Polskie Radio
Section05
ekonomia

Były prezydent krytykuje rząd. "Brak mu wiedzy ekonomicznej"

– Bronisław Komorowski krytykuje m.in. wydatki państwa i uszczelnienie systemu podatkowego. Ta krytyka wynika z braku wiedzy ekonomicznej – mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Mech z Agencji Ratingu Społecznego. Ekonomista na naszej antenie odniósł się do opublikowanego przez byłego prezydenta w "Rzeczpospolitej" artykułu "Ekonomia populizmu".
Zobacz więcej na temat:  polityka Bronisław Komorowski ekonomia podatki PiS Platforma Obywatelska OFE górnictwo

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski

W 2016 roku nasz kraj po raz pierwszy od ośmiu lat znalazł się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych – wynika z raportu firmy doradczej EY. Poza tym, jesteśmy liderem pod tym względem w naszej części Europy. O inwestycjach w audycji Rządy Pieniądza mówili Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa), Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  ekonomia inwestycje Piotr Kuczyński Ministerstwo Rozwoju

PISA 2015: polscy uczniowie w średniej OECD

Najnowsze wyniki PISA 2015 dotyczą wiedzy i umiejętności związanych z ekonomią i finansami. Wśród 15 krajów, które wzięły udział w badaniu, polscy 15-latkowie lokują się w środku zestawienia. Co piąty młody człowiek ma wiedzę i umiejętności z zakresu finansów na bardzo niskim poziomie. Wyniki w Polskim Radiu 24 komentował dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia młodzież edukacja OECD

Polskie samorządy gotowe na nowe inwestycje

Samorządy zaplanowały, że wydadzą w tym roku na inwestycje ponad 50 miliardów złotych. To o 44 procent więcej niż przed rokiem. Tak wynika z informacji Pulsu Biznesu. W audycji Rządy Pieniądza o planach samorządów rozmawiali Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge, Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich i Piotr Kuczyński z DI Xelion.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia samorząd dotacje unijne dotacje UE pkb budownictwo wzrost gospodarczy

PKB rośnie. Ekonomiści o sytuacji gospodarczej kraju

Wyniki gospodarcze Polski są dużym sukcesem - powiedziała premier Beata Szydło. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale tego roku realny wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniósł 4 procent w porównaniu rok do roku. Premier Szydło podkreśliła, że o sukcesie gospodarczym Polski świadczą także wcześniejsze dane dotyczące eksportu czy wykorzystania środków unijnych. Sytuację gospodarczą w audycji Rządy Pieniądza komentowali dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers), Marek Tatała (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa).
Zobacz więcej na temat:  ekonomia gospodarka polska pkb pieniądze Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wzrost gospodarczy

Rządy Pieniądza: współpraca gospodarcza Polski i Etiopii

Prezydenci Etiopii i Polski chcą zwiększyć współpracę gospodarczą obu krajów. Mulatu Teshome i Andrzej Duda mówili o tym po spotkaniu w Addis Abebie. Trwa wizyta polskiego prezydenta w stolicy Etiopii. W audycji Rządy Pieniądza mówili o tym Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Ignacy Morawski (SpotData), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) i Tomasz Bendlewski (Asseco Poland).
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska Etiopia Andrzej Duda ekonomia Afryka

Rządy Pieniądza: problem zadłużenia kraju. Dyskusja ekspertów

Zysk Banku Centralnego wyniósł w 2016 roku ponad 9 mld zł, co stanowi jeden z najlepszych wyników w historii. Ponadto, do rządu docierają inne pozytywne wieści – o niższym deficycie wydatków publicznych, niższym bezrobociu, wyższej ściągalności podatków i powrocie inwestorów na polski rynek obligacji. Jednocześnie pojawia się jednak problem rosnącego zadłużenia. O jego źródłach rozmawiali w programie Rządy Pieniądza prof. Robert Gwiazdowski (Uczelnia im. Łazarskiego), ekonomista dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Piotr Kuczyński inwestycje NBP

Projekt ustawy o małej działalności gospodarczej

W czwartek Ministerstwo Rozwoju zaprezentuje ostateczną wersję projektu ustawy o małej działalności gospodarczej. Celem jest likwidacja ryczałtowych składek ZUS i NFZ i zastąpienie ich daniną pobieraną w zależności od przychodu. O tych zmianach rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Zuber (publicysta ekonomiczny), Cezary Mech (b. wiceminister finansów) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia praca ZUS urząd skarbowy składka zus

Zabraknie pieniędzy na emerytury? "Jest czego się bać"

W 2018 roku na wypłatę emerytur może zabraknąć nawet 63 mld zł – poinformowała Rzeczpospolita. Ten czarny scenariusz przygotowany w ZUS to efekt najnowszej prognozy wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument ten, jak poinformowali dziennikarze Rzeczpospolitej, trafił w piątek na biurko premier Beaty Szydło. O tych prognozach rozmawiali w programie Puls Gospodarki Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa) i Wojciech Warski (BCC).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse ZUS zus składki emerytura