Polskie Radio

Beata Sawicka prawomocnie uniewinniona od zarzutu korupcji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 16:16
Taki wyrok wydał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Uniewinniony został także były burmistrz Helu Mirosław Wądołowski.
Audio
  • Wyrok ws. Beaty Sawickiej. Sędzia Paweł Rysiński. ( źr. IAR)
Beata Sawicka
Beata SawickaFoto: PAP/Leszek Szymański

W 2007 roku CBA zatrzymało Beatę Sawicką, ówczesną posłankę Platformy Obywatelskiej, gdy przyjmowała łapówkę 50 tysięcy złotych, od udającego biznesmena agenta CBA. W sprawę zaangażowany był też inny agent, a obecnie poseł PiS Tomasz Kaczmarek, znany jako Agent Tomek. To on miał, według Sawickiej, podbić jej serce i nakłonić do korupcyjnych zachowań -  tak utrzymywała podczas procesu Beata Sawicka.

Sąd pierwszej instancji nie dał jednak temu wiary i skazał byłą posłankę na trzy lata więzienia za żądanie łapówki i płatną protekcję, natomiast burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego na dwa lata w zawieszeniu za to że w zamian za łapówkę obiecał zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego Helu.

Odwołanie od wyroku złożyli zarówno obrońcy oskarżonych jak i prokuratura. Sąd apelacyjny w piątek nie utrzymał wyroku pierwszej instancji i uniewinnił od zarzutów korupcyjnych Beatę Sawicką i Mirosława Wądołowskiego.

Sędzia Paweł Rysiński, uzasadniając wyrok tłumaczył, że ustalenia sądu pierwszej instancji, który skazał byłą posłankę PO na trzy lata więzienia, były prawidłowe, a Beata Sawicka ponosi odpowiedzialność moralną. Jednak ponieważ wobec byłej posłanki PO i byłego burmistrza Helu CBA stosowało nielegalne techniki operacyjne, zostali oni uniewinnieni. 

Zdaniem sądu, czynności operacyjne wobec oskarżonych były prowadzone jeszcze przed popełnieniem przestępstwa i w trakcie jego popełniania. Wymienił tu "utajnione działania polegające na podglądzie, podsłuchu, podstępie, a nawet prowokacji, prowadzone przez funkcjonariuszy posługujących się fikcyjną tożsamością i życiorysem, a więc podające się za inne osoby".
Sędzia Rysiński uważa, że tak zdobyte materiały operacyjne nie mogą stanowić dowodów winy w postępowaniu sądowym. Podkreślał, że uzyskano je z przekroczeniem ustawowego upoważnienia, więc muszą być uznane za zdobyte bezprawnie i nie mogą stanowić dowodów w postępowaniu sądowym. .
"Całość materiałów operacyjnych zgromadzona została przez CBA w sposób sprzeczny z ustawowymi wymogami" - uznał sąd apelacyjny.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj

Zobacz więcej na temat: Beata Sawicka CBA sądownictwo
Czytaj także

Co z Sawicką? Była posłanka może trafić za kratki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 08:10
W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie zajmie się sprawą Beaty Sawickiej oraz Mirosława Wądołowskiego. Odwołują się oni od wyroku skazującego ich za korupcję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces byłej posłanki PO. Sawicka trafi za kratki?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 11:16
Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpoczął rozprawę apelacyjną byłej posłanki PO Beaty Sawickiej, skazanej w sądzie I instancji za korupcję na 3 lata więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Była posłanka PO trafi za kratki? Wyrok jeszcze dziś

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 12:19
O 14 Sąd Apelacyjny w Warszawie ogłosi wyrok w sprawie byłej posłanki PO Beaty Sawickiej i byłego burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego.
rozwiń zwiń