Polskie Radio
Section05
ekonomia

Były prezydent krytykuje rząd. "Brak mu wiedzy ekonomicznej"

– Bronisław Komorowski krytykuje m.in. wydatki państwa i uszczelnienie systemu podatkowego. Ta krytyka wynika z braku wiedzy ekonomicznej – mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Mech z Agencji Ratingu Społecznego. Ekonomista na naszej antenie odniósł się do opublikowanego przez byłego prezydenta w "Rzeczpospolitej" artykułu "Ekonomia populizmu".
Zobacz więcej na temat:  polityka Bronisław Komorowski ekonomia podatki PiS Platforma Obywatelska OFE górnictwo

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski

W 2016 roku nasz kraj po raz pierwszy od ośmiu lat znalazł się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych – wynika z raportu firmy doradczej EY. Poza tym, jesteśmy liderem pod tym względem w naszej części Europy. O inwestycjach w audycji Rządy Pieniądza mówili Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa), Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  ekonomia inwestycje Piotr Kuczyński Ministerstwo Rozwoju

PISA 2015: polscy uczniowie w średniej OECD

Najnowsze wyniki PISA 2015 dotyczą wiedzy i umiejętności związanych z ekonomią i finansami. Wśród 15 krajów, które wzięły udział w badaniu, polscy 15-latkowie lokują się w środku zestawienia. Co piąty młody człowiek ma wiedzę i umiejętności z zakresu finansów na bardzo niskim poziomie. Wyniki w Polskim Radiu 24 komentował dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia młodzież edukacja OECD

Polskie samorządy gotowe na nowe inwestycje

Samorządy zaplanowały, że wydadzą w tym roku na inwestycje ponad 50 miliardów złotych. To o 44 procent więcej niż przed rokiem. Tak wynika z informacji Pulsu Biznesu. W audycji Rządy Pieniądza o planach samorządów rozmawiali Kazimierz Krupa z kancelarii Drawbridge, Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich i Piotr Kuczyński z DI Xelion.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia samorząd dotacje unijne dotacje UE pkb budownictwo wzrost gospodarczy

PKB rośnie. Ekonomiści o sytuacji gospodarczej kraju

Wyniki gospodarcze Polski są dużym sukcesem - powiedziała premier Beata Szydło. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale tego roku realny wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniósł 4 procent w porównaniu rok do roku. Premier Szydło podkreśliła, że o sukcesie gospodarczym Polski świadczą także wcześniejsze dane dotyczące eksportu czy wykorzystania środków unijnych. Sytuację gospodarczą w audycji Rządy Pieniądza komentowali dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers), Marek Tatała (Forum Obywatelskiego Rozwoju) i dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa).
Zobacz więcej na temat:  ekonomia gospodarka polska pkb pieniądze Mateusz Morawiecki Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wzrost gospodarczy