Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

„W naszym kraju nie ma w tej chwili zasad”

- W naszym kraju nie ma w tej chwili zasad. Gdy się patrzy na Trybunał Konstytucyjny to wiemy, w której sprawie jaki będzie wyrok. Wystarczy spytać jaka partia nominowała sędziego. Czy to jest normalne? Politycy w sprawie tragedii smoleńskiej zaczynają zachowywać się jak piloci, piloci jak politycy. To absurd – powiedział w audycji 24 Pytania przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Gość odniósł się także do komisji śledczej ws. Amber Gold i lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Czarzasty SLD Trybunał Konstytucyjny Agencja Wywiadu służby specjalne Antoni Macierewicz wybory parlamentarne

Wybory we Francji: fenomen Emmanuela Macrona

Francuzi wybierają nowy skład Zgromadzenia Narodowego. To już czwarte głosowanie w ostatnich dwóch miesiącach i czwarte, które ma wygrać Emmanuel Macron. – Macron choć nie ma dużego doświadczenia politycznego, odznacza się barometrem, instynktem i nosem politycznym oraz rozumie aspiracje dzisiejszego społeczeństwa francuskiego – mówił w Gorącym Temacie Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego). 
Zobacz więcej na temat:  wybory we Francji Francja Emmanuel Macron wybory parlamentarne

Francja: niska frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych

Do południa frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych we Francji wyniosła 17,75 proc.; to najniższa frekwencja od lat. – Część Francuzów wychodzi chyba z założenia, że prezydent Macron i tak będzie miał swoją większość – mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja wybory parlamentarne wybory we Francji Magdalena Skajewska Emmanuel Macron

Dwaj Panowie „Z” o politycznych zmianach w Europie

Na przestrzeni ostatnich dni w dwóch ważnych – z politycznego punktu widzenia – krajach europejskich odbyły się wybory parlamentarne. W Wielkiej Brytanii sytuacja rządu się skomplikowała, a we Francji wiele wskazuje na to, że prezydent Emmanuel Macron będzie miał stabilną większość.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Wielka Brytania Unia Europejska David Cameron Theresa May Emmanuel Macron wybory w Wielkiej Brytanii wybory we Francji wybory parlamentarne

Czy Boris Johnson zastąpi na stanowisku premiera Theresę May?

Czy zamieszanie polityczne w Wielkiej Brytanii zakończy się ustąpieniem ze stanowiska premier Theresy May? Niedzielne wydania dzienników na Wyspach poinformowały o tym, że minister spraw zagranicznych Boris Johnson jest faworytem Partii Konserwatywnej do zastąpienia Theresy May po utracie przez partię bezwzględnej większości w Izbie Gmin. Sprawę skomentowaliśmy w magazynie „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania wybory parlamentarne Theresa May Boris Johnson

Ukraińcy mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej bez wiz

Pierwszy dzień bezwizowego ruchu obywateli Ukrainy po terytorium państw Unii Europejskiej, wybory parlamentarne we Francji, a także powyborcze zamieszanie na brytyjskiej scenie politycznej. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wizy Unia Europejska Francja wybory parlamentarne Emmanuel Macron Wielka Brytania Brexit Theresa May Boris Johnson

May stworzy nowy rząd. "Będą to rządy niestabilne"

Brytyjska premier Theresa May otrzymała od królowej Elżbiety II misję stworzenia nowego rządu. Partia Demokratycznych Unionistów (DUP) z Irlandii Północnej rozważa poparcie Partii Konserwatywnej brytyjskiej premier, która w czwartkowych wyborach utraciła bezwzględną większość w parlamencie. O wynikach wyborów w Wielkiej Brytanii mówiła w audycji Świat w Południe Karolina Zbytniewska z portalu Euractiv.pl. Temat w Polskim Radiu 24 komentowali też Kornel Kot z TMS Brokers, dr Zygmunt Janiec z Uczelni Łazarskiego i dr Przemysław Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Theresa May wybory parlamentarne Brexit