Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

„Wybory to szansa by rząd występował z silniejszym mandatem"

Brytyjska premier Theresa May poinformowała we wtorek o woli rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Aby wniosek w tej sprawie został przyjęty przez Izbę Gmin niezbędna jest większość 2/3 głosów, jednak partie opozycyjne zapowiedziały, że poprą wniosek. Według planów premier May przedterminowe wybory parlamentarne miałyby się odbyć 8. czerwca, a parlament rozwiązałby się 2. maja. O przedterminowych wyborach w Wielkiej Brytanii mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Przemysław Biskup z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit wybory parlamentarne Unia Europejska Theresa May

"Wcześniejsze wybory wzmocnią pozycję Teresy May"

Brytyjska premier ogłosiła, że chce rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. W oświadczeniu na Downing Street, trzymanym w sekrecie do ostatniej chwili, Theresy May napisała, że chce by termin głosowania wyznaczono na 8 czerwca. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia oraz Piotr Pałka publicysta z portalu rebelia.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania wybory parlamentarne Brexit Theresa May

Holandia: populiści odpadli w ćwierćfinale

Sondaże exit polls wskazują, że centroprawicowa Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Ruttego wygrała wybory w Holandii i może liczyć na 31 - 32 miejsca w liczącej 150 izbie niższej parlamentu. Partia na rzecz Wolności Geerta Wildersa (PVV) zdobyła ok. 19 mandatów. O wyniku wyborów, a także o tym, czy Wilders rzeczywiście poniósł porażkę, rozmawiali w Debacie Poranka europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), Karolina Zbytniewska (EurActiv.pl) i Piotr Falkowski (Nasz Dziennik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia wybory parlamentarne

"Mark Rutte dostał kopa dzięki konfliktowi z Turcją"

Wybory parlamentarne w Holandii wygrała Partia Ludowa premiera Marka Rutte - wynika z sondaży exit polls. Według wstępnych szacunków dotychczas rządzące ugrupowanie uzyskało 31 ze 150 miejsc w parlamencie. Natomiast głosząca antyunijne i antyislamskie Partia Wolności Geerta Wildersa zdobyła 19 miejsc. Wynik wyborów komentowali w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Magala z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, dr Adam Balcer WiseEuropa i Magdalena Skajewska z Naczelnej Redakcji Publicystyki Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia wybory parlamentarne

"Holandii nie udała się polityka integrowania imigrantów"

Oczy Europy skierowane są na Holandię gdzie trwają wybory parlamentarnr. Ostatnie sondaże wskazywały, że władzę najprawdopodobniej utrzyma Partia Ludowa premiera Marka Rutte, która być może będzie musiała mieć nawet czterech koalicjantów by utworzyć rząd. Z badań wynika również, że bardzo dobry wynik może odnotować Partia Wolności Geerta Wildersa. O tym, czy dobry wynik Wildersa może świadczyć o tym, że Holandia zwraca się w stronę polityków, którym projekt europejski przestaje się podobać, mówiła w programie Świat w Południe dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holandia Unia Europejska wybory parlamentarne Michał Strzałkowski imigranci w Europie