Polskie Radio

"PiS wielkim zwycięzcą. Porażka, ale nie klęska PO"

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 21:46
Tuż po zamknięciu lokali wyborczych politolodzy i socjolodzy skomentowali w Trójce wstępne wyniki wyborów parlamentarnych.
Audio
  • "PiS wielkim zwycięzcą. Porażka, ale nie klęska PO" (Wieczór wyborczy w Trójce)
Beata Szydło w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości
Beata Szydło w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości Foto: PAP/Paweł Supernak

Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Uzyskało 38 procent poparcia. Tak wynika z badań late poll, przeprowadzonych przez Ipsos dla Telewizji Polskiej. Platforma Obywatelska otrzymała 23,4 proc., Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 - 9,1 proc., Nowoczesna Ryszarda Petru - 7,2 proc., KORWiN - 4,9 proc., Zjednoczona Lewica - 7 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,7 proc., Partia Razem - 3,9 proc.

Jeśli sondaże się potwierdzą, do Sejmu wejdzie pięć partii: PiS uzyska 238 mandatów, PO - 135, Kukiz'15 - 44, .Nowoczesna - 24, PSL - 18.

Wybory parlamentarne - zobacz serwis specjalny >>>

Prof. Sławomir Sowiński - politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - podkreślał w Trójce, że choć ostateczne wyniki mogą odbiegać od sondażowych, to wstępnie pokazują one, "kto jest wielkim zwycięzcą tych wyborów". Gość Trójki dodał także, że chociaż "Platforma Obywatelska poniosła porażkę, to nie poniosła klęski". Zaznaczył, że wyniki partii, które oscylowały w granicach progu wyborczego, mogą jeszcze zmienić układ sił w parlamencie.

Prof. Paweł Śpiewak - socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego - zaakcentował, że najważniejsze wydarzenie, poza spodziewanym zwycięstwem PiS, to klęska Zjednoczonej Lewicy, której genezy należy upatrywać w wyborczej porażce SLD sprzed dekady. - Nawet gdyby to nie była koalicja, ten wynik i tak byłby bardzo słaby - ocenił gość Trójki. - To sygnał końca pewnej epoki politycznej - podsumował, doceniając zarazem "dobry wynik Razem".

Z kolei prof. Mikołaj Cześnik - politolog z Uniwersytetu SWPS - zwrócił uwagę na poparcie dla ugrupowań liberalnych. - Mamy Kukiza, który pod pewnymi względami jest dosyć liberalny gospodarczo, mamy Korwin-Mikkego, który balansuje na progu, mamy w końcu Petru, który jest liberałem sensu stricto - powiedział rozmówca Beaty Michniewicz i dodał, że "oczywiście, bardzo wiele zależy od tego, komu ostatecznie uda się przekroczyć próg wyborczy, jednak Polska liberalna gospodarczo trzyma się całkiem nieźle".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, podczas której łączyliśmy się również ze sztabami wyborczymi poszczególnych partii.

***

Tytuł audycji: Wieczór wyborczy w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS), prof. Sławomir Sowiński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i prof. Paweł Śpiewak (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 25.10.2015  
Godzina emisji: 21.05