Polskie Radio

Koreańskie negocjacje zakończone fiaskiem. Brak porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2015 16:40
Dwudniowe rozmowy przedstawicieli Południowej i Północnej Korei zakończyły się fiaskiem - podaje AFP, powołując się na obecnych tam korespondentów. Obydwu delegacjom przewodniczyli urzędnicy w randze wiceministra, reprezentujący instytucje odpowiedzialne za kontakty pomiędzy obydwoma koreańskimi stolicami. Było to pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu od 2008 roku. Nie podano terminu następnego spotkania.
Przedstawiciele obu Korei pozują do zdjęcia przed rozpoczęciem rozmów
Przedstawiciele obu Korei pozują do zdjęcia przed rozpoczęciem rozmówFoto: EPA/YONHAP/POOL

Rozmowy toczyły się w pobliżu granicy, we wspólnie zarządzanej, wydzielonej strefie ekonomicznej Kaesong. Powstała ona w 2002 roku i jest jedynym wspólnym projektem, który nie został zablokowany, mimo pogorszenia stosunków w ciągu ostatnich 6 lat.

Eksperci ostrzegali, że rozpoczęte w piątek rozmowy nie przyniosą przełomu, mogą jedynie stworzyć możliwość przedyskutowania bieżących problemów, które zostały tak wybrane, aby możliwa była nieznaczna poprawa wzajemnych relacji.

Czytaj więcej
straszy.jpg
Komunistyczna Korea znów straszy. Przygotowuje start rakiety dalekiego zasięgu

Według agencji negocjacje między przedstawicielami krajów, które formalnie wciąż pozostają w stanie wojny, odbywały się w niesprzyjającej atmosferze. Czwartkowa wypowiedź przywódcy KRLD Kim Dzong Una o wyprodukowaniu przez Phenian bomby wodorowej oraz decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ o kontynuowaniu rozmów na temat nieprzestrzegania praw człowieka w KRLD (mimo sprzeciwu Chin) nie ułatwią zadania negocjatorom.

Przed rozpoczęciem spotkania, nie ujawniono listy planowanych tematów. Przypuszcza się, że mówiono o kontynuacji programu łączenia rodzin, rozdzielonych po wojnie koreańskiej. Korea Południowa jest zainteresowana zgodą północnego sąsiada na organizację regularnych spotkań rodzin rozdzielonych w wyniku wojny 1950-53. Niemal 60 tys. starszych osób w Korei Południowej wciąż poszukuje krewnych, którzy pozostali na stałe w KRLD.

Mówiono też zapewne o ponownym otwarciu Korei Północnej na turystów z Południa - zwłaszcza o możliwości organizacji wycieczek w rejon Gór Diamentowych. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych – prastare dębowe lasy, wodospady oraz klasztory buddyjskie. Dla cierpiącej na chroniczny brak dewiz KRLD wizyty turystyczne z Korei Południowej stanowiły poważne źródło dochodów. Po zastrzeleniu w Górach Diamentowych turystki z południa przez żołnierza KRLD w 2008 roku Seul zerwał wcześniejsze umowy turystyczne z Pjongjangiem.

IAR/PAP/fc

Czytaj także

USA i Korea Południowa ostrzegają Koreę Północną: nie będziemy tolerować żadnych militarnych prowokacji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 08:41
We wspólnym oświadczeniu szefowie resortów obrony USA i Korei Południowej wezwali Koreę Północną do natychmiastowego wstrzymania jakichkolwiek działań związanych z jej programem nuklearnym - poinformowała agencja Reutera.
rozwiń zwiń