Polskie Radio

ESO uruchamia nową sieć teleskopów

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 22:22
W Obserwatorium Paranal w Chile pracę rozpoczęła sieć automatycznych teleskopów do poszukiwania planet pozasłonecznych. System ma nazwę NGTS.
NGTS w Obserwatorium Paranal
NGTS w Obserwatorium ParanalFoto: ESO.

Pełna nazwa nowej sieci to Next-Generation Transit Survey (NGTS). Zespół instrumentów składa się z 12 automatycznych teleskopów o średnicach po 20 cm. Będą monitorowały jasność setek tysięcy jasnych gwiazd nieba południowego.

- Potrzebowaliśmy miejsca, gdzie powietrze jest czyste i suche, a noce bezchmuerne, aby wykonac jak najwięcej obserwacji - mówi Don Pollacco z University of Warwick, kierujący projektem NGTS. - Paranal to najlepszy wybór - dodaje. Panują tam jedne z najlepszych na świecie warunków do prowadzenia obserwacji wszechświata z powierzchni naszej planety.

W ramach projektu naukowcy będą szukać planet tranzytujących, czyli przechodzących okresowo pomiędzy nami, a swoją gwiazdą. Przy takim przejściu planeta blokuje niewielki ułamek światła gwiazdy, co obserwujemy jako chwilowe osłabienie blasku.

(ew/PAP/ESO)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Polska wstępuje do ESO

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 00:01
Po wielu latach starań, Polska podpisuje dzisiaj umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To przełomowy moment dla polskiej nauki"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 00:01
Podpisanie przez Polskę umowy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) to przełomowy moment dla rodzimej nauki - oceniają naukowcy. Otwierają się możliwości dla naukowców i przedsiębiorców. ESO to astronomiczny odpowiednik CERN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

2015 - ESA ma sporo planów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 08:01
Kolejne satelity, kolejni astronauci i kolejne rakiety. Rok 2015 będzie obfitował w różnego rodzaju misje Europejskiej Agencji Kosmicznej.
rozwiń zwiń