Polskie Radio
Section05
ekonomia

Milion elektrycznych aut na polskich drogach w 2025?

Według rządowych planów, w 2025 roku po polskich drogach będzie jeździł milion samochodów elektrycznych. Przedstawiciele 41 samorządów, Ministerstwo Rozwoju i Energii oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali w poniedziałek porozumienie ws. elektromobilności w Polsce. O wdrażaniu planu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Wojciech Jakóbik (Biznesalert.pl), ekonomista Marek Zuber i Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse motoryzacja samochody elektryczne ekologia energia elektryczna Ministerstwo Rozwoju Wojciech Jakóbik

Wicepremier Mateusz Morawiecki: ułożyliśmy budżet nadziei

- Dla mnie najważniejsze jest, by przeciętna Polska rodzina mogła związać koniec z końcem bez kredytu na wyprawkę dla dzieci, pojechać na wakacje nad polskie morze. Redukcja skrajnego ubóstwa dzieci o 90 procent to rzecz, której nikt nam nie odbierze - deklarował w Polskim Radiu wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że ścigany będzie transfer zysków za granicę bez opodatkowania w kraju.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki ekonomia POLSKA

Bezrobocie młodych. Próba bilansu

Bezrobocie wśród osób młodych jest wciąż wysokie. Z danych Eurostatu wynika, że choć w przeciągu dwóch lat spadło o 2 proc., wciąż jest dwucyfrowe i wynosi 18 proc. Z problemem tym boryka się cała Europa. O tym, jakie rozwiązania są potrzebne, by młodzi ludzie weszli na rynek pracy, rozmawiali w Pulsie Gospodarki Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza) i Piotr Soroczyński (KUKE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezrobocie ekonomia praca młodzież Justyna Golonko

Bojkot Forum Europa-Ukraina części parlamentarzystów

O decyzji części parlamentarzystów poinformował poseł PiS Michał Dworczyk. - Do momentu rozwiązania problemu zakazu wjazdu prezydenta Roberta Chomy tego rodzaju kontakty zostają zawieszone. W związku z tym marszałek, wicemarszałek, przewodniczący Grupy Bilateralnej, nie jadą - powiedział Dworczyk, który jest przewodniczącym sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.
Zobacz więcej na temat:  forum ekonomia Marszałek Sejmu Ukraina POLSKA

"Rating potwierdzeniem stabilność polskiej gospodarki"

Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja ratingowa Fitch utrzymała wiarygodność kredytową Polski na poziomie A minus, a Moody’s nie dokonała aktualizacji ratingu naszego kraju. Sprawę w Pulsie Gospodarki komentowali Andrzej Kensbok z Fundacji Republikańskiej, Marta Petka-Zagajewska z PKO BP i Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 finanse ekonomia rating fitch