Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

Holandia: populiści odpadli w ćwierćfinale

Sondaże exit polls wskazują, że centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Ruttego wygrała wybory w Holandii i może liczyć na 31 - 32 miejsca w liczącej 150 izbie niższej parlamentu. Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa (PVV) zdobyła ok. 19 mandatów. O wyniku wyborów, a także o tym, czy Wilders rzeczywiście poniósł porażkę, rozmawiali w Debacie Poranka europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), Karolina Zbytniewska (EurActiv.pl) i Piotr Falkowski (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia wybory parlamentarne

"Mark Rutte dostał kopa dzięki konfliktowi z Turcją"

Wybory parlamentarne w Holandii wygrała Partia Ludowa premiera Marka Rutte - wynika z sondaży exit polls. Według wstępnych szacunków dotychczas rządzące ugrupowanie uzyskało 31 ze 150 miejsc w parlamencie. Natomiast głosząca antyunijne i antyislamskie Partia Wolności Geerta Wildersa zdobyła 19 miejsc. Wynik wyborów komentowali w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Magala z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, dr Adam Balcer WiseEuropa i Magdalena Skajewska z Naczelnej Redakcji Publicystyki Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia wybory parlamentarne

"Holandii nie udała się polityka integrowania imigrantów"

Oczy Europy skierowane są na Holandię gdzie trwają wybory parlamentarnr. Ostatnie sondaże wskazywały, że władzę najprawdopodobniej utrzyma Partia Ludowa premiera Marka Rutte, która być może będzie musiała mieć nawet czterech koalicjantów by utworzyć rząd. Z badań wynika również, że bardzo dobry wynik może odnotować Partia Wolności Geerta Wildersa. O tym, czy dobry wynik Wildersa może świadczyć o tym, że Holandia zwraca się w stronę polityków, którym projekt europejski przestaje się podobać, mówiła w programie Świat w Południe dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia Unia Europejska wybory parlamentarne Michał Strzałkowski imigranci w Europie

Najważniejsze wydarzenia roku w Polsce. CBOS: ŚDM 2016

- Sądzę, że największym wydarzeniem 2016 roku było demokratyczne poruszenie społeczne wywołane różnymi działaniami rządu i mobilizacja bardzo wielu osób, które do tej pory nie angażowały się politycznie w protesty i różne inne formy działania politycznego – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. Edyta Hołdyńska z Do Rzeczy za najważniejsze wydarzenie mijającego roku wskazała natomiast realizację programu 500 Plus.
Zobacz więcej na temat:  Światowe Dni Młodzieży 2016 papież Franciszek program 500+ CBOS PiS NATO Beata Szydło wybory parlamentarne rząd Beaty Szydło szczyt NATO protest protesty w Warszawie demonstracje Komitet Obrony Demokracji

Rumunia: wybór premiera politycznym testem

Zwycięstwo Partii Socjaldemokratycznej w wyborach parlamentarnych w Rumunii oznacza powrót do kohabitacji rządu lewicowego z centroprawicowym prezydentem związanym z Partią Narodowo-Liberalną. Pierwszym testem współpracy będzie wybór przyszłego premiera. Prezydent Klaus Iohannis zapowiedział już, że nie wyrazi zgody na to, by na czele rządu stanęła była minister rozwoju regionalnego i administracji Sevil Shhaideh. Gościem Polskiego Radia 24 był Bogumił Luft, były ambasador w Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rumunia wybory parlamentarne

"Zamach w Berlinie może mieć wpływ na wybory w Niemczech"

– Zagrożenie związane z terroryzmem będzie ważnym elementem polityki niemieckiej w kolejnych miesiącach – mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ocenie eksperta, ostatni atak w Berlinie może mieć wpływ na przyszłoroczne wybory parlamentarne w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy terroryzm Berlin Angela Merkel Unia Europejska wybory parlamentarne Pegida

Jaka alternatywa dla Niemiec po zamachu w Berlinie?

Zamach, który miał miejsce na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, może wpłynąć na wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych w Niemczech. – To wydarzenie może dać kolejne głosy Alternatywie dla Niemiec – komentowała w Świecie w Powiększeniu dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Berlin zamach terroryzm Angela Merkel Michał Strzałkowski wybory parlamentarne AfD imigranci w Europie uchodźcy