Polskie Radio
Section05
Platforma Obywatelska

Nowość na Konwencji Platformy Obywatelskiej

„Zaczynamy maraton wyborczy. Jesteśmy przygotowani na wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie” - podkreślił w sobotę podczas Konwencji Programowej PO w Łodzi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jego wystąpienie komentował w Polskim Radiu 24 Michał Kolanko z Rzeczpospolitej, politolog prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski) i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna

"Zjednoczona opozycja ma szansę wygrać z PiS"

– Zjednoczona opozycja ma szansę wygrać z PiS. I będzie wygrywała – mówił w Rozmowie PR24 Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej. Według jednego z sondaży, koalicja partii Ryszarda Petru i Grzegorza Schetyny pozwoliłaby opozycji na zwycięstwo w najbliższych wyborach parlamentarnych. W Polskim Radiu 24 również komentarz Radosława Lubczyka z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska opozycja Nowoczesna sondaże wybory parlamentarne

"To nie byłaby koalicja z miłości"

– To byłaby koalicja z rozsądku, nie z miłości. Nie możemy oddać PiS-owi samorządów – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubnauer. Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej w ten sposób odniosła się do doniesień dotyczących potencjalnej współpracy swojego ugrupowania z Platformą Obywatelską, w trakcie przyszłorocznych wyborów samorządowych.
Zobacz więcej na temat:  Nowoczesna polityka Platforma Obywatelska reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz

Czy PiS wie, jak zażegnać konflikt z rezydentami?

– Myślę, że nieobecność w tym studiu pana ministra Radziwiłła (miał być gościem audycji "Puls Trójki" – przyp. red.) najlepiej świadczy o tym, że mamy pomysł, jak zażegnać konflikt z rezydentami – mówi Joanna Kopcińska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest Ministerstwo Zdrowia POLSKA Elżbieta Radziszewska Konstanty Radziwiłł Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

Dzika reprywatyzacja. Kuratorem córka byłego ministra

Od sierpnia Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo dotyczące reprywatyzacji kamienicy przy ul. Joteyki 13 - podała Prokuratura Krajowa. Dziennik "Fakt" napisał w czwartek, że kamienicę przejęła, jako kurator osoby nieznanej, Bogumiła Górnikowska - córka Zbigniewa Ćwiąkalskiego, ministra sprawiedliwości w rządzie PO/PSL. Jan Śpiewak lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa podkreślał, że Górnikowska podawała się za kuratora osoby, która w chwili transakcji nie żyła od 50 lat. Na konferencji warszawskiego radnego, działacza społecznego był reporter PR24 Marcin Chmielnicki. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ćwiąkalski reprywatyzacja Warszawa Platforma Obywatelska dzika reprywatyzacja prokuratura przestępczość Jan Śpiewak

"Namawiamy prezydent Warszawy, by stanęła przed komisją"

– Namawiamy Hannę Gronkiewicz-Waltz, by stanęła przed komisją weryfikacyjną (…) – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Marcin Święcicki, poseł Platformy Obywatelskiej. Prezydent Warszawy kolejny raz nie stawiła się na wezwanie organu kierowanego przez Patryka Jakiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna dzika reprywatyzacja Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz Mateusz Święcicki Platforma Obywatelska

Na czym polega sukces notowań PiS-u?

– Sukces notowań PiS-u polega na doskonałym wyczuwaniu nastrojów społecznych i przejmowaniu spraw, które nurtują i bulwersują Polaków – oceniał w Debacie Poranka Michał Matys, publicysta. W Polskim Radiu 24 o poparciu dla partii politycznych – w kontekście afery reprywatyzacyjnej – mówił również Adrian Stankowski z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Sejm sondaż sondaże

Sondaż: "Uciekają wyborcy od strony liberalnej"

W październiku na PiS zagłosowałoby 41 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach; PO otrzymałaby 18 proc. poparcie, Kukiz'15 - 8 proc., SLD - 7 proc.; Nowoczesna i PSL otrzymałyby po 5 proc. poparcia - wynika z sondażu Kantar Public. O sondażach mówili w audycji Debata Poranka publicysta Marek Król, Agaton Koziński („Polska The Times”) artysta-plastyk Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Sejm partie polityczne POLSKA

"Nie wszyscy nadają się do polityki Jarosława Kaczyńskiego"

- Wizja polityki Jarosława Kaczyńskiego to pomysł, jak narzucić pewne zasady polityki i nagiąć świat do swojej wizji, a nie odwrotnie. Prezes PiS-u nagiął otaczający go świat, czyli Polskę, do swojej wizji – powiedział w audycji 24 Pytania były poseł PiS Adam Hofman. Gość mówił także m.in. o sporze na linii prezydent Andrzej Duda – minister Zbigniew Ziobro oraz kreślił możliwe scenariusze na najbliższe wybory.
Zobacz więcej na temat:  Adam Hofman Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda prezydent opozycja Jarosław Kaczyński Donald Tusk Platforma Obywatelska POLSKA

Konwencja PO. "Nie spodziewam się niczego nowego"

21 października odbędzie się ogólnopolska konwencja PO w Łodzi. Na konwencji przyjęty ma zostać program partii na przyszłoroczne wybory samorządowe i zaktualizowany statut partii. – Nie spodziewam się niczego nowego – powiedział Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Hanna Gronkiewicz-Waltz Prawo i Sprawiedliwość