Polskie Radio
Section05
ekonomia

Rządy Pieniądza: problem zadłużenia kraju. Dyskusja ekspertów

Zysk Banku Centralnego wyniósł w 2016 roku ponad 9 mld zł, co stanowi jeden z najlepszych wyników w historii. Ponadto, do rządu docierają inne pozytywne wieści – o niższym deficycie wydatków publicznych, niższym bezrobociu, wyższej ściągalności podatków i powrocie inwestorów na polski rynek obligacji. Jednocześnie pojawia się jednak problem rosnącego zadłużenia. O jego źródłach rozmawiali w programie Rządy Pieniądza prof. Robert Gwiazdowski (Uczelnia im. Łazarskiego), ekonomista dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Piotr Kuczyński inwestycje NBP

Projekt ustawy o małej działalności gospodarczej

W czwartek Ministerstwo Rozwoju zaprezentuje ostateczną wersję projektu ustawy o małej działalności gospodarczej. Celem jest likwidacja ryczałtowych składek ZUS i NFZ i zastąpienie ich daniną pobieraną w zależności od przychodu. O tych zmianach rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Zuber (publicysta ekonomiczny), Cezary Mech (b. wiceminister finansów) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia praca ZUS urząd skarbowy składka zus

Zabraknie pieniędzy na emerytury? "Jest czego się bać"

W 2018 roku na wypłatę emerytur może zabraknąć nawet 63 mld zł – poinformowała Rzeczpospolita. Ten czarny scenariusz przygotowany w ZUS to efekt najnowszej prognozy wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument ten, jak poinformowali dziennikarze Rzeczpospolitej, trafił w piątek na biurko premier Beaty Szydło. O tych prognozach rozmawiali w programie Puls Gospodarki Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa) i Wojciech Warski (BCC).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse ZUS zus składki emerytura

Bank Światowy chwali polską gospodarkę. Komentarze

Bank Światowy chwali polską gospodarkę. W opublikowanym raporcie "Lekcje z Polski, Wnioski dla Polski" wskazano, że rozwój gospodarczy Polski w ostatnich latach okazał się ogromnym sukcesem. Zaznaczono jednak, że potrzebne są dalsze reformy. O opinii rozmawiali w Pulsie Gospodarki Piotr Soroczyński (KUKE), Rafał Sadoch (Dom Maklerski mBank) i Sławomir Horbaczewski (ekonomista).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bank światowy ekonomia

Wzloty i upadki gospodarki  na przestrzeni wieków

Zdaniem większości ekonomistów nie sposób sobie bez nich wyobrazić gospodarki. W cyklu koniunkturalnym muszą zdarzać się także poważniejsze odchylenia. Niekiedy jednak skala takich załamań potrafi zmienić losy świata. O światowych kryzysach ekonomicznych mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Marian Szołucha, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia kryzys finansowy

Nowe pomysły rządu na reformę emerytalną

Zmieniła się koncepcja zmian w systemie emerytalnym. Według rządowych zapowiedzi pieniądze z OFE nie trafią na indywidualne konta emerytalne, ale na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, a Polski Fundusz Rozwoju nie będzie zarządzał pracowniczymi programami kapitałowymi. O planach reformy emerytalnej dyskutowali w Pulsie Gospodarki były wiceminister finansów Cezary Mech, Krzysztof Mroczkowski (Nowy Obywatel) i Bartosz Sawicki (Dom TMS Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ekonomia Błażej Prośniewski OFE reforma ofe

Wicepremier Morawiecki chce przyciągnąć Polaków z Wysp

Wicepremier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim planują spotkanie z wiodącymi spółkami skarbu państwa. Celem rozmów ma być zaangażowanie spółek w ściąganie Polaków z Wielkiej Brytanii na polski rynek pracy. O pomyśle rozmawiali w Pulsie Gospodarki Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Waldemar Kozioł (Uniwersytet Warszawski) i Ignacy Morawski (portal spotdata.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Sylwia Zadrożna praca zatrudnienie Ignacy Morawski

Milion elektrycznych aut na polskich drogach w 2025?

Według rządowych planów, w 2025 roku po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Przedstawiciele 41 samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali w poniedziałek porozumienie ws. elektromobilności w Polsce. O wdrażaniu planu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Wojciech Jakóbik (Biznesalert.pl), ekonomista Marek Zuber i Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse motoryzacja samochody elektryczne ekologia energia elektryczna Ministerstwo Rozwoju Wojciech Jakóbik