Polskie Radio
Section05
przestępczość

Malta: znana dziennikarka śledcza zginęła w zamachu

Dauphne Caruana Galizia, najbardziej znana maltańska dziennikarka śledcza, zginęła w poniedziałek po południu w zamachu bombowym. Prowadziła ona popularnego bloga, w którym pisała o przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków i ich udziale w aferze „Panama papers”. O zabójstwie dziennikarki mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Bartłomiej Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Malta przestępczość zamach Panama Papers

"W Krakowie układ władzy korumpuje różne kręgi"

Sprawę reprywatyzacji krakowskich kamienic analizuje zarówno powołany przez prokuratora generalnego zespół prokuratorów, jak i aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne. Prokuratorzy badają nieprawidłowości w postępowaniach; stowarzyszenie przeprowadza „społeczny audyt”. O reprywatyzacji w Krakowie mówił w audycji Kulisy Spraw Witold Gadowski, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków przestępczość reprywatyzacja

Celnikom nie pozwalano walczyć z mafią paliwowową

Według Sławomira Siwego, wieloletniego szefa Związku Zawodowego Celników, celnikom przez lata nie pozwalano walczyć z mafią paliwową. Jak podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki obecnie dokonuje się miesięcznie kilkunastu tysięcy kontroli cystern. Stąd w ubiegłym roku wpływy z akcyzy paliwowej wyniosły ponad 6 mld i były ponad 1 mld zł wyższe niż rok wcześniej, przy niezmienionych stawkach. O wyłudzeniach na rynku paliw mówił w audycji Kulisy Spraw Sławomira Siwego.
Zobacz więcej na temat:  paliwa Mateusz Morawiecki Ministerstwo Finansów energetyka szara strefa przestępczość akcyza