Polskie Radio

Iran buduje z Rosją drugi energetyczny reaktor atomowy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:59
Iran zainaugurował w sobotę prowadzoną przy pomocy Rosji budowę drugiego reaktora w elektrowni atomowej w portowym mieście Buszer nad Zatoką Perską, co będzie kosztować 10 mld dolarów - poinformowały państwowe irańskie media.
Na zdjęciu m.in. wiceprezydent Iranu Eshagh Jahangiri, szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi i przedstawiciel Rosji Siergiej Kirijenko  (C-L) podczas uroczystości inicjujących budowę elektrowni w Buszerze
Na zdjęciu m.in. wiceprezydent Iranu Eshagh Jahangiri, szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi i przedstawiciel Rosji Siergiej Kirijenko (C-L) podczas uroczystości inicjujących budowę elektrowni w BuszerzeFoto: PAP/EPA/PRESIDENTIAL OFFICIAL WEBSITE

Po uruchomieniu drugiego reaktora łączna moc jedynej irańskiej siłowni nuklearnej osiągnie 2100 megawatów.

Pierwszy reaktor elektrowni atomowej w Buszerze o mocy 1000 megawatów rosyjskie przedsiębiorstwa przekazały oficjalnie do użytku we wrześniu 2013 roku.

Historia siłowni sięga 1975 roku, gdy zaczęła ją budować zachodnioniemiecka firma Kraftwerk Union (KWU). W pięć lat później wskutek politycznych zaburzeń po rewolucji islamskiej i finansowej niesolidności kontrahenta będący właścicielem KWU koncern Siemens wycofał się z Buszeru, co skazało opuszczoną inwestycję na stopniowe popadanie w ruinę.

Zwrot w sytuacji nastąpił w 2005 roku, gdy Iran podpisał z Rosją porozumienie o dokończeniu budowy elektrowni, ale z wykorzystaniem reaktorów rosyjskich. Zarówno strona irańska, jak i rosyjska zgodziły się na kontrolowanie siłowni przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Rosjanie mają też odbierać z Buszeru zużyte paliwo jądrowe.

Elektrowni praktycznie nie dotyczą kontrowersje związane z domniemanym tajnym irańskim programem nuklearnym, którego celem ma być wyprodukowanie broni jądrowej.

Rosja i Iran mają zbudować w sumie dwie elektrownie

Jak podaje Reuters, 10 września w Buszerze Iran i Rosja uroczyście zainaugurowały również 10-letni projekt, który zakłada budowę dwóch elektrowni o mocy ponad 1000 MW. Według Reutersa w 2014 roku Moskwa podpisała z Teheranem kontrakt, na mocy którego Rosja ma zbudować w Iranie osiem reaktorów.

Agencja Reutera zaznacza, że w ostanim raporcie MAEA nie stwierdzono, by Iran naruszał porozumienie sześciu państw, odnośnie ograniczenia ilości substancji, które mogłyby być użyte do budowy elektrowni atomowej.

PAP, Reuters, /agkm

Zobacz więcej na temat: atom Iran Rosja
Czytaj także

Iran się zbroi. Trwają testy nowego systemu rakietowego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 13:23
Wydatki Iranu na zbrojenia w ostatnim roku podwoiły się - oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym prezydent tego kraju.
rozwiń zwiń