewolucję industrialną? "Przyszła jak tsunami"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 19:14
Zmiany na rynku pracy, roboty i sztuczna inteligencja - to główne tematy rozmów globalnych ekspertów, którzy przyjechali do szwajcarskiego Davos, gdzie w środę rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne.
Audio
  • Dziś rozpoczyna się Światowe Forum Ekonomiczne. Relacja Rafała Motriuka (IAR).
We wtorek rozpoczyna się forum ekonomiczne w Davos
We wtorek rozpoczyna się forum ekonomiczne w DavosFoto: Jolanda Flubacher/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr.com

Do Davos przyjechało dwa i pół tysiące gości, w tym szefowie największych światowych firm i stu dwudziestu przedstawicieli rządów.

"To może zmienić całe nasze życie"

Opanowanie czwartej rewolucji industrialnej - to motto tegorocznej konferencji. Ta rewolucja industrialna przyszła do nas jak tsunami i może zmienić całe nasze życie - ostrzega jeden z organizatorów Forum Klaus Schwab. Dlatego tak wielu przedstawicieli branży internetowej jak Facebook, Google czy chińskiej Alibaby chce dyskutować o przyszłości świata i zagrożeniach dla gospodarki, między innymi o przestępstwach internetowych.

Dyskusja o zmniejszającym się wzroście gospodarczym

O „nowej normalności” - czyli drastycznie zmniejszającym się wzroście gospodarczym rozmawiać będą prezesi Banku Światowego, Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, szefowie banków Kanady, Anglii, Francji, Indii, Japonii, Meksyku, Rosji, Arabii Saudyjskiej oraz Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Bezpieczeństwa gości w tym roku strzec będzie prawie 5 tysięcy policjantów i żołnierzy na lądzie i w powietrzu.
Światowe Forum Gospodarcze kosztuje w tym roku ponad 35 milionów franków, czyli ponad 130 milionów złotych.

Papież do uczestników szczytu w Davos: nie zapominajcie o biednych

"Nie zapominajcie o biednych" - zaapelował papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jego zdaniem postęp technologiczny powinien służyć rozwojowi, godności pracy i obronie środowiska naturalnego.

W liście do założyciela i szefa forum w Davos profesora Klausa Schwaba papież nawiązując do tematu tegorocznych obrad, jakim jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa, podkreślił, że jej narodzinom towarzyszyło rosnące przeświadczenie o nieuchronności drastycznej redukcji miejsc pracy. Powołał się na dane Międzynarodowej Organizacji Pracy, szacującej, że bezrobociem są dotknięte setki milionów ludzi.

"Zmniejszenie się szans na korzystne i godne zatrudnienie, wraz z redukcją opieki społecznej, powodują niepokojący wzrost nierówności i ubóstwa w różnych krajach" - zauważył Franciszek. Wyraził opinię, że konieczne jest wypracowanie nowych modeli przedsiębiorczości, które promując rozwój zaawansowanych technologii, zarazem będą w stanie wykorzystać je po to, by zapewnić wszystkim godną pracę, wspierać i umacniać prawa socjalne oraz chronić środowisko.

"To człowiek musi kierować rozwojem technologicznym"

"Człowiek musi kierować rozwojem technologicznym, nie dając się przezeń zdominować!” - napisał papież.

Następnie dodał: „Kieruję do was wszystkich jeszcze raz apel: nie zapominajcie o biednych. To jest podstawowe wyzwanie, jakie macie przed sobą jako zarządzający światem biznesu”.

Franciszek przypomniał, że ci, którzy dysponują środkami zapewniającymi im godne życie, powinni zamiast martwić się o swoje przywileje, starać się pomagać biedniejszym w uzyskaniu dostępu do warunków życia szanujących godność ludzką.

“Nie możemy nigdy pozwolić na to, by kultura dobrobytu nas znieczuliła i uczyniła nas niezdolnymi do współczucia wobec wołania innych z bólu” - oświadczył papież.

W jego opinii „płacz w obliczu dramatu innych nie oznacza tylko udziału w ich cierpieniu, ale także i przede wszystkim zdanie sobie sprawy z tego, że same nasze uczynki są powodem niesprawiedliwości i nierówności”.

Obecny moment w ocenie papieża stanowi okazję do budowy bardziej włączających społeczeństw, opartych na szacunku dla godności ludzkiej, na tolerancji, współczuciu i miłosierdziu.

IAR/PAP, fko, awi

 

Zobacz więcej na temat: ekonomia finanse
Czytaj także

Polscy fizycy pomogą bankom

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 11:11
Ekonomiści i fizycy z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej pracują nad modelem systemu bankowego, który określi, czy dany system jest skazany na zapaść i jak tej zapaści zapobiec.
rozwiń zwiń