Polskie Radio

"Z najwyższej półki" w Wilnie!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 18:45
Tym razem gościem Michała Nogasia będzie najpopularniejsza obecnie pisarka litewska, czyli Kristina Sabaliauskaitė.
Zapraszamy na literacką podróż do Wilna i nie tylko
Zapraszamy na literacką podróż do Wilna i nie tylko Foto: M. Nogaś/ PR3

Na początku września, w polskim przekładzie Izabeli Korybut-Daszkiewicz, ukaże się pierwsza część jej bestsellerowej trylogii "Silva rerum". Rzecz dzieje się na siedemnastowiecznej Litwie i opowiada o losach szlacheckiej rodziny Narwojszów ze Żmudzi.

"Owego upalnego roku Pańskiego 1659 Kazimierz i Urszula Narwojszowie pierwszy raz zobaczyli śmierć. Śmierć towarzyszyła im już wprawdzie od kilku tygodni, ale dopiero teraz te mające dziesięć wiosen bliźnięta po raz pierwszy zajrzały w jej oczy osadzone w szarej niespokojnej twarzy i można powiedzieć, że to spotkanie, trwające zaledwie kilka chwil, zaważyło na dalszych losach ich obojga..."

Tak się zaczyna ta historia. A oto jej bohaterowie:

Jan Maciej, głowa rodziny, to wykształcony, znający się na ekonomii, niezwykle oczytany szlachcic, w podeszłym już – jak na tamte czasy wieku. Jego żona Elżbieta, oddana i kochająca, posiada własne zdanie, nie boi się go wyrażać. Jest pewna swoich odczuć i przekonań. Narwojszowie mają bliźnięta (inne ich dzieci nie przeżyły narodzin, zmarły tuż po porodzie lub matka utraciła je w pierwszych miesiącach ciąży). Urszula to odważna, dość przebojowa piękność, która uwodzi mężczyzn jednym spojrzeniem, choć w rzeczywistości marzy o tym, by zostać... świętą. Kazimierz, jej brat bliźniak, przystojny i... zrezygnowany w wieku chłopięcym i młodzieńczym, z czasem zmienia się, doskonale odnajduje się w Wilnie, do którego – wraz z siostrą (i początkowo z rodzicami) przeprowadza się, powraca po latach. Ale nie ma szczęścia w miłości, co więcej – prawdziwych uczuć nigdy nie będzie mógł okazać i wyznać...

Są i inni bohaterowie w książce/książkach Kristiny Sabaliauskaitė. Jest Jonelis, przyjaciel bliźniąt z dzieciństwa, porzucony i wyśmiany. Jest Jan Biront, zdawać by się mogło bawidamek i ladaco, a w rzeczywistości – inteligent, przebiegły, pewny swego, znający doskonale zakątki siedemnastowiecznego miasta. Jest pewien ludwisarz lubiący ślimaki i wielu, wielu innych...

I jest jeszcze bohater szczególny. To Wilno, miasto wspaniale opisane przez pisarkę, fascynujące, zaskakujące, nieodkryte.

Pierwsza część trylogii "Silva rerum", która ukaże się po polsku 9 września, zaczyna się w roku 1659, sto lat po Unii lubelskiej, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Sabaliauskaitė zabiera Czytelników w niezwykłą podróż. Oprowadza po litewskich ulicach i zaułkach, opisuje bójki studentów, zmiany na tamtejszym uniwersytecie, zagląda za klasztorny mur, przypomina tragiczny w skutkach najazd Kozaków, którzy grabili, gwałcili, nabijali zakonnice na pal. Zagląda do szlacheckiego dworku na Żmudzi, opisuje piękne krajobrazy, zwyczaje i wierzenia. Zabiera nas też do wileńskich komnat i mieszkań, pokazuje pobożność i... rozpustę mieszkańców. Przywołuje legendy i mity. Snuje opowieść i... nie tworzy dialogów!

Akt Unii Lubelskiej 1 lipca 1569 roku (fot: Wikipedia Commons/Archiwum Główne Akt Dawnych) Akt Unii Lubelskiej 1 lipca 1569 roku (fot: Wikipedia Commons/Archiwum Główne Akt Dawnych)

 

Z Kristiną Sabaliauskaitė spotkałem się w stolicy Litwy w czwartek. W tym wydaniu "Z najwyższej półki", nadawanym z dziedzińca wileńskiego uniwersytetu, przedstawimy obszerne fragmenty rozmowy.

Polecam profil programu na FB, tam pojawią się "dodatki" do rozmowy! Proszę kliknąć: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

 

Do usłyszenia z Wilna, w niedzielę (30.08) o 21:07

 Michał Nogaś

 

PS Kolejne wydanie audycji odbędzie się wyjątkowo za trzy tygodnie, 20 września.

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA Michał Nogaś Wilno
Czytaj także

Nowa Rosja - kraj, który fascynuje i przeraża

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 14:40
W kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" Michał Nogaś poleca książkę Petera Pomerantseva pt. "Jądro dziwności. Nowa Rosja". - Jest to naprawdę znakomita, ale też przerażająca lektura - mówi dziennikarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hanna Krall: było dużo niepokoju

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 22:00
- Pytałam, czy to ma sens i nie wierzyłam, że będzie wystarczająco ważne - mówi Hanna Krall o książce Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana pt. "KRALL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hawaikum, czyli Polska egzotyczna

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 11:46
- To opowieść o naszej rzeczywistości, przestrzeni i mentalności. O wyjątkowości krajobrazu, ale i o wystroju wnętrz - mówi Michał Nogaś o ukazującej się za kilka dni książce "Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna".
rozwiń zwiń