Polskie Radio
Section05
Korea Południowa

Jarosław Guzy o sytuacji na Półwyspie Koreańskim

Korea Północna rozpoczęła manewry artyleryjskie na dużą skalę - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. We wtorek komunistyczna Północ świętowała 85. rocznicę powstania armii. Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest coraz bardziej napięta. Mówił o tym w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa Korea Północna Stany Zjednoczone Donald Trump

Napięcie wokół Półwyspu Koreańskiego. Czy będzie eskalacja?

Amerykański okręt podwodny przypłynął do Korei Południowej. Obserwatorzy zastanawiają się, czy to straszak na Pjongjang. - Takimi działaniami Donald Trump chce pokazać, że jest tym prezydentem, który rozwiąże nierozwiązywalną sprawę Korei Północnej – tłumaczy w audycji "Więcej świata" Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dariusz Rosiak Więcej świata Korea Północna Korea Południowa USA

Rosja apeluje o powściągliwość w sprawie kryzysu z Koreą Północną

„Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć” oświadczył prezydent Donald Trump. Podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga. Z kolei władze Rosji zaapelowały do wszystkich stron o powściągliwość w związku z kryzysem wokół Korei Północnej. O napięciu na Półwyspie Koreańskim mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski i dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Jastrzębski Korea Południowa Korea Północna Rosja USA Agnieszka Bryc Donald Trump

"USA rozwiążą problem Korei z pomocą albo bez pomocy Chin"

W ostatnich dniach Amerykanie skierowali grupę uderzeniową okrętów wojennych w rejon Półwyspu Koreańskiego. Misja marynarki wojennej USA jest prowadzona w momencie rosnącego napięcia w związku z próbami rakiet balistycznych Korei Północnej. W Świecie w Południe o polityce Pjongjangu mówił Rafał Tomański, korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa Korea Północna Stany Zjednoczone USA Rafał Tomański Chiny

"Dla Stanów Zjednoczonych Rosja to lokalny rozrabiaka"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson ocenił, że stosunki Stanów Zjednoczonych z Rosją obecnie cechują się niskim poziomem zaufania. Mówił o tym po spotkaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Zaznaczył jednak, że relacje pomiędzy dwiema największymi potęgami atomowymi nie powinny pozostawać w obecnym kształcie. Tillerson odniósł się też kwestii syryjskiej. Powtórzył, że prezydent Baszar al Asad musi w końcu zrzec się władzy. Sytuację komentował w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Rex Tillerson Siergiej Ławrow Władimir Putin Syria broń chemiczna Baszar al-Assad Ukraina Korea Południowa Korea Północna NATO

"USA dążą do upadku Korei Północnej"

Gorąco w stosunkach międzynarodowych na półwyspie koreańskim w Azji, po tym jak Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną. Informacja o zdarzeniu pojawiła się na dzień przez rozpoczęciem wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Stanach Zjednoczonych i jego rozmowami z prezydentem Donaldem Trumpem. Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy, a także próby rakietowe mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji. Sytuację komentowali w Polskim Radiu 24 eksperci z Centrum Studiów Polska-Azja: Nicolas Levi i Patrycja Pędrakowska.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa Korea Północna USA Chiny Azja Donald Trump