Polskie Radio

USA w kontakcie z Japonią i Koreą Płd. ws. prób nuklearnych Korei Płn.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 07:06
Biały Dom potępił północnokoreańskie testy nuklearne, ale eksperci wątpią, czy komunistycznej Korei udało się stworzyć nowy rodzaj broni.
Audio
  • ONZ potępia Koreę: (IAR)(Marek Wałkuski,Waszyngton
  • Eksperci sceptycznie o teście Korei Północnej: IAR)/Tomasz Sajewicz/Pekin
Po kolejnej próbie nuklearnej w Korei Północnej, Amerykanie potwierdzają swój sojusz z Seulem
Po kolejnej próbie nuklearnej w Korei Północnej, Amerykanie potwierdzają swój sojusz z SeulemFoto: PAP/EPA/BAE WOO-HWAN


Prezydent USA Barack Obama rozmawiał przez telefon z prezydent Korei Płd. Park Geun Hie, a sekretarz stanu John Kerry - z szefem japońskiego MSZ Fumio Kishidą, nt. środowych prób nuklearnych Pjongjangu - poinformował Biały Dom i Departament Stanu USA.

 - Obama potwierdził zobowiązanie USA do obrony Korei Południowej w ramach sojuszu obronnego. Przywódcy porozumieli się, że będą pracować nad "zgodną międzynarodową odpowiedzią na najnowsze nieodpowiedzialne zachowanie Korei Północnej" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu.  Podano też, że już doszło do rozmów USA z przywódcami Chin. To sprawa, w której zgadzamy się z Chinami, a to porozumienie jest znaczące - powiedział podczas briefingu rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Świat przygotuje odpowiedź

Z kolei Departament Stanu USA poinformował w swoim oświadczeniu, że w rozmowie Kerry'ego i Kishidy także podkreślono konieczność wypracowania wspólnej międzynarodowej odpowiedzi na próby nuklearne Pjongjangu nazywane przez władze USA "nieodpowiedzialną prowokacją". W rozmowie tej amerykański sekretarz stanu także zapewnił o zobowiązaniu USA do obrony sojuszniczej Japonii.

ONZ rozważa sankcje na Koreę Północną
Korea wodór.jpg

Także ministrowie obrony USA i Korei Płd., Ash Carter i Han Min Ku, rozmawiali nt. próby nuklearnej przeprowadzonej przez Koreę Płn. i zgodzili się co do tego, że jest to "nieodpowiedzialna prowokacja", której nie można zaakceptować - podał w środę Pentagon. Prowokacje Korei Północnej muszą mieć swoje konsekwencje - ocenił w oświadczeniu rzecznik Pentagonu Peter Cook.

ONZ może wznowić sankcje

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. RB ONZ "zdecydowanie potępiła" nową próbę nuklearną Korei Północnej i poinformowała, że przygotuje "dodatkowe kroki" przeciwko Pjongjangowi. Dyplomaci mówią o możliwości wzmocnienia sankcji. W czasie zwołanego w trybie pilnym posiedzenia za zamkniętymi drzwiami w Nowym Jorku deklarację jednomyślnie przyjęło 15 członków Rady, w tym Chiny, tradycyjny sojusznik Korei Płn.

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.

Wątpliwości ekspertów

Eksperci wątpią, czy komunistycznej Korei udało się stworzyć nowy rodzaj broni. Testy bomby wodorowej oznaczałyby, że północnokoreański program nuklearny wszedł w kolejną fazę. Ładunek wodorowy ma bowiem większą siłę rażenia od bomby atomowej. Za wcześnie na oceny na postawie skali wstrząsu sejsmicznego, jednak trudno uwierzyć, że wstrząs o takiej sile wywołała bomba wodorowa. Możemy jednak założyć, że zdetonowano wzmocniony ładunek rozszczepialny - powiedział Yang Uk, analityk Koreańskiego Forum Obrony i Bezpieczeństwa.

IAR/PAP/rk

Czytaj także

Seul: Korea Północna bardzo bliska budowy małych bomb jądrowych. Może zagrozić USA?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:43
Korea Północna ma technologie pozwalające na miniaturyzację głowic nuklearnych. Byłaby w stanie zaatakować nawet USA - podaje południowokoreańska Agencja Yonhap, powołując się na dokumenty ministerstwa obrony.
rozwiń zwiń