Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

Najważniejsze wydarzenia roku w Polsce. CBOS: ŚDM 2016

- Sądzę, że największym wydarzeniem 2016 roku było demokratyczne poruszenie społeczne wywołane różnymi działaniami rządu i mobilizacja bardzo wielu osób, które do tej pory nie angażowały się politycznie w protesty i różne inne formy działania politycznego – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. Edyta Hołdyńska z Do Rzeczy za najważniejsze wydarzenie mijającego roku wskazała natomiast realizację programu 500 Plus.
Zobacz więcej na temat:  Światowe Dni Młodzieży 2016 papież Franciszek program 500+ CBOS PiS NATO Beata Szydło wybory parlamentarne rząd Beaty Szydło szczyt NATO protest protesty w Warszawie demonstracje Komitet Obrony Demokracji

Rumunia: wybór premiera politycznym testem

Zwycięstwo Partii Socjaldemokratycznej w wyborach parlamentarnych w Rumunii oznacza powrót do kohabitacji rządu lewicowego z centroprawicowym prezydentem związanym z Partią Narodowo-Liberalną. Pierwszym testem współpracy będzie wybór przyszłego premiera. Prezydent Klaus Iohannis zapowiedział już, że nie wyrazi zgody na to, by na czele rządu stanęła była minister rozwoju regionalnego i administracji Sevil Shhaideh. Gościem Polskiego Radia 24 był Bogumił Luft, były ambasador w Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rumunia wybory parlamentarne

"Zamach w Berlinie może mieć wpływ na wybory w Niemczech"

– Zagrożenie związane z terroryzmem będzie ważnym elementem polityki niemieckiej w kolejnych miesiącach – mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie eksperta, ostatni atak w Berlinie może mieć wpływ na przyszłoroczne wybory parlamentarne w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy terroryzm Berlin Angela Merkel Unia Europejska wybory parlamentarne Pegida

Jaka alternatywa dla Niemiec po zamachu w Berlinie?

Zamach, który miał miejsce na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, może wpłynąć na wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych w Niemczech. – To wydarzenie może dać kolejne głosy Alternatywie dla Niemiec – komentowała w Świecie w Powiększeniu dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Berlin zamach terroryzm Angela Merkel Michał Strzałkowski wybory parlamentarne AfD imigranci w Europie uchodźcy

Paszyk (PSL): pozwólmy działać mechanizmom demokratycznym

– W porządku demokratycznym pozycję lidera opozycji buduje się poprzez dobry obyczaj. Nie znam przypadków, by to zamykało się w ramach prawnych – mówił w Rozmowie Parlamentarnej Krzysztof Paszyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Odniósł się w ten sposób do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w rozmowie z Polskim Radiem, mówił m.in. o ustawie o zgromadzeniach.
Zobacz więcej na temat:  PSL Prawo i Sprawiedliwość Władysław Kosiniak-Kamysz Krzysztof Paszyk Grzegorz Schetyna Ryszard Petru Jarosław Kaczyński wybory parlamentarne

Po wyborach w Macedonii. "Sytuacja nadal jest patowa"

W Macedonii odbyły się w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne, które mają zakończyć trwający od niemal dwóch lat kryzys polityczny, w jakim kraj pogrążył się na skutek skandalu podsłuchowego. – Wszystko wskazuje na to, że zwyciężyła partia, która dotychczas rządziła. Sytuacja nadal jest patowa – mówił w Polskim Radiu 24 dr Rigels Halili, ekspert ds. Bałkanów z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  macedonia wybory wybory parlamentarne