Polskie Radio
Section05
ekonomia

Bank Światowy chwali polską gospodarkę. Komentarze

Bank Światowy chwali polską gospodarkę. W opublikowanym raporcie "Lekcje z Polski, Wnioski dla Polski" wskazano, że rozwój gospodarczy Polski w ostatnich latach okazał się ogromnym sukcesem. Zaznaczono jednak, że potrzebne są dalsze reformy. O opinii rozmawiali w Pulsie Gospodarki Piotr Soroczyński (KUKE), Rafał Sadoch (Dom Maklerski mBank) i Sławomir Horbaczewski (ekonomista).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bank światowy ekonomia

Wzloty i upadki gospodarki  na przestrzeni wieków

Zdaniem większości ekonomistów nie sposób sobie bez nich wyobrazić gospodarki. W cyklu koniunkturalnym muszą zdarzać się także poważniejsze odchylenia. Niekiedy jednak skala takich załamań potrafi zmienić losy świata. O światowych kryzysach ekonomicznych mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Marian Szołucha, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia kryzys finansowy

Nowe pomysły rządu na reformę emerytalną

Zmieniła się koncepcja zmian w systemie emerytalnym. Według rządowych zapowiedzi pieniądze z OFE nie trafią na indywidualne konta emerytalne, ale na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, a Polski Fundusz Rozwoju nie będzie zarządzał pracowniczymi programami kapitałowymi. O planach reformy emerytalnej dyskutowali w Pulsie Gospodarki były wiceminister finansów Cezary Mech, Krzysztof Mroczkowski (Nowy Obywatel) i Bartosz Sawicki (Dom TMS Brokers).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura ekonomia Błażej Prośniewski OFE reforma ofe

Wicepremier Morawiecki chce przyciągnąć Polaków z Wysp

Wicepremier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim planują spotkanie z wiodącymi spółkami skarbu państwa. Celem rozmów ma być zaangażowanie spółek w ściąganie Polaków z Wielkiej Brytanii na polski rynek pracy. O pomyśle rozmawiali w Pulsie Gospodarki Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Waldemar Kozioł (Uniwersytet Warszawski) i Ignacy Morawski (portal spotdata.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Sylwia Zadrożna praca zatrudnienie Ignacy Morawski

Milion elektrycznych aut na polskich drogach w 2025?

Według rządowych planów, w 2025 roku po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Przedstawiciele 41 samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali w poniedziałek porozumienie ws. elektromobilności w Polsce. O wdrażaniu planu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Wojciech Jakóbik (Biznesalert.pl), ekonomista Marek Zuber i Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse motoryzacja samochody elektryczne ekologia energia elektryczna Ministerstwo Rozwoju Wojciech Jakóbik

Wicepremier Mateusz Morawiecki: ułożyliśmy budżet nadziei

- Dla mnie najważniejsze jest, by przeciętna Polska rodzina mogła związać koniec z końcem bez kredytu na wyprawkę dla dzieci, pojechać na wakacje nad polskie morze. Redukcja skrajnego ubóstwa dzieci o 90 procent to rzecz, której nikt nam nie odbierze - deklarował w Polskim Radiu wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że ścigany będzie transfer zysków za granicę bez opodatkowania w kraju.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki ekonomia POLSKA

Bezrobocie młodych. Próba bilansu

Bezrobocie wśród osób młodych jest wciąż wysokie. Z danych Eurostatu wynika, że choć w przeciągu dwóch lat spadło o 2 proc., wciąż jest dwucyfrowe i wynosi 18 proc. Z problemem tym boryka się cała Europa. O tym, jakie rozwiązania są potrzebne, by młodzi ludzie weszli na rynek pracy, rozmawiali w Pulsie Gospodarki Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza) i Piotr Soroczyński (KUKE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezrobocie ekonomia praca młodzież Justyna Golonko