Słuchaj
więcej
Polskie Radio
Section05
wybory parlamentarne

Powyborcze scenariusze dla Litwy

Za nami pierwsza tura wyborów parlamentarnych na Litwie. – "Łeb w łeb" idą konserwatyści oraz Związek Zielonych i Chłopów. Na trzecim miejscu są socjaldemokraci z wynikiem 15 proc. poparcia. Zaskoczyli pozytywnie liberałowie, którzy walczyli o przekroczenie progu wyborczego, a tymczasem mają prawie 9 proc. głosów wyborczych – informował w audycji Świat w Powiększeniu wileński politolog Aleksander Radczenko.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Tajlandia wybory parlamentarne

Zły stan zdrowia króla Ramy IX. Kto po nim w Tajlandii?

Mieszkańcy Tajlandii, zaniepokojeni doniesieniami o stanie zdrowia 88-letniego króla, nosili we wtorek różowe ubrania. Wierzą, że ten kolor będzie korzystny dla otoczonego kultem Bhumibola Adulyadeja, który jest najdłużej panującym monarchą na świecie. O tym, kim dla Tajlandczyków jest Rama IX, mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Gerlach, dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tajlandia Litwa wybory parlamentarne

Gruzińskie Marzenie utrzymało władzę w Gruzji

Według sondażowych wyników wybory parlamentarne w Gruzji wygrała sprawująca władzę partia Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja. Ugrupowanie uważane za faworyta zdobyło 50,44 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Zjednoczony Ruch Narodowy, który poparło 26,67 proc. obywateli. Wyniki sobotnich wyborów oceniliśmy i podsumowaliśmy w magazynie „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja wybory wybory parlamentarne Krzysztof Renik Litwa Maciej Jastrzębski

Czy prezydent Kolumbii zasłużył na pokojowego Nobla?

– Zdania na temat przyznania Nobla dla Santosa są podzielone również w samej Kolumbii – powiedział Maciej Okraszewski z portalu dzialzagraniczny.pl. W audycji „Świat w Powiększeniu” goście Magdaleny Skajewskiej ocenili decyzję Komitetu Noblowskiego o przyznaniu tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla prezydentowi Kolumbii Juanowi Manuelowi Santosowi.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Juan Manuel Santos Kolumbia nagroda Nobla Pokojowa Nagroda Nobla wybory parlamentarne