Polskie Radio
Section05
ekonomia

"Rating potwierdzeniem stabilność polskiej gospodarki"

Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja ratingowa Fitch utrzymała wiarygodność kredytową Polski na poziomie A minus, a Moody’s nie dokonała aktualizacji ratingu naszego kraju. Sprawę w Pulsie Gospodarki komentowali Andrzej Kensbok z Fundacji Republikańskiej, Marta Petka-Zagajewska z PKO BP i Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 finanse ekonomia rating fitch

Ważne zmiany od 2017 roku. Czy będzie trudniej kupić mieszkanie?

Tylko do końca roku klienci, którzy zaciągają w bankach kredyty hipoteczne, mogą mieć wkład własny na poziomie 15 proc. wartości nieruchomości. Od stycznia 2017 r. wskaźnik ten skoczy do 20 proc. O zmianach na rynku kredytowym i nieruchomości mówił Piotr Firlej, analityk rynku kredytów hipotecznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kredyt hipoteczny ekonomia mieszkania mieszkanie dla młodych komisja nadzoru finansowego

Rosną ceny prądu i gazu

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dystrybutorów energii elektrycznej. Zgodnie z nowymi stawki, Polacy zapłacą za prąd 1,5-4 procent więcej niż dotychczas. Wzrosnąć mają również ceny gazu dla przedsiębiorstw. W Pulsie Gospodarki sprawę komentowali Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej, Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Witold Gadomski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse gaz ziemny prąd ceny witold gadomski energia elektryczna podwyżki cen

Dane o produkcji przemysłowej. "Wzrost nie będzie imponujący"

Główny Urząd Statystyczny poda w poniedziałek dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w listopadzie. – Wzrost nie będzie imponujący – oceniał w Pulsie Gospodarki Bartek Godusławski z "Pulsu Biznesu". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Maciej Stańczuk z Pracodawców RP i Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Główny Urząd Statystyczny produkcja przemysłowa Sylwia Zadrożna inwestycje pkb

Wieczorem decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Ekonomiści i analitycy spodziewają się podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W środę wieczorem Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku ogłosi decyzję w tej sprawie. Mówili o tym goście Pulsu Gospodarki: Cezary Mech (były wiceminister finansów), Grzegorz Maliszewski (Bank Millennium) i Adam Czerniak (Polityka Insight).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Sylwia Zadrożna USA fed stopy procentowe

"Sprzedaż za bezcen rodzimych przedsiębiorstw była błędem"

W ostatnich dniach Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju zakupiły pakiet kontrolny akcji Banku Pekao SA. Jak oceniali w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 eksperci – prof. Zbigniew Krysiak z SGH, Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości i Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG – to krok w dobrym kierunku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Pekao PZU Mieszkanie Plus Leszek Balcerowicz banki