Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

"Kurz wypowiada się przeciwko ideom Europy dwóch prędkości”

- Do tej pory Austria była naszym sojusznikiem, choć w ograniczonym zakresie, ponieważ reagowała na kwestię migrantów najbardziej podobnie do państw Wyszehradu – powiedział w audycji W Gruncie Rzeczy Piotr Skwieciński (Sieci). O tym, co dla Polski i regionu może oznaczać zwycięstwo Sebastiana Kurza i jak zarysowują się kontury nowej Europy Środkowej po wyborach w Austrii, mówił także Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Austria Unia Europejska Piotr Skwieciński wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne w Austrii. Kto zostanie kanclerzem?

W niedzielę Austriacy pójdą do urn. Przedwyborcze sondaże wskazują, że wygra je chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), co otworzy drogę do urzędu kanclerza jej liderowi, 31-letniemu ministrowi spraw zagranicznych Sebastianowi Kurzowi. O możliwych wynikach niedzielnego głosowania mówił w audycji Świat w Powiększeniu Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Austria wybory parlamentarne

„W naszym kraju nie ma w tej chwili zasad”

- W naszym kraju nie ma w tej chwili zasad. Gdy się patrzy na Trybunał Konstytucyjny to wiemy, w której sprawie jaki będzie wyrok. Wystarczy spytać jaka partia nominowała sędziego. Czy to jest normalne? Politycy w sprawie tragedii smoleńskiej zaczynają zachowywać się jak piloci, piloci jak politycy. To absurd – powiedział w audycji 24 Pytania przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Gość odniósł się także do komisji śledczej ws. Amber Gold i lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Czarzasty SLD Trybunał Konstytucyjny Agencja Wywiadu służby specjalne Antoni Macierewicz wybory parlamentarne